bildirgec.org

ggecim

8 yıl önce üye olmuş, 9 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

Paul Newman hayatını kaybetti!

ggecim | 28 September 2008 15:34

ABD’nin Ohio eyaletindeki Share Heights bölgesinde 26 Ocak 1925’te doğan güçlü oyuncu Paul Leonard Newman, altı çocuk babasıydı. Haziran 2008’de akciğer kanseri olduğunu açıklayan oyuncu, 83 yaşında yaşamını yitirdi.

Newman, The Hustler (1961), Harper (1964), Slap Shot (1977) ve The Verdict (1982) gibi klasik filmlerde rol aldı. Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969) ve The Sting (1973) filmlerinde Robert Redford ile beraber oynadı.

FilmEkimi başlıyor!

ggecim | 26 September 2008 12:00

Filmekimi 10 – 16 Ekim arasında 21 muhteşem filmle Beyoğlu Emek Sineması’nda ödüllü filmleri ağırlıyor. Biletleri 25 Ekim itibariyle satışa sunulan filmekiminde usta sinemacıların en yeni ve ödüllü filmleri en çok ikişer seans olarak gösterilecek.
1 haftalık festivalde, Miyazaki‘nin son filmi; KÜÇÜK DENİZKIZI PONYO (GAKE NO UE NO PONYO)‘dan,Kim Ki-duk’un son filmi RÜYA
(BIMONG)
‘ya,Wim Wenders’ın son filmi olan PALERMO’DA YÜZLEŞME
(PALERMO SHOOTING)
‘den, Michael Winterbottom’un son filmi olan CENOVA‘ya,Wong Kar-wai’nin filmografisinde yer alan tek dövüş sanatı filmi olan ZAMANIN KÜLLERİ (ASHES OF TIME REDUX)‘den, Fernando Meirelles’in merakla beklenen filmi Körlük (Blindless)filmine, 2008 Cannes Senaryo Ödülü alan LORNA’NIN SESSİZLİĞİ(LE SILENCE DE LORNA) filminden, 2008 Sundance Jüri Büyük Ödülü alan DONMUŞ IRMAK(FROZEN RIVER) filmine kadar pek çok yeni, usta işi ve ödüllü film mevcut.

A MOMENT TO REMEMBER – HATIRLANACAK BİR ANI

ggecim | 15 June 2008 13:17

İnsan beyni bazen öyle şeyleri unutur ve öyle şeyleri hatırlar ki, buna şaşırıp kalırız bazen.Mesela an gelir dedenizin ismini, hatta babanızın ismini bile unutabilirsiniz. Anlık hafıza kayıpları insanı çaresizliğe de düşürebilir.
Beyinin hala nasıl çalıştığını tam olarak çözememiş insanoğlu, nasıl durabildiğini de anlayamamıştır.
İşte, konusunu aşktan ve anılardan-hafızadan alan, A moment to remember – Hatırlanacak Bir Anı, kendisi de birkaç filme konu olmakla birlikte türünün en iyi örneklerinden.

Vesaire Vesaire…

ggecim | 14 April 2008 23:32

Tunç Başaran’ın son filmi olan Vesaire Vesaire, sağlığı bozulan ve aniden yaşadığı ortamı terketme ihtiyacı hisseden yazar Arda Başar’ın,gittiği kasabada karşılaştığı insanlarla olan ilişkilerini ele alıyor. Ölüme yaklaşan bu karakterin yeni tanıdığı insanlarla olan sıcak ve hayat dolu ilişkisini ele alan yönetmen, sade bir anlatım tercih etmiş. Başrollerde Rutkay Aziz(Arda), Roksan Lülü(Eda), Aliye Uzunatağan(Canan), Taner Barlas(Rıfkı), Eser Ali(Kazım), Bülent Kayabaş’ın rol aldığı film sinemalarda.

Romulus, My Father – Babam Rumulus

ggecim | 14 April 2008 05:32

Eric Bana, Franka Potente, Marton Csokas, Kodi Smit-McPhee’nin oynadığı ve Richard Roxburgh’un yönettiği Romulus, My Father (Babam Rumulus) oğulları olan bir çiftin onu yetişrirken yaşadığı çekişme ve sorunları ele alan Avustralya yapımı bir film. Yönetmenin ilk uzun metraj filmi olan Babam Rumulus, ailesi Yugoslavya’dan Avustralya’ya göç eden Raimond’ın, kırsalda ailesi ile birlikte yaşam mücadelesini ve ailenin zaman zaman dram sınırında yaşanan hikayesini ele alıyor.

