bildirgec.org

f205

10 yıl önce üye olmuş, 117 yazı yazmış. 124 yorum yazmış.

26 Eylül’de iPhone geliyor. Ama gerçekleri biliyor muyuz?

f205 | 06 September 2008 12:12

Turkcell, 4 Eylül itibari ile nihayet sitesinde, iPhone’u satışa sunacağı tarihi açıkladı. Gerçi “26 Eylül’de Turkcell’den Türkiye’ye” sloganı her şekilde başka anlamlara da gelebilir ama yine de iPhone 3G’yi bekleyen bir kesim için bu müjdeli bir haber.

Keza reklamlar her zaman güzeldir. Ürünlerin hep olumlu yanlarını ortaya çıkarırlar.

Peki siz iPhone 3G almak istiyorsanız, bu ürünün reklamları alınmış incelemesini okuyup, gerçeklere hakim olmak ister misiniz?

Ben bu bildirgeç’i kırarım!

f205 | 05 September 2008 23:04

Yıllar geçti popülaritesi benim için asla düşmedi. Her gün girip tonlarca yazı okuyup, binlerce konu hakkında bilgi ediniyorum.

Hiç bir zaman kirlenmemiş ne güzel sitem canım bildigeç’im.

Ya ben anlamadım, ya da bir gariplik, her seferinde bildiri girmekten biraz daha soğuyorum.

Bu bildiler kaç günde online oluyor?
Bildiriler neye göre online oluyor/olmuyor?
Bu yazıları kontrol eden dostlarımız kimler?
Sistem nasıl işliyor?

Anlayamıyorum, yazı yazmak istedikçe, bildirgeçe yazmaktan soğuyorum.

Dinliyorum?

drupal.org’u da vururlar

f205 | 13 June 2007 15:09

drupal... bugün var yarın... belki...
drupal… bugün var yarın… belki…

Canım ciğerim dünya güzelim drupal, bu gün tüm kullanıcılarının kendi sitelerinde arada bir görüp de yüreğine inen hatası ile karşılıyor bizi. “drupal, database sağlayıcıya bağlanamıyor” diyor bizlere.

bana o denli inanılmaz geldi ki, ilk başta mutlaka benim kendi sitem uçmuştur diye düşündürdü.

şimdi sormak istiyorum drupal’e “nasıl oluyormuş ha?”

her ne kadar çok sevsem de, her bölümüne alışmış olsam da drupal çok problem çıkartmayı bilir.

anlaşılan son bombası kendi başında da patlamış sevgili drupal’in…

apple imc (bilkom)

f205 | 01 June 2007 07:15

Anlatmazsam çatlarım derler ya,

Apple IMC (Bilkom)‘a hem çok teşekkür etmek hem de başımdan geçen en ilginç olaylardan birini paylaşmak istiyorum.

Bozulan MacBook’umu bir gün içinde tamir etmiş olmalarının şoku içersindeyim.

Bilirsiniz, normalde elektronik bir cihaz bozulduğu zaman, servise gitmesi gerektiği zaman oldukça beklemek zorunda kalırız. Cep telefonları için Başarı Elektronik bildiğim en iyi servisti (nokia servisini durdurana kadar). Servise gider, telefonunuzu bekler bir çay içer biraz beklerdiniz ve telefonunuzu yapıp getirirlerdi.

firefox’un mac’teki türkçe karakter sıkıntısı

f205 | 11 September 2006 09:03

mac’ten hiç anlamayan biri olarak, firefox kurayım da tanıdık yüz göreyim istedim. Safari isimli gezginde türkçe karakter problemi olmazken, firefox’ta her türlü character coding ayarı yapmama rağmen garip bir şekilde sadece ‘ ı ‘ harfini kutucuk olarak göstermesine engel olamadım. üstelik bu nasıl bir şey ise, ekşi sözlük düzgün görünüyor, başka sitelerde bildirgeç dahil ı harfi içi boş kutucuk olarak çıkıyor, sebebini ve çözümünü bilen var mı?

Apple’ın geliştiriciler için düzenlediği konferans

f205 | 18 August 2006 15:01

Apple CEO Steve Jobs
Apple CEO Steve Jobs

Steve Jobs ve diğer Apple çalışlanları, gelişmeleri anlattıkları 1.30 saatlik videoları ile karşımızdalar. Ağustos 2006’da düzenlenmiş olan bu konferansta Apple, Vista ile çok eğleniyor ve bu pazarda yakında çok ciddi bir paya sahip olacaklarının sinyalini veren apple ekibi aynı zamanda kendi tabirleri ile “para her şeyi satın alamaz” mottoları ile neler yapabileceklerini da gösteriyorlar. Mac Pro‘dan

tutun, Xserve‘e, yeni işletim sisteminin harika özelliklerinden, eğlenceli, pratik yazılımlara, her şeyin konuşulduğu harika konfesansı kaçırmayın.

izleyeceğiniz tanıtım, windows’unuzda kıskançlık krizleri ve çökmeler yaratabilir, lütfen registry ayarlarınızla oynamayınız.

