bildirgec.org

fcspell

8 yıl önce üye olmuş, 4 yazı yazmış. 1 yorum yazmış.

TikTag Uygulaması İle Telefonunuz Gazete Okuyor!

fcspell | 19 September 2009 11:18

Hürriyet Gazetesi‘ndeki bazı haberlerin yanlarında birkaç gündür renkli renkli garip şekiller ve TikTag’leyin yazısını görüyordum ancak gazetenin kendisi gibi bu şeyler de ilgimi pek çekmiyordu. Bu yüzden de onların her birinin birbirinden farklı olduğunu anlayamamıştım.

Hürriyet TikTag’in ne olduğunu Hürriyet’in ağzından dinleyelim bakalım, ya da okuyalım:

Tiktag, Hürriyet’ten gazetecilikte bir teknoloji devrimi. Artık Tiktag sayesinde gazetecilik deneyimi yepyeni bir boyut kazanacak.

Hürriyet’te bir haber okurken yanında Tiktag yer alıyorsa, o haberin ayrıntılarını, haberle ilgili diğer fotoğrafları ve hatta videoları görme fırsatınız olacak.

Her sorunuza cevap veren robot hayal değil!

fcspell | 19 September 2009 11:15

Daha önce de Bildirgeç’tegösterildiği gibi Wolfram Alpha, bir arama motorudur. Ancak Google gibi arama motorlarından farklı olarak doğrudan cevap vermektedir. Bilim-kurgu filmlerinde gördüğümüz gibi direk olarak sorduğumuz soruya cevap verecek olan robotların taslağıdır bir nevi.

Örneğin Ankara yazdığınızda Ankara kelimesinin geçtiği internet sitelerini değil, doğrudan Ankara ili ile ilgili bütün bilgileri vermektedir. Ancak bütün numarası bu değildir tabii ki. Çok daha gelişmiş özellikleri bulunmaktadır ki yazımda bunlara değineceğim.

Öncelikle Wolfram Alpha’nın gerçekten saygıdeğer bir site olduğunu anlamamız gerekiyor.

Stephen Wolfram gerçekten de saygı duyulası bir insan ve özellikle Mathematica adlı programdan gerçekten iyi para kazanan başarılı bir işadamı.

Şimdi gelelim Wolfram Alpha kullanımına:

-Öncelikle, basit matematiksel işlemleri yapabileceğiniz gibi Mathematica ile yapabileceğiniz karmaşık matematiksel işlemlerin birçoğunu buradan yapabiliyorsunuz. Örneğin;

iPod çılgınları!

fcspell | 18 September 2009 15:01

Popüler bir iPod modeli
Popüler bir iPod modeli

Öncelikle şunu belirteyim, yazım iPod hakkında değil iPod kullanıcıları hakkındadır, sosyal gözlem içeriklidir.

Siz de yüksek meblağlar ödeyerek bir iPod ürünü veya iPhone alarak bu topluluğa katıldınız mı?

Sizi bilemem ama çevremde bu insanlardan çok fazla görüyorum ve çok şaşırıyorum. iPod ile başlayalım; çok daha ucuza, çok daha işlevsel müzik çalarlar varken neden iPod? Bu sorunun cevabını vermek için iPod kullanan insanlara biraz yakınlaşmam ve onlarla empati kurmam gerekti. Bu insanları inceledim, irdeledim ve sizlerle paylaşmak istedim.

Cem Garipoğlu Bu Sefer Bulundu!

fcspell | 17 September 2009 16:21

İlk resmi
İlk resmi

Hürriyet’teki haberin bağlatısı

Evet aylardır hatta tam olarak 7-8 aydır gündemimizi meşgul etmekte olan Cem Garipoğlu hadisesi sonunda çözülmüş ancak verdiği ifadeler arasında öyle ilginç sözler var ki gündemimizi birkaç ay daha işgal edecek, akşamları televizyonlarda konunun uzmanları tarafından saatlerce tartışılacak gibi görünüyor.

Haberde Cem Garipoğlu’nun kendisinin teslim olduğu ve pişman olduğu yazıyor.