bildirgec.org

elfiya

10 yıl önce üye olmuş, 44 yazı yazmış. 154 yorum yazmış.

Mea Culpa

elfiya | 24 July 2007 09:57

Uzun zamandır yazmıyorum. 27 Nisan Bildirisinden sonra yazı yazmadım. Ne Hafif’e ne başka bir yere.
Bildiriyi sabah okuduğumda beynimden vurulmuşa döndüm. 28 Şubat’ın paletleri tam da benim, benim hayatımın üstünden geçmişti. Kendime gelmem ve hayata yeniden katılmam için 7 sene geçmesi gerekti. Doktoradan mezun olmam için birçok öğretim görevlisi, memur ve öğrenci beni yok saydılar. Bölüm başkanı resmi yazı gelene kadar gelip gidersin ama yazı geldikten sonra tek başınasın dedi. Yazı geldiğinde okul bitmemiş tez teslim edilmemişti. İşe girmek için tam 7 sene uğraştım. Türk büyükler benim çalışmak istemiyordu, iş başuvurundan davet aldığım şirketlerin İK’ları beni gördüklerinde küçük dilleri yutuyor, amirlerinin karşında zor durumda kalıyordu. En kibarları bir çay yada su ikram edip baştan savma sorular soruyordu. Öğretim görevlisi olamıyor, Türk şirketlerine giremiyordum. Evet itiraf ediyorum, şimdi yabancı küresel-kapitalist bir şirkette çalışıyorum. İşe beni bir İtalyan Müdür aldı. Türklerden oluşan Mühendis ekip beni destekledi hala da destekliyor. 27 Nisan bildirisinin ilk iş günü işe tedirgin gittim. İş akdimim fesh edilmesi ve kapı önüne konmam an meselesiydi. Hiç göz göze gelmediğim insanlarla göz göze geliyordum. Yemekte beni görmediklerini söyleyen çalışma arkadaşlarımın sözlerini manidar buluyordum. Susmaya karar verdim. Dikkat çekecek kadar sukut etmiş olacağım ki Hafif’ten bile nerelerdesin diye mesaj atanlar oldu. Korkuyorum diyemedim hiç birine. Kaç kişi beni anlayabilirdi ki!

Bir Kadın Bir Erkeğe Ne Kadar İhtiyaç Duyar?

elfiya | 27 February 2007 15:11

“Bir Balığın Bir Bisiklete İhtiyaç Duyduğu kadar Bir Kadın Bir Erkeğe İhtiyaç Duyar”; 1970’lerde batı toplumlarında ve üniversitelerinde esen feminist fırtınalarının bir üniverisite duvarına bıraktığı bir cevaptır bu. Bu tespit genellikle Gloria Steinem’e atfedilir. Ancak diğer bir iddiaya göre de bu yazı Florynce Kennedy‘nin yada meçhul bir eylemcinin 1969 yılında Wisconsin Üniversite duvarlarına yazdığı bir duvar yazısıdır.

Ancak bu yazıyı 2000’lere yeniden taşıyanın Gloria Steinem olduğu bir gerçektir. Time dergisinde yazdığı bir yazıda erkeğin kadına olan güvenini balığın bisiklete olan ihtiyacı (kadının erkeğe olan ihtiyacı) ile örtüştürmektedir.

Einstein Performansı Düşük Bir Çalışandı(!?)

elfiya | 22 February 2007 15:16

Einstein'ın performansa ilişkin görüşleri
Einstein’ın performansa ilişkin görüşleri

Einstein her ne kadar 21. yy’ın simge dehalarından olsa da patent bürosunda performansı düşük bir patent katibiymiş. Müdürü Dr. Friedrich Haller tarafından ortalama bir çalışan olarak değerlendirilmiş ve terfisi değerleme dönemi için uygun görülmemiş.

Ancak performans değerleme formunda ilginç bir nokta var: Einstein’ı vasat bir çalışan olarak değerlendiren formda dillere destan özel görelik kuramını ve meşhur E=mc2 bağıntısını anlatan makalelerin yer alması.

Egemen Türlerin Hazin Sonu

elfiya | 08 February 2007 14:00

Hindistan’da 100 civarında dinazor yumurtası bulunmuş. Kretase dönemine ışık tutacak bir keşif olarak nitelendiriliyor.

