bildirgec.org

gadget3

10 yıl önce üye olmuş, 50 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

Google Sites Gelişime Devam

gadget3 | 16 July 2009 20:09

Otomatik yerleşim, daha fazla tema ve sayfa düzeni seçeneğiyle google sites gelişimini sürdürüyor.

Otomatik yerleşim, daha fazla tema ve sayfa düzeni seçeneğiyle google sites gelişimini sürdürüyor.

“Unutmadan belirtelim, Google’ın bu servisine Türk Telekom DNS’leri üzerinden ulaşamıyorsunuz. Bu servis Denizli Mahkemesi tarafından çok kısa süre önce kapatıldı. OpenDNS hizmeti kullanarak veya herhangi bildiğiniz alternatif bir yöntemle bu hizmete kolayca erişebilirsiniz.”

* Otomatik Gezinme

Gmail Labs’dan ilk terfi

gadget3 | 16 July 2009 12:06

Gmail Labs, gmail’i kullanışlı yapacak fikirlerin tartışılması hemfikir olunanların geliştirilmesi için oluşturulan bir platformdu ve bu platformun en popüler uygulaması olan yapılacaklar (tasks) ilk mezun, ilk terfi alan uygulama oldu.

Terfi aldı derken artık tüm gmail kullanıcılarının hizmetine sunuldu. Diğer gmail labs uygulamaları gibi gmail labs’a girip etkinleştirmenize gerek kalmadan hemen sol taraftan kişiler linkinin altından artık yapılacaklar listenize ulaşabileceksiniz.

Basit ve hızlı çalışsın mantığıyla geliştirilen yapılacaklar’a (tasks) gmail dahil birçok farklı alandan ulaşabiliyorsunuz. Yakın zamanda duyrulan google takvim üzerinden, mobil cihazlar üzerinden, ve web gadget‘ları üzerinden yapılacaklar (tasks) listenize ulaşabilirsiniz.

Yapılacaklar (tasks) listesinin Gmail Labs’tan terfi alması daha da gelişmeyeceği anlamına gelmiyor, sadece gmail üzerinden tüm kullanıcılara sunulacak seviyeye geldiği anlamına geliyor.

Microsoft Ofis 2010 Web Desteğiyle Geliyor

gadget3 | 15 July 2009 23:25

Microsoft beklendik şekilde ofis 2010’u web desteği ile duyurdu.

Word, Excel, Powerpoint, ve OneNote tıpkı google dokümanlarda olduğu gibi microsoft’un online dokümanlarında görüntülenebilecek.

Microsoft ile online dokümanları kullanmak için tek ihtiyacınız google dökumanlarda olduğu gibi yalnızca bir giriş hesabı ve artık web üzerinden microsoft ofis dokümanlarınızı ücretsiz olarak kullanabileceksiniz.

Ofis web uygulamalarına üç farklı yerden ulaşabilirsiniz.

  • Windows Live’dan
  • Lisanslı bir ofis kullanıcısı olanlar yine web uygulamaları üzerindenvia.
  • Microsoft Online Servisler, kullanıcılar burdan hesap için kaydolabilirler.

Yalnız, şimdilik tıpkı google os‘de olduğu gibi ortada henüz denenecek birşey yok. Önümüzdeki yılın ilk yarısında kullanıcılara sunulması planlanan ofis 2010 için yalnızca bir örnek site paylaşımı yapılmış. buradan görüntüleyebilirsiniz.

Facebook Twitter Birlikte Aynı Sohbet Penceresinde

gadget3 | 15 July 2009 22:25

Facebook arkadaşlarınız ve twitter takipçileriniz birbirini tutmuyor ve aynı anda ikisinde de olmayan arkadaşlarınızla sohbet etmeniz gereken bir zaman geldi. İşte çözüm, yer imlerinizde veya aklınızın bir kenarında bulunmasında fayda var.

SavorChat gelişen sosyal medyanın önde gelen ağlarını başarılı şekilde birbirine bağlayabilen bir araç olarak öne çıkıyor. Facebookarkadaşlarınızı ve twittertakipçilerinizi aynı sohbet ekranında ortak sohbete alabiliyorsunuz.

Telif Hakkı İstemeyen Resimlere Ulaşım

gadget3 | 13 July 2009 11:55

Bir blog yazarısınız ve gezip gördüğünüz bir şehri anlatacaksınız. O kadar da yazdınız ama gelin görün ki bir resim bin söze bedel. Hemen internetten gezip gördüğünüz yerle ilgili bir resim buluyorsunuz. burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta olduğunu birçoğumuz bilirken profesyoneller dışında kimse dikkat etmez. Acaba kullandığımız resim, telif hakkı istiyor mu veya başka yerde yayınlanma izni var mı ?

