bildirgec.org

hikikomori

7 yıl önce üye olmuş, 68 yazı yazmış. 3 yorum yazmış.

oktay sinanoğlu ve türkiye gerçekleri

hikikomori | 27 March 2009 15:59

şimdi bir adam düşünün ki amerika’nın en parlak döneminde türkiye’nin bir lisesinden çıkmış ve oraların en iyi üniversitelerinden birinde(yale) o zamana kadar yapılmamış olanı yaparak 26 yaşında batının en genç yaşta profesörü olabilmiş(bürokratik işlemler 2 yıl sürdüğünden profesörlüğü 28 yaşında açıklanmış). oktay sinanoğlu gibi bir bilim+gönül adamına sahip olduğumuz için ülke olarak ne kadar övünsek az. kendisi için yazılacak söylenecek çok şey var. her biri alanında çığır açmış 250den fazla bilimsel yayın, dünyanın çeşitli ülkeleri tarafından ödüllerle defalarca onurlandırılması, 2 kez nobele aday gösterilmesi, vb. ve şimdi oktay sinanoğlu son yıllarda neredeyse tüm enerjisini ülke sorunlarına adamış. bir bilim adamı olarak da sorunun kaynağına inerek çözüm formülünü bulmuş : türkçe giderse türkiye gider. kendisi öncelikle dilimize sahip çıkmamız gerektiğini, diğer sorunların ondan sonra halledileceğini her fırsatta söylüyor. konuyla ilgili seri şeklinde yazılmış kitapları mevcut. sinanoğlu aynı zamanda bilimsel araştımalarına da devam ederek türk gençlerine bilimi sevdirme yolunda kitaplar yayınlamaya devam ediyor.

bir şarkıyı deli gibi aramak

hikikomori | 18 March 2009 13:26

bir şarkı arıyorum ki bulmak ne mümkün. birkaç kez radyoda duydum, takriben sözleri şöyle birşey :
“if you fall, we’ll catch you” gibi bir sözü var ve bu birkaç kere tekrarlanıyor. aslında tüm söz de bundan ibaret. geri kalanı rock elektronik tarzı hareketli bir parça.

tadelle reklam müziği

hikikomori | 03 December 2008 09:04

son günlerde sıkça çıkan tadelle reklamının müziğini arıyorum. hani şu duyguları görebilseydik teması olan.

okyanusta rekor süre

hikikomori | 15 May 2008 12:26

Daha önce yine bu sayfalarda okyanusu tek başına küreklerle kateden Erden Eruç’dan bahsetmiştim. Şimdi tekrar bahsetmek boynumuzun borcu oldu çünkü Erden bey kısa bir süre önce bir rekora imza attı ve okyanusta en uzun kürek çeken kişi olmayı başardı. hem de bunu kayığına astığı, küreklerine boyattığı türk bayrağıyla yaptı.

10. Uluslararası Eskişehir Film Festivali

hikikomori | 01 May 2008 15:56

Anadolu Üniversitesi tarafından bu yıl 10. kez düzenlenen Eskişehir Film Festivali 2-12 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival geçtiğimiz yıllarda bir üniversite festivali olmaktan çıkıp tüm şehri kapsayan bir etkinlik haline gelmiş. Festival filmlerine buradan, festival programına buradan, Reis Çelik, Derviş Zaim, Zeki Demirkubuz, Çağan Irmak, Christopher Nielsen gibi isimlerin katılacağı etkinlikler hakkında bilgiye buradan erişebilirsiniz.

Pangea Günü

hikikomori | 29 December 2007 23:53

TED konferansını bilir misiniz bilmem. Açılımı Teknoloji-Eğlence-Dizayn olan konferans ilk olarak 1984 yılında yapılmış. Zamanla konferansın içeriği genişleyerek dünyanın çeşitli ülkelerinden konuşmacıların herhangi bir konu hakkında fikirlerini paylaştığı bir platform haline gelmiş. Bu konuşmalara ted.com adresinden erişmek mümkün. Gerçekten de ilham alınası bazı şeyler var, mutlaka göz atın derim.

Benim asıl bahsetmek istediğim konuysa daha başka. TED konferanslarının birinde hayalini paylaşan Jehane Noujaim yapmak istediği şeyi kısaca şöyle açıklamış : “Dünyaya bir de diğer insanların gözünden bakmak”. Bunun için gerekli olan tek şeyin çekilecek kısa filmler olduğunu düşünen Jehane Noujaim bunun için bir organizasyon başlatmış ve adına da Pangea Day demiş. Dünyanın her tarafından insanların paylaşımıyla oluşacak listeden 30 film seçilerek 10 Mayıs günü 4 saatlik bir gösteriyle insanlara sunulacak. Konser gibi aktivitelerle de desteklenecek organizasyon gerçekten de insalara sesini duyurmak için bir fiırsat. Bu filmlerle biraz olsun insanların birbirini daha iyi anlayacağı umuluyor. Organizasyonun ismi de dünyanın birzamanlar tek bir kara parçası olduğu duruma verilen isimden geliyor.

kas gücüyle dünya turu

hikikomori | 31 July 2007 08:14

Amerika’da yaşayan yazılımcı, yüksek makina mühendisi Erden Eruç ofis yaşamından sıkılınca hayatına yeni bir yön verip insanın isteyince neler yapabileceğine örnek bir maceraya başladı geçenlerde. Around-n-Over adını verdiği bu macerayla tüm dünyayı kas gücüyle dolaşıp aynı zamanda her kıtanın en yüksek zirvelerine tırmanmayı düşünüyor. Yolculuk 1 Temmuz’da San Francisco’dan başladı ve o günden bu yana Erden Eruç küreklere asılarak okyanusta yapayalnız Avustralya’ya doğru yol alıyor. Son durumunu bir harita ve blog vasıtasıyla bizlerle paylaşıyor. Yolculuğun tek amacıysa özellikle gençlere insanın isteyince neler yapabileceğini gösterebilmek, bir anlamda ilham verebilmek. Erden Eruç yolculuğa Amerika kıyılarından başladığı için kayığına Türk bayrağı koyamadığından çözümü küreklerine türk bayrağı boyatarak bulmuş. Umarım yıllar sürecek macerasında başarılı olur.

u3 ile sen nereye bilgisayarın oraya

hikikomori | 16 May 2007 14:36

U3 kısaca bazı uygulamaları kişiselleştirilmiş özellikleriyle gittiğiniz heryere taşımayı sağlayan yeni nesil USB hafızadır diyebiliriz. Taşınabilir uygulamalar arasında Firefox,Winamp,Openoffice gibi çok bilinenlerin yanında onlarca başka uygulama da var. Böylelikle gittiğiniz herhangi bir yerde bulduğunuz herhangi bir bilgisayara gönül rahatlığıyla USB hafızanızı takıp işlem yapabiliyorsunuz. Bilgileriniz paylaşma ya da çaldırma korkusu olmadan. Bu özelliği taşıyan hafızalar içinde yüklü olarak bir yazılımla geliyor ve bu yazılım birçok işi kolaylaştırıyor. Zamanla birçok uygulama yükleme ihtiyacı doğabileceğinden yüksek kapasiteli bir ürün almakta fayda var. Düşüncem odur ki bir zaman sonra çeşitli erişim noktalarından sadece arayüz görevi görecek internet bağlantılı terminaller kullanıma sunulacaktır. U3 özellikli hafızayı bu terminale tanıtmak yoluyla her an bilgisayarımızı yanımızda bulundurabileceğiz.