bildirgec.org

hamletk

10 yıl önce üye olmuş, 77 yazı yazmış. 1 yorum yazmış.

Blogcu NOKTA Com

hamletk | 07 April 2007 15:13

Sanki Türk internet aleminde yeni nesil ne varsa toplama atağındaymış gibi görünen Nokta A.Ş. en son olarak blogcu.com‘u da satın almış.

Webrazzi‘nin patlattığı habere göre 12 Nisan’da bir basın yemeği olacakmış ve Nokta vizyonunu açıklayacakmış. Tabii en çok merak edilen husus olan satış fiyatı açıklanmamış. Satın alımın süreci gibi detaylar Webrazzi’de bulunabilir.

Peki sizce ne kadar eder blogcu.com ve kaça gitmiştir?

Bildirgeç’e “Neler Yazabilirim” Rehberi

hamletk | 04 April 2007 08:02

Bu bir nevi bir meta-bildiri olacak fakat şans eseri konu dikkatimi çektiği ve biraz daha bariz olarak göz önüne çıkmasının faydalı olabileceğini düşündüğüm için bildirmek istedim.

Neden bahsediyorum? Bildirgeç ana sayfasının sağ sütununda Çok Tutulanlar bağlantısının hemen altında bulunan bağlantılar topluluğunda, üzerinde ufacık bir “yeni” ibaresi bulanan bağlantıda, Pilli Network, Bildirgeç için bir “Neler Yazabilirim” rehberi hazırlamıs.

Kontrib: Tercümeli Digg Klonu

hamletk | 30 March 2007 20:07

İlginç sayılabilecek bir Digg klonu: Kontrib. VentureBeat’ten okuduğum kararıyla gönderilen içeriğin hem özetini hem de linke tıklandığında açılan içeriğin tamamını desteklenen dillere otomatik olarak çeviriyormuş. Desteklenen diller şu an için İngilizce, Arapça, Fransızca ve İspanyolca.

Kontrib tercüme teknolojisi Language Weaver isimli ana şirket tarafından geliştirilmiş. Aşağıda İspanyolca seçeneğini seçince ortaya çıkan ana sayfa görünümünü görebilirsiniz. Çevrilen dilleri bilmediğimden çevirinin anlaşılıp anlaşılmadığı konusunda birşey söyleyemem fakat belki anlayan arkadaşlar bir yorum yapabilirler.

Google Bize Logo Yapsana

hamletk | 28 March 2007 16:58

Özgür Alaz, Cihan Ergür, Can Oktay Heper ve Muammer Okumuş’tan oluşan bir grup, Google’ın bazen diğer ülkelerin özel günlerinde logosunu değiştirmesinden yola çıkarak, Google Bize Logo Yapsana diye bir girişim başlatmışlar.

Amaçları güçlü bir organizasyonla Google’ın dikkatini çekmekmiş. Hazırladıkları bazı logolara şuradan bakılabilir.

Web’de Nereden Nereye Geldik

hamletk | 05 February 2007 14:01

Kansas Eyalet Üniversitesinde Yrd. Doç. olan Michael Wesch, “Web 2.0 … The Machine is Us/ing Us” adıyla bir video yayınlamıs. Ne kadar hoş bir başlık değil mi? “Web 2.0…Makina biziz/bizi kullanıyor?” şeklinde kabaca çevirebiliriz bu başlığı.

Dört buçuk dakika içinde dijital ortamda gelişmeler ve Web 2.0 denilen internet akımı ile nereden nereye gelindiğini anlatmaya çalışıyor Wesch videosunda. Mutlaka şuradan izlenmeli.

Google Usulü Powerpoint Geliyor

hamletk | 05 February 2007 09:41

Google Operating System blogu tesadüfen Google’in bir dosyasına erişip Powerpoint gibi bir sunum hazırlama programının geliştirilmekte olduğunu görmüş.

Yazılan koddan anlaşıldığına göre dokümanları sunumlara çevirip slaytlar oluşturmak ve sunumu tüm ekran görüntülemek mümkün olacakmış.

var MSG_DOC_TO_PRESENTATION=”Convert document to presentation”;
var MSG_DOC_TO_PRESENTATION_HINT=”Once your document is converted to a presentation, you can insert slide breaks using Insert > Slide from the main menu.”;
var MSG_PRESENTATION_TO_DOC=”Convert presentation to document”;
var MSG_POPUP_BLOCKER=”Presently is unable to launch your presentation in full-screen mode.Check your pop-up blocker settings.”;
var MSG_NEW_SLIDE_TITLE=”New Slide”;
var MSG_UNSUPPORTED_BROWSER=”Unsupported Browser Presently doesn’t support Opera and will not function properly. Would you like to continue anyway?”;
var MSG_SLIDE_INDEX=”Slide %1 of %2: %3″;
var MSG_NEXT=”Next”;
var MSG_NEXT_HINT=”Space, Enter, N”;
var MSG_PREV=”Previous”;
var MSG_PREV_HINT=”Backspace, Del, P”;
var MSG_ZOOM_IN=”Zoom in”;
var MSG_ZOOM_OUT=”Zoom out”;
var MSG_ZOOM_RESET=”Zoom reset”;
var MSG_TOGGLE_AUTOFIT=”Toggle AutoFit”;
var MSG_PICK_THEME=”Choose theme:”;
var MSG_THEME_BLANK=”Blank”;
var MSG_THEME_GOOGLE=”Google”;
var MSG_THEME_LIQUID=”Liquid”;
var MSG_THEME_MONOCHROME=”Monochrome”;
var MSG_TOGGLE_TOOLBAR=”Hide/show toolbar”;
var MSG_EXIT_PRESENTATION=”Exit presentation”;
var MSG_END_OF_PRESENTATION=”End of presentation. Are you sure you want to exit?”;

Google bu sunum programına Writely usulü Presently diyor koddan göründüğü kadarıyla. Bu isim kalıcı mı olacak bilinmez fakat yakında Google Docs & Spreadsheet ailesine yeni bir kardeş geliyor anlaşılan.

Midnight Express Gerçeği

hamletk | 24 January 2007 14:56

Midnight Express filmini bilmeyenimiz yoktur. Bugün ilk olarak Murat Buyurgan’in blogundan, daha sonra da Arda Kutsal’in blogundan önemli bir haber öğrendim.

Alinur Velidedeoğlu 1999 yılında Cannes Film Festivalinde Midnight Express filminin konusunun gerçek kahramanı Bill Hayes ile bir ropörtaj yapıp bu videoyu CNN ve BBC televizyonlarına göndermiş fakat hiç bir ilgi görmemis.