bildirgec.org

incitanem

8 yıl önce üye olmuş, 104 yazı yazmış. 33 yorum yazmış.

Çölyak Hastalığına Dikkat

incitanem | 09 November 2007 14:29

Bebeğime ek besinleri vermeye başladığımda hazır aldığım tahıllı mamaların üzerinde “gluten içermez” ibaresini okuyordum ve cahilliğimi hoşgörün ne demek olduğunu pek anlamıyordum. Sadece demek ki sakıncalı ki insanlar böyle bir ayrıntıyı yazmışlar diyordum. Merakımın üzerine gidip bir araştırma yaptığımda gerçekten önemli bir uyarı olduğunu anladım. Hem bebeğim için hem de bizler için dikkat etmem gereken çok güzel şeyler keşfettim. Keşfimi sizlerle paylaşmak istedim. Umarım faydalı bilgiler aktarabilirim.

Buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunan “gluten” proteinine olan duyarlılık çölyak hastalığına neden olmaktadır. Hastalığın ne ilaçla ne de ameliyatla tedavisi olanaklı. En önemlisi yaşam boyunca gluten içermeyen besinler tüketmek.

Milli eğitim bakanlığı bu bilmecelere izin verirse…

incitanem | 08 November 2007 12:14

İlköğretim öğrencileri bu bilmeceleri okuduğu zaman o geniş hayal dünyalarıyla kim bilir neler düşünecekler.Dondurma bilmecesi garip ama bir önceki bilmece de en az onun kadar saçma bence.Bir ilköğretim öğrencisine bilmece sorarken neden “karınız” diye bir kelime kullanıyorsunuz ki?Burası Türkiye herşey olabilir diyoruz ve merakla bekliyoruz daha neler hoşgörülecek bu ülkede diye…

ANNE OLUNCA ANLADIM

incitanem | 07 November 2007 23:16

“Anne olunca anlarsın ne demek istediğimi!” sözlerini hepiniz duymuşunuzdur herhalde:) her anne olan kişi muhakkak söylüyordur bu cümleyi.Çünkü gerçekten de ancak anne olunca anlaşılan çok fazla duygu var benim de anne olunca anladığım.
Burada teker teker neler anladığımı yazmak isterim ama bazı duygular vardır ya anlatılmaz yaşanır işte annelik de böyle bir şey işte .Allah’ın sadece kadınlara verdiği mucizevi bu yetenek kadının kendine güvenini hatırlatan muhteşem bir ayrıcalık.9 ay boyunca bebeğini karnında taşıyıp onca sancıya rağmen bebeğinin ağlama sesini duyduğun zaman gülmek sadece anneliğe mahsus bir mutluluktur sanırım.Sancı çekerken her an aklımda annem vardı “canım annem,neler çektin sen?”dedim durdum.Yani anne olunca anladım; annemin nasıl sancı çektiğini…
Bebeğim hastalandığında gözüm onu iyileştirmekten başka hiçbir şey görmedi,sabahlara kadar uyku uyumadım. Yine anne olunca anladım; hasta olduğum gecelerde gözümü her açtığımda neden annemin yanıbaşımda beklediğini…Ne kadar yorgun olursam olayım ne kadar hasta olursam olayım ayakta durmam,iyileşmem gerekiyor diye düşündüm hep.Ben olmazsam bebeğimle kim benim kadar ilgilenecekti ki? Canım annemi anne olunca anladım;evlatların yanı annelerinin yanıdır derdi hep ve her ne olursa olsun hiç ilgisini eksik etmezdi üzerimizden.
Uyanık olduğu zamanlarda bir an önce uyuması için elimden geleni yaptığım bebeğimi uyurken de keşke uyansa da öpsem diye beklerim. Bu ne yaman çelişkidir? İşte yine anne olunca anladım ki;ananeme bile gönderdiğinde içi rahat etmezdi annemin…
Ne kadar kızarsam kızayım,bir gülüşü,bir sarılışı her şeyi affettiriyor,tüm yaramazlıklarını benim canavarın. Özür dilemeksizin bizleri neden affettiğini,karşılık beklemeden bizleri neden sevdiğini anne olunca anladım anneciğim…
Seni çok seviyorum anneciğim… Herşey için teşekkürler anneciğim…
Bebeğim henüz 8 aylık olduğu halde bu kadar anladıysam annemi, onu büyüttükçe çok daha fazla anlayacağıma inanıyorum annemi ve tüm anneleri.
Sizde anne olunca anladım diyorsanız ;anne olunca anladımadlı internet sitesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Bunlar tamamen kendi içimden gelen duygular ,bu duyguları dışrı çıkarmam için bana hem ilham veren hem de bebeğimi büyütürken çok yardımcı olan Hülya Yıldırım’a teşekkür ediyorum.