bildirgec.org

illuzyonistcom

7 yıl önce üye olmuş, 6 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

İlk Türk yapımı uydu “ITUpSAT-1” uzayda

illuzyonistcom | 10 October 2009 16:29

ITUpSat-1 (Copyright: ITU)
ITUpSat-1 (Copyright: ITU)

23 Eylül 2009 tarihinde Türkiye saati ile 09:19’da Hindistan Uzay Araştırmaları kurumu tarafından gönderilen, İTÜ Uzay Bilimleri bölümü akademisyen ve öğrencileri tarafından üretilen ilk Türk yapımı uydu olan “ITUpSat-1” hakkında haberlere yazılı ve görsel medyada rastlamışsınızdır. Gönderilen roket ile birlikte ITUpSat-1 dışında Hindistan, Almanya ve İsviçreye ait toplam 6 uydu daha yörüngeye yerleştirilmiş.

Gönderilen ITUpSat-1 picosatellite adı verilen 10cm*10cm*10cm boyutlarında ve yaklaşık 1 kg ağırlığında bir uydu. Şuanda yerden 720km yükseklikte bulunan yörünge de dünyayın etrafında yaklaşık 90 dakikada bir aynı noktadan geçecek şekilde dönmekte olduğu belirtilmiş.

Alışveriş Yaparken Yardımcı Kaynaklar

illuzyonistcom | 07 August 2009 16:20

Alışveriş Yaparken Yardımcı Kaynaklar
Alışveriş Yaparken Yardımcı Kaynaklar

Bir ürün satın alırken seçim yapmadan önce fikir almak veya karar vermek için internette kullanabileceğiniz birçok kaynak bulunuyor. Alışveriş Rehberleri, Forumlar, Fiyat Karşılaştırma Siteleri ve Alışveriş Sitelerinde yer alan ürün yorumları bu kaynaklar arasında yer alıyor. Bu kaynakları kullanarak daha bilinçli tüketim yapabilirsiniz.

Alışveriş Rehberleri

  • Ünlü açık arttırma portalı Gittigidiyor‘un kısa bir süre önce yayına aldığı ürün inceleme ve satın alma
    rehberleri sayfalarında belirli ürünler için makaleler şeklinde hazırlanmış rehberleri inceleyebilirsiniz.
    http://inceleme.gittigidiyor.com/anasayfa
  • Yine kısa bir süre önce yayın hayatına başlayan, bir ürün satın alırken marka ve modellere bakmadan nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda kullanıcıların öneri ve tavsiyelerini içeren AlirkenBak.com adlı alışveriş rehberini inceleyebilirsiniz. http://www.alirkenbak.com

Gmail Tema Desteği Başladı

illuzyonistcom | 21 November 2008 13:31

19 kasım 2008 tarihinde aktifleştirilen bu özellik sayesinde artık Gmail Settings sayfasındaki Themes adlı tab üzerinden Gmail görünümünüzü varolan temalar arasından istediğiniz gibi ayarlayabileceksiniz.

Gmail Themes
Gmail Themes

Resmi Gmail blog’unda belirtilenlere göre şimdilik sadece belli kullanıcılarda aktifleştirilen bu özellik en kısa sürede tüm Gmail kullanıcıları tarafından kullanilabilir hale gelecekmiş. Ayrıca bazı temalarda ülke/şehir seçimi yaparak o temanın kişiselleştirilebilmesi ve bu sayede bulunduğunuz lokasyondaki zaman ve hava şartlarına göre temanın farklı görünümlerde olması sağlanacakmış.

Turksat Uydu Frekansları Değişiyor

illuzyonistcom | 27 October 2008 22:04

Turksat
Turksat

Yeni devreye girecek olan Turksat 3A uydusu nedeniyle tüm uydu kanallarının frekansları değişiyor.

Turksat‘ın web sitesinde belirtildiğine göre 27 Ekim 2008 02:00 tarihinden sonra yeni frekans listeleleri geçerli olacak.

Tüm frekansları elle girmek yerine, eğer Uydu Alıcınız destekliyorsa otomatik arama ve güncelleme yaptırabileceğiniz Turksat Promo kanalını ayarlayıp otomatik güncellemeleri aktifleştirebilirsiniz.

Şuan kullanılan Turksat 2A uydusu ile aynı şekilde 42.0°E konumunda bulunan Turksat 3A uydusu için çanak anteninizde yön değişikliği yapmanız gerekmeyecek.

İngilizce Seviye Belirleme Sınavları

illuzyonistcom | 26 April 2008 21:26

ingilizce seviyenizi belirleyebilmeniz için internette birçok online seviye belirleme sınavı bulunuyor. Bu sınavların seviyenizi nekadar belirlediği tartışılır. Ama aralarından bazıları gerçekten güzel hazırlanmış sorulara sahip. Daha öncede Bildirgec’de yayınlanmış bir makalede verilen test dahil olmak üzere Türkçe yayın yapan dil okulları ve dil eğitimi firmalarının hazırlamış olduğu bu testlerden bir derleme yaptım.

Aşağıdaki linklerden ücretsiz online seviye belirleme sınavlarına ulaşabilirsiniz.

İllüzyon Sanatı ve İllüzyonistlik Nedir?

illuzyonistcom | 23 April 2008 15:20

İllüzyon
İllüzyon

İllüzyonistlik tüm dünyada en ilgi çekici mesleklerden biridir. Türkiye’de çok fazla bilinmemesine rağmen aslında illüzyon sanatı ile ilgili bir çok kişi bulunuyor. Tabii ki aynı zamanda illüzyon sanatı ile ilgili birçok gösteri, yarışma ve aktiviteler düzenleniyor. Belli zamanlarda medyanında ilgisini çeken olayların gerçekleşmesi illüzyon dünyasının hareketlenmesini sağlıyor.