bildirgec.org

FatihTokgoz

9 yıl önce üye olmuş, 8 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

WordPress 2.8 Beta 1 Duyuruldu

FatihTokgoz | 20 May 2009 19:29

wordpress 2.8 Beta
wordpress 2.8 Beta

Blog dünyasının ücretsiz hizmet veren yıldızı wordpress sürekli güncellenen yapısıyla bizlere hizmet vermekte.Kodlama bilmeyen herkesin rağbet gösterdiği wordpress‘te bizleri rahatlatacak hertürlü hizmeti düşünüyor.Şimdide 2.8 Beta sürümüyle karşımızda..

Yeni özelliklerden göze batanları söylemek gerekirse ilk olarak kullanıcı ayarlarındaki özelliklerin artırılması gayet hoş olmuş.Eklentilerin yüklenmesinde veya değiştirilmesideki direk panelden müdahale imkanı güzel.Admin panelinden tema kodlarını değiştirmek veya ekleme yapmak istediğimizde karşımıza masaüstünde kullandığımız kod düzenleme programlarının(örn. notepad) özellikleri arasında yer alan;renkli kodlar,satır sayıların belli olması gibi bir özellikte mevcut.Katmanlı yorum sayfaları,yazı editörleri,klavye kısa yollarıda göze batan diğer özellikler.

Evde DNA Testi Yapmak Artık Mümkün

FatihTokgoz | 16 January 2009 12:12

Time dergisitarafından 2008’in en iyi icadı seçilen ve evde de uygulanabilen DNA testi satışa sunuldu.
DNA testi 23andMe ilk etapta 399 dolara müşterilere satılıyor. evinizde rahatça uygulayabileceğiniz testte, salya örneğinin analiziyle sonuç belirleniyor.

Testin faydası sadece genlerinizi öğrenebilmenize imkan tanıyor olması değil. İsterseniz kendinize bir soyağacı oluşturabiliyorsunuz ve en önemlisi Alzheimer, kel kalma, kör olma gibi birçok önemli hastalığa yakalanma riskini önleyebiliyorsunuz.
Ayrıca test 600 bin gen kombinasyonunu tanıyıp yorumlayabiliyor.

Google’ın Chrome 2.0 Denemeleri

FatihTokgoz | 15 January 2009 13:52

Google tarafından Firefox ve Internet Explorer‘a karşı hamle olarak çıkardığı Google Chrome artık gün geçtikçe güçleniyor ve kendini yeniliyor.İlk çıkardığı sürümden sonra üzerinde yapılan isabetli eklemeler ve müdahalelerle kendini iyice kabul ettirmişti.Şimdi ise 2.0 sürümü denemesiyle karşımızda.
Pre-beta olarak indirilen bu sürümde göze çarpan özelliklerden bazıları tarayıcı motoru olan Webkit’in bu sürüme eklenmiş olması ve tam ekran internet sörf’ü keyfi bu özelliklerden birkaçı.Daha geniş notlarla ingilizce olarak incenmiş hali burada.

Yeni Google Chrome Channel ‘ı buradan indirebilirsiniz.

Adobe Reader 9 Türkçe Desteği Hazır

FatihTokgoz | 30 September 2008 18:35

Adobe firmasının çıkarmış olduğu Adobe Reader 9’u temmuz ayında indirilmeye hazır hale getirilmişti ve biz de daha önce buralarda incelemiştik.

Şimdi Adobe Reader 9’un türkçe dil desteğinin oluşturulduğu ve indirilebilir hale getirildiği firma tarafından duyuruldu. Biz de burayı tıklayarak türkçe olarak pdf okuyucumuzu indiriyoruz. Panelden gerekli ayarlamaları yapmayı unutmayalım.