Annemler Tatilde (Ano em Que Meus Pais Saíram de Férias, O)

ggecim | 11 April 2008 00:36

Latin Amerika’daki festivallerde oldukça fazla ödül toplayan Cao Hamburger‘in yönetmenliğini yaptığı Ano em Que Meus Pais Saíram de Férias, O(Annemler Tatilde) adlı film, Brezilya’dan siyasi suçları dolayısıyla kaçmak zorunda kalan Bia ve Daniel çiftinin çocukları Mauro’yu(Michel Joelsas) dedesine bırakmak zorunda kalmalarıyla başlar. Mauro’nun geldiği gün ölen dedesi (Paulo Autran), onu evde tek başına bırakmıştır. Mauro da annesi ve babasının tatile gittiğini düşündüğü için onları beklemeye başlar. Aynı zamanda mahalleye bir şekilde ısınmaya başlayan Mauro yahudi olmasına rağmen bilmediği gelenekleri de bir taraftan öğrenmeye çalışmaktadır. Mauro’nun sıcaklığıyla ona ısınan mahalle sakinleri de Mauro’yu çok sevmeye başlamıştır.
İstanbul’da film AFM Park- İstinye,Alkazar- Beyoğlu
Levent Mars Cinema (Kanyon)- Levent sinemalarında gösterimi devam etmektedir.

En iyi uyarlama: The Mist (2007)

ggecim | 11 April 2008 00:14

Son zamanlarda izlediğim en iyi Stephen King uyarlaması olan The Mist(Sis), aynı zamanda sonu en ilginç biten Stephen King uyarlaması. Nedeniyse, bu kez duruma sadece insansal ve oldukça da güdüsel bakan bir grup insanın yaşadıklarıyla girilmesi. Duygular ve dürtüsel ihtiyaçlar doğrultusunda hareket eden insanoğlunun, en ilkel güdüsü olan hayatta kalma mücadelesi sırasındaki rekabeti, etkileşimleri, sürü psikolojisi gibi durumlar irdelenmiş.
Başrollerinde bir oğlu olan ve sade yaşam sürmeyi tercih eden ressam David Drayton (Thomas Jane),filmin ve felaketlerin başından sonuna kadar, herkesin sinirini germeyi başarmış, ancak yine birçok kişiyi safına toplamış olan ve yeteği sebebiyle filmde hiç hoşlanmayacağınız kaçık Bayan Carmody rolünde(Marcia Gay Harden) , kasabaya yeni gelmiş öğretmen Amanda Dunfrey (Laurie Holden),inatçı ve muhalif avukat rolünde Brent Norton (Andre Braugher)

Filmde bildiğimiz sis bir kasabayı istila eder, ancak bu kez sis’in sebebi insandan kaynaklı olup, filmin oturduğu mantık diğer King uyarlamalarına göre daha akılcıdır. Bu felaket sırasında bir süpermarkette sıkışan kalabalık kasaba halkının temsil ettiği ve yaşadıkları neredeyse bir ülkeyi simgeleyebilmektedir.

Mevlana Celaleddin-i Rumi: Aşkın Dansı 25 Nisan’da

ggecim | 10 April 2008 14:25

Sinan Tuzcu, Burak Sergen, Özcan Deniz ve Müşfik Kenter; Selçuk Yöntem’in rol aldığı ve Kürşat Kızbaz’ın yönettiği, müzikleri Ömer Faruk ve Sezen Aksu’nun elinden çıkan Mevlana Celaleddin-i Rumi: Aşkın Dansı 25 Nisan’da vizyona girecek.

Barış, kardeşlik ve aşkın sembollerinden felsefi düşünür Mevlana’nın temel alındığı filmde, Mevlana’nın öğretileri anlatılıyor.

İstanbul İletişim Fakültesi mezunu Kürşat Kızbaz 2003’te “Çanakkale Destanı 1915” filmiyle başladığı sinema kariyerine bu filmle devam ederek dünya çapında başarı sağlamak istiyor.

La Habitación de Fermat – Kapan 11 Nisan’da sinemalarda…

ggecim | 09 April 2008 20:45

Geçmişte İspanya’da bolca tv showlarına imzasını atmış Luis Piedrahita ve
Rodrigo Sopeña’dan İspanyol yapımı bir film olan “La Habitación de Fermat” 11 Nisan’da vizyona girecek. İlginç konusuyla merak uyandıran film, yönetmenlerin ilk filmiymiş.Konusu ise, şehirin bir ucunda bir toplantı için randevu verilen 4 matematikçi, hiçbirisi ev sahibini tanımamasına rağmen bu toplantıya gider ve kendilerini çözümü zor problemlerin ve bir kapanın içinde bulurlar. Film yönetmenlerin ilk filmleri ve senaryoda onlara ait. Oyuncularsa Mala educación (Kötü Eğitim), La ve Obaba filmlerinden tanıdığımız Lluís Homar, Pan’s Labyrinth’den tanıdığımız Federico Luppi gibi başarılı oyuncular.