MAC OS X LEOPARD’a videoyu izlemeden ulaşıp bakınmak istiyorsanız, buradan buyrunuz.

havada duran yatak!

f205 | 05 July 2006 21:56

la bunun ayakları nirde ba?
la bunun ayakları nirde ba?

Dutchman Janjaap Ruijssenaars isimli vatandaş, 900 kilo taşıyabilecek, mıknatıs ile havada duran bir yatak yapmış. kolay kolay hiç bir yerden satın alamayacağınız bu yatak üstelik 1.2 milyon avro! camı açtınız rüzgar esti, haydi bakalım yatak uçup gider mi? manyetik alanın dışına çıkar mı?

hayır! kablolar ile yerine sabitlenmiş. harika bir tasarım.

ama ben şunlara yanıt bulamadım;

  • sabah vakti, anneniz kahvaltınızı yatağa getirdi, o kahvaltı bıçağı böğürünüzden geçip yatağın metali ile bir olduğunda, onu geri kim ve nasıl çıkacak?
  • cep telefonu, diz üstü bilgisayar, ipod vesaire şeyler baş ucuna konduğunda nasıl bozulmayacak?
  • kulağınızdaki küpe, göbeğinizdeki piercing, hatta prens albert size yatakta nasıl sıkıntılar verir?
  • kalp pili veya vücudun kendi manyetik alanı hoşafa döner de ertesi sabah küheylan olarak uyanır mısınız?

ama olsun havada duruyor kendisi bu da yeterince ilginç.

live for speed

f205 | 25 June 2006 17:19

live for speed
live for speed

arcade otomobil yarışlarından bıktınız da güzel bir oyun mu arıyorsunuz? şöyle bütün ayarları ile milimetrik oynamalar yapıp gerçeğe son derece

ödül bile aldılar
live for speed

yakın fizikte kullanımı olan otomobiller ile olayı son derece ciddiye alan diğer insanlar ile yarışmak mı istiyorsunuz? hem de oyunu internetten indirip hemen mi oynamak istiyorsunuz? çoşmuş bilgisayar sistemi de istemesin öyle mi? buyrun size live for speed.

live for speed
live for speed

internetten indirdiğiniz gibi oynamaya başlıyorsunuz. tabii ki need for speed gibi son zamanlarda barbie oynuna benzemiyor, pimp my ride gibi havalar yok, janjanlı müzikler, neonlar, camlarda filmler ve lcd ekranlı müzik sistemleri yok… sadece yarışmak var. oyuna ilk başladığınızda arkadan itiş turbo bir otomobil ile düz gidemeyip virajlarda ön plakanızla arka plakanızı bir ettiğiniz zaman anlayacaksınız ki otomobil yarışı esasında budur.

oyunu ilk kurduğunuzda sade 3 otomobil ve aynı pistin 4 versiyonu ve bir de otomobil parkında oynayabiliyor. 24 avroya lisans satın aldığınızda tonlarca pist ve otomobil sizin oluyor. açıkçası bir otomobilin hakkını vermek bir pist için en iyi ayarını bulmak aylarınızı alıyor, bir yandan kullanım tekniğiniz geliştikçe eski ayarlarınız da işe yaramamaya başlıyor, böylece gerçeğe son derece yakın bir dünyanız oluyor.

drupal sql database’ini geri yüklemek

f205 | 09 June 2006 09:38

Tamamen bodoslama soruyorum,

Hosting hizmeti aldığım şirketin cPanel denen bir ara yüzü var. Burada “fantastico” denen bir yavru kurt var içinde her numara var. Basıyorsunuz drupal’i kuruveriyor. sql database’inden her şeyine kadar hallediyor. ben şimdi merak ettim ve başka bir domain’ime kendi sitemin mysql’den yedeklediğim database’ini geri yüklemeye çalıştım gzipped olarak denedim normal sql dosyası olarak denedim hiç biri sonuç vermedi.

acaba bunun sebebi, farklı domain’e geri yüklenememesi gibi bir şey olabilir mi?

geri yüklemeyi yine mysql’den ve mysql databases linkindeki import seçeneğinden denedim. hep fatal error gibi bir netice aldım var mıdır bunun ince bir ayarı numarası.

anlat bakalım bush efendi

f205 | 04 May 2006 19:30

artık george w. bush‘a istediğimiz söylettirebiliyoruz. tabii söyletebileceklerimiz onun kelime haznesi ile sınırlı. bushspeech.org sitesi harika bir hizmet başlatmış. üstelik yaptıracağınız konuşmayı kaydededip sonradan tekrar dinleyebiliyor, hatta başkalarının kaydettiği konuşmlara da dinleyici olabiliyorsunuz. Sayın Bush biraz kekelese de eğlenceli bir site.