Soyu tükenmiş ve insanoğlunun en çok ilgisini çeken tür zannımca dinazorlardır. Peki neden böyle? Bu soruya benim cevabım dinazorların da egemen bir tür olması ve soylarının bir anda tükenmesidir.

İnsanoğlu hergün egemen tür olmanın verdiği hırsla eylemlerini planlıyor ve icra ediyor, ama bir taraftan da soyunun tükenmesi endişesini taşıyor. Bu ikilem arasında gidip duruyor. ve bu med-cezirdir ki dinazorlara olan ilgiyi daha da artırıyor.

Edison; Büyük Mucid mi, Büyük İşadamı mı?

elfiya | 05 January 2007 13:56

Edison buradaki yazıya göre bizim bildiğimiz ve çok önemli sayılan bazı icadların mucidi değil, onları ürün haline getiren ve kendi adına pantenti alan çok başarılı bir “işadamı” ve “kaşif”miş. Bu bilgilerin başvuru kaynağına göre ampül ve pikap da dahil olmak üzere birçok icadın ilk mucidi başkalarıymış. Ayrıca şu linkte Edison’un kendi adına pantentini aldığı 1093 ürünün listesi de var.

Edison sanayi için ilk araştırma enstitüsünü kuran bir işadamı ve kaşif olarak birçok icadı pazarlanabilir ürün haline getirmiş ve belki de bu nedenle (biraz da haklı gerekçelerle) bu ürünlerin ilk mucidi olduğu zannedilmiş olabilir. Dile kolay 1093 patenli ürün.

Canım, Güzel Darbem!

elfiya | 22 September 2006 14:45

Tayland’da bir darbe oldu. Darbe dediğimize bakmayın gelen haber ve resimlere bakılacak olursa bir tür ulusal karnaval. Asker, sivil eğleniyorlar havası var. Batı zorlaması Doğu demokrasi denemeleri bazen böyle güle misin ağlaya mısın belirli olmayan görüntülere de neden olabiliyor.

İlk gelen haberlere itibar edilecek olursa halk durumundan memnun. Ancak Macaristandı, Taylanddı derken uluslararası para piyasaların tadı kaçtı.

Akademik İçerikli Bloglar

elfiya | 17 September 2006 14:08

Son günlerde blog tarzı sitelerin sayısı hızla artıyor. Önceleri forum siteleri çok rağbet görürdü. Günümüzde de blog siteler okuyucularını kendine çekiyor. Artık akademik içerikli bloglar bile var. Kişisel blog şeklinde akademik blogları son bir iki senedir arama motorlarında görüyordum. Ama şimdilerde kollektif akademik bloglar da hızla yayılıyor. Hafif’de şu yazıyı okuyunca bende geçen günlerde rastgeldiğim 1bilen.com‘u yazayım dedim.

1bilen.com kendi beyanınca endüstri mühendisliği ve işletme bilimleri konularını tartışmak için kurulmuş. endüstri mühendisliği deyince hemen ilgimi çekti. Ancak yeni olduğu pek bir içerik zenginliği yok. Ancak akademik konuların dahi kollektif bloglarda tartışılmaya başlanması gelecek dönemde bilgi ürertimi ve bilgi paylaşımı hususunda ciddi bir değişim yaşanacağını gösteriyor.

Türkiye, Dünya Katliam Tarihinin Baş Mimarı Olmaya Aday Gösterildi

elfiya | 06 September 2006 14:39

AB’nin son raporu yayınlandı. Gözlerimiz kulaklarımız Lübnan Tezkerisi’nde olduğundan olacak basına bu rapor çok naif içerik ve vurgu ile yansıdı. Yalnız raporun öyle bölümleri var ki taşıdığımız ruh haline göre ya evlere şenlik yada zehir zıkkım yutturmacası.

AP, ilk defa resmen Pontus ve Anadolu Süryani Katiam’ından bahsetti. Bu iddialar ile Anadolu’da ortaçağda yaşamış kadim halklar arasında katliam yapmadığımız (!) bir halk kalmamış oldu. Yakında ne oldu bu Hititlere, İyonyalılara yada Frigyalılara onları da katlettiniz tabi denirse hiç şaşırmayacağım.