bildirgec.org

KEREMOZTURK

8 yıl önce üye olmuş, 3 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

City of Angels (Melekler Şehri) 1998

KEREMOZTURK | 11 September 2009 12:28

1998 rüzgarında Nicholas Cage ve Meg Ryan ikili olarak muhteşem oyunculuklarıyla sinema tarihinin kapağını süslemekle kalmamış, romantik sahnelerle 114 dakikada insanların beynine kazımıştır.

eski bir melek olan (Andre Braugher) için insan olma nedenlerinden biridir; Aşk. ‘Rüzgârı yüzünde hissetmedikten sonra kanatların hiçbir önemi yok!’der biri. Bir meleğin aşkı uğruna varlığından özgür irade için insanlığı seçmesi. Maggie Rice bir hastanede cerrahtır ve hastalar onun masasında kalmazlar. bir kalp ameliyatı sırasında beklenmedik bir çarpıntıyla insani hayata veda sürecinde olan Tom için geri dönüş yoktur. Maggie ilk kez o zaman Sath ile göz göze gelir ve ‘hiçbir yere gitmiyor’ der. Sath Tom’u almaya gelmiştir…filmdeki öğretiler insanın bilincine dokunuyor… Hayat bu işte! Şimdi yaşıyorsun ama bir gün öleceksin! Onların yaşadığına tanık olan sadece ölenler değil aynı zamanda çocuklar, körler ve bazıları!
Holywood’un işaretlerine rastlanılan filmin yönetmeni 1963 yılında doğan Brad Silberling kariyerine televizyon dizilerinde yönetmenlik yaparak başladı. Silberling’in çalışmalarından etkilenen Steven Spielberg, prodüktörlüğünü yaptığı Casper adlı filmin yönetmenliğini ona emanet eder. Yıldızı böylece parlayan Silberling ardından Melekler Şehri, Ay Işığında ve Talihsiz Serüvenler Dizisi filmlerini çekti. İşte ünlü bir oyuncunun brad hakkındaki görüşleri: Birçok yönden harika bir insan, müthiş bir yönetmen bence Brad. İnsanlarla iletişim kurma konusunda da usta. Bu sayede çekimler boyunca kendimi son derece rahat hissettim.

Jakob the Liar (Jakob un yalanları) 1999

KEREMOZTURK | 02 September 2009 10:03

Yönetmenliğini Peter Kassovitz’in yaptığı “Jakob the Liar“ın başrollerini; Robin Williams, Alan Arkin, Bob Balaban göze doygunluk veren oyunculuklarıyla süslüyorlar. Filmin müziği Edward Shearmur’a ait. Yapım sorumlusu ise Robin Williams. Bu tarz tarihe uyum sağlayan filmlerde kostümü tasarlayanın da adından söz edilmeden geçilmez. Kostüm tasarımı Wieslawa Starska’ya ait. Filmin konusu şöyle; Hitler falcıya gidip şöyle demiş ”Bana ne zaman öleceğimi söyle” falcı da ona ”yahudi bayramında öleceksin.”cevabını vermiş. Hitler ”bunu nereden biliyorsun?” demiş. falcı demiş ki ”çünkü öldüğün gün yahudilerin bayramı olacak. ”Şimdi O’na yahudi olduğu için sorabilirsiniz.
Bu zamanda böyle bir şakayı nasıl yapar. Ayakta kalmalarını sağlayan şeylerden biri de şakalardı. Geri kalan herşeyi Almanlar almıştı. Onları Dünya’dan soyutladı. Jacob Heym gazete sayfası peşinde koşarken yakalanır. Saat sekize üç vardır. Karakolda açık kalan radyo haberi Jacob’a sunar.

İnsan olmanın ona bir yararı olmalıydı. Bu zeki yahudi, Sovyet askerinin Almanlara karşı galibiyet almış olması haberini duyduğunda umut dolu çoşkulu ve kullanmasını bildiği sırrı 2. Dünya savaşında esir düşen insanların arasında yayar. İyi haber çabuk yayılır. Bu film diyaloglara önem veriyor. Diyaloglarsa insanları esir alıyor.

Michael’in etkileri(thriller)

KEREMOZTURK | 31 August 2009 22:17

thriller okunurken
thriller okunurken

Son günlerde Michael’in Dünya’yı yerinden oynattığı zamanın müziğini yine yeniden dinliyoruz.Zaten ne zaman ara verdikki!Michael dansıyla,sesiyle,sahnesiyle,ve kıyafetiyle kısacası tarzıyla bu güne ışık tuttu.Bir çok alanda kendini hissettirdi.Ölümsüz Kral nedenini bilmediği tartışmalara yol açıyordu.Ölünce de öyle oldu.Saldırgan ve aynı zamanda kırılgan yapısı sanatın doruğundaki bir kişi için inanılmaz özelliklerden biriydi.2008 de 80 li yıllarda kullandığı gözlük,2009 da şapkaları moda oldu.Moda nın gençleşme çabaları şu gençlik diliyle belirdi”çok moda.”İdolleri gibi olmalıydılar.Seçimleri,teklifleri yeni yetişen nesil farklılıkları buna izin veriyordu.Bu sebeplerden dolayı Michael benim etkilendiğim gücüyle eserlerime ilham kaynağı olmuştur.Yukarıda gördüğünüz resim Thriller (heyecan hikayesi) nin okunma durumudur.