bildirgec.org

frodolives

8 yıl önce üye olmuş, 50 yazı yazmış. 3 yorum yazmış.

Enerji Kavanozu

frodolives | 26 August 2008 10:01

EnerJar (enerji kavanozu) Greener Gadgets dizayn yarışmasında birinci olmuş. Çok basit olarak yapılan bu alet, elektrikle çalışan aletlerin elektrik çekimlerini ölçüyor. Enerjar, ölçülecek cihaz ile priz arasına takılıyor. Cihazın asıl amacı insanları bilgilendirmek, kullanılan her cihazın ne kadar enerji kullandığını görerek insanları daha az elektrik kullanmaya teşvik etmek. Küresel ısınmaya, temiz bir çevreye katkı için güzel bir düşünce.

Ipod Aksesuarlar

frodolives | 24 August 2008 18:28

200$’lık Alesis Multiport ile yeni nesil teknolojiye kayıt yapabilirsiniz. Multiport doğrudan 5’nci nesil iPod ya da 2’nci ve 3’ncü nesil iPod Nano veya doğrudan bilgisayara kayıt yapabilmenize olanak sağlıyor.

iPod için değişik bir hoparlör daha, nostalji sevenler için hoş bir ayrıntı. 25 $, farklı renkleri mevcut.

Parçalı Ay Tutulması Gerçekleşti

frodolives | 18 August 2008 14:01

Ay’ın bakır renginde görüneceği, Türkiye’den de çıplak gözle izlenebilecek tutulma 16 Ağustos akşamı gerçekleşti.

Ay tutulması, Dünya’nın Ay ile Güneş arasında bir noktada bulunması sonucu, Ay’ın Dünya’nın gölge konisinin içerisinde kalması ile gerçekleşiyor. Ancak Ay’ın Dünya etrafındaki yörüngesi ile Dünya’nın Güneş etrafındaki yörüngesinin arasındaki açı nedeniyle her tutulmada Ay, Dünya’nın tam gölge konisine girmeyebiliyor. Bu durumda gerçekleşen tutulma “Parçalı Ay Tutulması” olarak adlandırılıyor.

Uçakta cep telefonu

frodolives | 22 October 2007 22:57

Bilindiği üzere uçaklarda cep telefonu kullanmak, uçağın iç haberleşmesini ve navigasyon sistemlerini etkilediği için yasak. Buradaki habere göre, yeni bir sistem ile artık uçaklarda da cep telefonu kullanmak mümkün olacak.
sistemin çalışması basitçe şu şekilde, uçak içinde düşük güçlü uçağı etkilemeyecek bir ağ sistemi oluşturan baz istasyonu bulunacak. bu baz istasyonu telefon trafiğini bir uyduya yönlendirecek, uydudan sonrası zaten bildiğimiz gibi. bunun dışında uçakta bulunacak olan bir kontrol ünitesi, uçağın içinde bulunan telefonların yerdeki baz istasyonlarına bağlanmasını engelleyecek, böylece her iletişim uçaktaki baz istasyonundan geçmek zorunda kalacak. Şu anda bu sisteme geçmek için “müşterilerin” talepleri değerlendiriliyormuş, arz fazla olursa geçilebiliecekmiş ve tabiki uçaktan yapılan görüşmenin tarifesi normalinden daha fazla olacak.

Kaz Dağları’nda altın arıyorlar-2

frodolives | 19 October 2007 22:28

daha önce burada kaz dağlarında altın aranması ile ilgili bir yazı yazmıştım. Olay hala medya ve sivil toplum örgütleri tarafından takip ediliyor ve yoğun bir baskı var. şimdi herkes Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 27 Ekim cumartesi günü düzenlenecek olan “Kazdağları’nda Madencilik, Turizm ve Çevre konulu toplantıda söyleceklerini bekliyor. cnn türk’ün haberlerinde bir teyzenin söylediği aslında olayı özetliyor:

“Sularımız kirleniyor. Zeytinlerimiz gidiyor. Ne yer, ne içeriz. Burada durulur mu o zaman. Bizim başka gelirimiz yok. Zeytin gelirimiz var”

evet teyzemin dediği gibi, burada durulur mu o zaman, zaten eğer medya, STO ve insanların sesleri kısıldığı anda, firmalar sessiz sedasız işlerine devam edecekler, kazdağlarının ağaçsız kaldığını gördüğümüz zaman da artık çok geç olacak. eğer okumadıysanız veya izlemediyseniz cnn türk’ün haberlerine buradan ve buradan ve yayınına buradan bakabilirsiniz, ayrıca Haluk Şahin’in köşe yazısı da var. Şahin’in yazısını özellikle okumanızı tavsiye ederim.

içi dışı farklı bardaklar

frodolives | 19 October 2007 11:44

Bardağın şekli içilene göre değişir, sütun şeklindeki bardaklar şampanya, kıvrımlı kadehler şarap, kısa bardaklar likör için vs. bu kavramlara değişik bir bakış açısı getirmişler, buradaki bardakların dış şekli aynı iç dizaynları farklı. Alissia’nin diğer dizaynları burada.

Dünya Saati

frodolives | 18 October 2007 21:37

silindir şeklindeki bu masa saatinin her birinin üzerinde iki şehir ismi olan oniki parçası var. toplamda 24 şehrin herbiri 24 farklı zaman dilimini gösteriyor. başka bir şehirdeki saati öğrenmek için tek yapmanız gereken saati yuvarlamak, üst tarafa gelen şehir ismindeki yerel saati görebiliyorsunuz. fiyatı 200 dolar. yapan kişinin diğer dizaynları da burada.

Yeni Nesil Bandajlar

frodolives | 15 October 2007 10:17

yeni jenerasyon bandajlar artık elektrik alanlarını kullanarak iyileştiriyorlar. “Healfast” (hızlı iyileş) olarak adlandırılan bu konsept, özellikle diabetik hastaları için geliştirilmiş. bandajı yapıştırıyorsunuz ve üzerine bastırdığınızda çok zayıf bir elektrik alan oluşturan bir elekrik akımını harekete geçiriyorsunuz. elektrik akımı çevresindeki dokuların zarar görmesini engelliyor, bu sırada da vücut bu bölgeyi ilyileştirmeye başlıyor.

.Uygulama resimleri burada

Eğlenceli Bir Ayna

frodolives | 14 October 2007 12:57

Eskiden sadece lunaparklarda bulabildiğimiz güldüren aynalar, sanki evlere de girecek gibi. William Gurley tasarımı olan aynanın ortasındaki çubuğu oynatarak aynanın şeklini; dolayısıyla kendi yansımanızı da değiştirebiliyorsunuz. Çubuğu çektikten bir süre sonra görüntü eski haline dönüyor.