“New York’s Liberty Island – Statue of Liberty and Seagull”, David Paul Ohmer, Flickr

http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Google Resim Arama ile bu soruna şöyle bir çözüm getiriliyor. Fotoğraf sahibinin isteğine göre koyduğu fotoğraf etiketlerini okuyup telif hakkı isteyenleri ayırıyor ve size kalanların arasından bulduğu sonuçları gösteriyor.

Bu özellik ayrıca fotoğraf sanatçılarının internette çalışmalarına kendi koydukları haklarla var olabilmelerine ve çalışmalarını korumalarına da olanak sağlıyor. Eğer isterlerse insanların bu resim üzerinde düzenleme yapıp yapmamalarına da sanatçıların kendileri karar verebiliyor.

Facebook dışa açılıyor

gadget3 | 10 July 2009 22:56

Günde ortalama 8 milyon facebookkullanıcısının bir facebook sayfasında hayran olması facebook’un dışa açılmasını sağladı. Bu denli tutulan facebook hayran sayfaları artık kişisel web sitelerine gömülebilir kodlarla eklenebilecek.

Kişisel web sayfanıza eklediğiniz bu kutu ile resimde gördüğünüz gibi facebook’a girmeden hayran olunanla ilgili son gelişmeler takip edilebiliyor ve isteyen burdan da hayran olabiliyor.

Facebook ve Canlı Yayınlar

gadget3 | 10 July 2009 12:03

Facebook üzerinde canlı yayınlar

İnternette canlı yayınlar gittikçe popülerleşirken, facebook’ta canlı yayın yapılmasını sağlayan canlı yayın kutusunu (live stream box) sunmuştu.

Canlı yayın denince akla ilk gelen Justin.tv‘de facebook üzerinden canlı yayın yapıp, diğer yayınları da izlemenize olanak sağlayan bir facebook uygulaması sundu. buradanulaşabilirsiniz.

Uygulama basitçe canlı yayın ve yayın bilgisi içeriyor. Facebook live stream box ile entegre çalışıyor. Bu sayede kullanıcılar canlı bir yayında olanları gerçek zamanlı olarak tartışabiliyor, ayrıca buradan paylaştığınız mesajlar durum güncellemesi olarak tüm arkadaşlarınıza da duyuruluyor.

Google OS ile tanışın

gadget3 | 09 July 2009 16:22

Google Chrome OS

  • Öncelikli olarak netbook’larda sonradan da tüm boyutlardaki bilgisayarları hedef alan Google Chrome OS linux çekirdeği üzerinde çalışıyor. Henüz ARM ve x386 işlemcilerine yönelik sunuldu.

Bu yeni sistem web uygulamalarını çok fazla kullananlar için geliştirildi. Saniyeler içinde açılıyor ve mail yazabiliyor, web’de gezebiliyor, dokümanlarını görüntüleyip düzenleyebilyor olacaksınız.

  • Google Chrome OS, 2010’un ikinci yarısında kullanıcılara sunulacak.

Pahalı olmayan, güvenli hızlı ve web uygulalarında güçlü fikrinden çıkan Google Chrome OS Netbook pazarındaki microsoft’un %96’lık pazarına göz dikmiş durumda.

5 yıl sonra Gmail Beta’dan çıktı

gadget3 | 09 July 2009 14:07

Google sonunda birçok uygulamasından beta taglarını kaldırıyor. Özellikle 5 yıldır beta olarak hizmet veren gmail, hızla gelişimini sürdürürken “acaba nereye kadar?” diye insanlar iyiden iyiye birbirlerine sormaya başlamışken nihayet beta’dan çıkıyor.

Gmail’in yanı sıra Google Calendar, Docs, ve Google Talk da daha fazla beta olmayacak.

Eğer ben BETA‘sız yapamam derseniz de gmail labs’tan etkinleştireceğiniz bir özellikle BETA tag’ını tekrar yerine getirebilirsiniz:)

Twitter sözlüğe girdi

gadget3 | 07 July 2009 18:34

Twitter Collins İngilizce Sözlüğe girmeyi başardı.

1.8 milyon üyesiyle popülerleşmeye devam eden Twitter, Collins ingilizce sözlüğün 30. yıldönümü versiyonunda yerini alacak.

Twitter sözlükte isim ve fiil anlamlarıyla bulunacak.

  • İsim anlamı: insanların anlık aktiviteleri kısa mesajlarla paylaşmalarını sağlayan web sitesi.
  • fiil anlam: twitter web sitesine kısa mesajlar yazmak.

Collins yayın yönetmeni Elaine Higgleton Daily Mail’e yaptığı açıklamada şöyle diyor;

“İçinde twitter geçmeyen bir makalenin bulunduğu bir gün artık çok zor, collins sözlüğünde de twitter’ın geçecek olması bu yüzden hiç şaşırtıcı gelmiyor, hatta bir değil üç yerde geçiyor.”