bildirgec.org

ecrivain

7 yıl önce üye olmuş, 33 yazı yazmış. 2 yorum yazmış.

IBM’den Açık Kaynak Ofis Paketi: Lotus Symphony

ecrivain | 20 September 2007 14:46

En sonunda bilgisayar dünyasının en önemli markalarından biri olan IBM de bedava, açık kaynak bir ofis paketi sunmaya karar vermiş! Openoffice.org teknolojisinin örneksendiği Lotus Symphony adlı paket, MS Word gibi bir kelime işlemci (word processor), MS Excel gibi bir hesap tabloları programı (spreadsheets) ve MS PowerPoint gibi bir sunum (presentation) programı içeriyor.

Single Değil “Ringle”

ecrivain | 13 September 2007 00:08

Dijital müziğin yaygınlaşması ve iTunes (1, 2) gibi internet servislerinde satılmaya başlanmasıyla birlikte insanlar artık tüm bir CD’yi satın almak yerine internetten istedikleri parçaları satın alıyor. Bu nedenle, CD satışlarının düştüğü bildiriliyor. Ancak, müzik şirketleri bu yeni alışkanlığı dikkate alarak CD satışlarının düşmesine bir çözüm üretmiş: Ringles (Pringles değil :))…

Az Çalışıp Çok İş Yapmak

ecrivain | 10 September 2007 18:24

Genellikle “şöyle yap, böyle olsun” diyen, düzenli olmak, başarılı olmak, sağlıkı olmak vb. gibi konularda ‘reçete’ niteliğinde olan yazılar aslında belki de yazı sahibinin bile uygulamadığı sinir bozucu öğütler verir. Bunlar sinir bozucudur, çünkü verilen öğütler aslında o kadar basittir ki, neden bunları uygulamadığımızı, ne kadar disiplinsiz, tembel, kararsız vb. olduğumuzu düşünür, kendimizi suçlarız çoğu kez. Bizi alışık olduğumuzdan farklı bir yaşam biçimine zorlaması da, yine bu tür ‘öğüt’lerin sinir bozucu ortak noktalarından biridir. Ayrıca, bu öğütler çoğu zaman da basmakalıptır. Bu nedenlerle, bunların uygulanma ve uygulansa da başarılı olma olasıkları oldukça düşüktür. Bu tür öğütleri dinleyip uygulamaya çalışan ama kendi yaşam biçimi ve alışkanlıklarına uymadığından, doğal olarak uzun süre devam ettiremeyen, en sonunda da kendini suçlayan binlerce, belki de çok daha fazla insan vardır mutlaka.

Zamanda Yolculuk: yaşamın oluşumu ve gelişimi

ecrivain | 09 September 2007 20:10

Dünyada yaşam nasıl başladı ve nasıl gelişti? Farklı canlı türleri nasıl oluştu ve nasıl/neden yok oldu? Yaşlı dünyamızın ve üzerindeki yaşamın başlangıçtan günümüze macerasını merak ediyorsanız, bir zaman çizelgesi biçiminde hazırlanmış, estetik ve içerik açısından mükemmel bir kalitedeki bu sayfayı mutlaka görmelisiniz.

Life: a journey through time adındaki bu site, dünyada yaşamın oluşum ve gelişim sürecini anlatan harika bir kaynak. Flash animasyonu biçiminde hazırlanmış sitede, bir zaman çizelgesi üzerinde, olaylar hakkında fotoğraf ve açıklamalarla, bu arada güzel bir arka plan müziği de dinleyerek bir ansiklopedi kapsamında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.