Türkiye’nin Arama Motoru Attabot’umuz

FatihTokgoz | 22 September 2008 14:42

Artık arama motoru denilince dünyada aklımıza gelen ilk isim google oluyor.Sadece kurulduğu bölgeyle sınırlı kalmayıp tüm dünyayı etkisi altına aldı.Bu etki biraz yıldırıcı oldu fakat kimileride bundan esinlenerek kendi projelerine adım attı.Örnek olarak cuil.com.Birkaç eski google çalışanı tarafından hayata geçirildi.Tüm bu gelişmeler yaşanırken türkiye olarak bizimde bir arama motorumuz olmalı denildi ve attabot isimli arama moturumuz Hayatı kolaylaştırır sloganıyla beta olarak yayın hayatına başladı.Nedir bu attabot inceleyelim.* Attabot google tarzı bir arama motorudur.Web,haber,sözlük olarak arama yapabilirsiniz.* Kendinize bir hesap oluşturabilir mail gönderebilirsiniz.* Googlenin bilgilendirici haber sayfası özelliğinin aynısını bulabilirsiniz.(Türkçe haber kaynaklarını her 15 dk arayla tarar ve size gün boyu güncel haberler sunar.)* Kendinize göre bir sayfa tasarlamanıza yardımcı olur.Sağ üst köşede hızlı ulaşım için kişisel bir menü oluşturmanıza imkan verir.* Buradan profillerde bulunan kelimelerle cinsiyete göre arama yapabilir ortak kelimeleri kullanabilirsiniz.* Üye olduğunuzda size @attabot uzantılı bir mail ve isminiz.attabot.com adresli birde blog sayfası hazırlar.

Bizim attabot'umuz
Bizim attabot’umuz

attabot google’ye göre biraz karmaşık geliyorsa buradan yardım alabilir hakkındaki kısa ve özet bilgileri buradan okuyabilirsiniz.

İslamiyet’e İnternet Teknolojisi Desteği

FatihTokgoz | 22 September 2008 13:06

Artık teknoloji insanlığın her aşamasında ve her tarafında.Yararlanıldığı konular saymakla bitmez cinsten.Böyle gelişen bir sistem varsa her aşamada faydalanılır ve işte onlardan bir konu.Din ve teknoloji furyası.

İnternet’in sadece video,haber,eğlence ve sohbet etmek amaçlı olmadığını kanıtlayan güzel bir islami site.Buradainsanların internet aracılığyla sordukları sorular kategoriler halinde toplanıyor ve cevaplanıyor.Yazamıyorum görmem,duymam gerek diyenler içinde ayrıca bir tv sayfası mevcut.Buradan-örnek olarak bu sayfa- insanlar istediği konu hakkındaki sesli videoları izleyebilip ve bilgisayarına kaydedebiliyor.İnternet üzerinden geniş bir kitleye hitap eden sitenin ingilizce versiyonu bile var.

İnternet Üzerinden Otomatik Etiket Bulutu Oluşturma

FatihTokgoz | 16 September 2008 21:48

son yıllarda internet sitelerinin vazgeçilmez eklentilerinden birisi tag bulutları. Sitelerin google tarafından stratejik kelimelerde daha üstlerde çıkabilmesi için çok gerekli olduğu düşünülmekte. Peki etiket bulutu nasıl oluşturabiliriz?

1- İlk olarak kod bilgimiz varsa güzel bir kodla oluşturabiliriz.
2- buradaki siteden kendimize kısa sürede bir tag bulutu oluşturabiliriz. Basit gibi görünsede harika işler yapabileceğimiz bir site. 2 adımda tag bulutu oluşturma özelliğine sahip. İsterseniz tüm linkleri veya sadece son aranan 30 kelimeyi bulut haline getiriyor.

WordPress 2.7.1’den İlk Görüntüler

FatihTokgoz | 03 September 2008 13:49

İçeriği ne olursa olsun bir site açmak
istediğimizde kimimiz hemen ücretsiz veritabanlı scriptlere ve özellikle de wordpress‘e sarılırız. Wordpress’te bu ilgiyi sürümleri güncelleyerek ve özelliklerini genişleterek karşılıyor. İşte karşımızda yeni 2.7.1 sürümlü wordpress.

Tek bir özellik genişlemesinin aksine bir sürü panelinde yenilik yapılmışa benziyor.Buradan tüm eklemeleri görebilirsiniz.