bildirgec.org

kaset

7 yıl önce üye olmuş, 4 yazı yazmış. 1 yorum yazmış.

yerel seçim 2004

kaset | 27 March 2004 01:04

yerel seçimler yaklaşııııyooor!!! derken Pazar günü bir kez daha temsili sisteme göre oylarımızı muhtarımıza, bizi temsil eden, içi geçmemiş ihtiyar heyetimize ve bilimum belediye başkanımıza vereceğimiz gün geldi.

Nedense oy verme aşamasında kendimi, kamuoyu dersi anlatan hocanın, demokrasilerde temsili sisteme göre halkın seçtiği vekiller şeklinde başlayan, bir düşüncenin içinde buluyorum ve neyseki temsili demokrasi ve katılımcı demokrasi konusunda yapılmış çalışmaların, ki en başka katılımcı bütçe uygulamasıyla Porto Allegre Belediyesi’nin işlerinden umutlanıyorum.

besiktas meydanı

kaset | 17 March 2004 23:46

yüce türk mühendisi, Besiktaş Belediye Başkanı Yusuf Namoğlu, Beşiktaş’ın çeşitli yerlerine anlamsız heykelcikler dikme icraatının son halkası olarak, Barbaros Hayrettin Paşa heykelinin bulunduğu meydana giderayak el attı.

Abbasağa parkını güzelleştirme çalışmaları sırasında Beşiktaş ahalisinin pek bir sevdiği Namoğlu, yine seçilecek mi bilinmez ama, meydanın bu haliyle açık hava top sergileme yerine döndüğü kesin.

Marshall Berman, Katı Olan Her Şey Buharlaşıyor’un önsözünde Brasilia’dan, kentin yeni mimari yapısının askeri diktatörlüklere yaraştığından bahseder.

Guerrilla Girls Hala Aramızda

kaset | 15 March 2004 19:26

Sanatın farklı dallarında cinsiyet ayrımcılığının ve ırkçılığın boyutlarını ortaya çıkarmak için, 1985’te New York’ta bir grup kadın kalemi eline aldı. Başta müzelerin çevrelerine, sanat okullarına astıkları posterler ve stickerlarla, feminizmin f’sini eğlenceli bir dille yeniden tanımlıyorlardı. Guerrilla Girls’in en bilinen yanı, katıldıkları konuşmalarda kafalarına goril maskesi takarak yüzlerini saklamaları, gerçek isimleri yerine, ölmüş kadın sanatçıların isimlerini kullanmaları.

Geçtiğimiz hafta 2. filmmor kadın filmleri festivali’nde Amy Harrison’ın 1992 yapımlı, “Guerrillas is our minds” adlı belgesel-filmiyle karşımıza çıkan bu anonim grup, en son iki yıl önce, Alice Locas adlı grup ile, Oscar heykelciğinin “anatomik yapısının bozukluğu”nu ve Oscar ödüllerinin yüzde 90’ından fazlasının neden erkeklere gittiğini soran bir eylem yapmıştı.