bildirgec.org

dislek

9 yıl önce üye olmuş, 13 yazı yazmış. 1 yorum yazmış.

Wind-Up Remute ile pil derdine son!

dislek | 11 August 2008 14:30

Evdesiniz, televizyonunuzun karşısına geçip bir güzel keyif çatmak istediniz. Elinizde kumanda kanal kanal gezerken kumandanızın pili bitti. Şansınızada evinizde yedek pil yok. TV’nin başına oturup tv üzerindeki düğmelerle işinizi hallediyorsunuz ne kadar rahatsız edici bir durum değil mi? Eminim çoğumuzun başına gelmiştir bu olay. İşte bu kumanda pil derdine son veriyor. Enerji ihtiyacını üzerindeki çarkı çevirmenizle karşılayan kumandanın tamamen şarj olabilmesi için çarkı 30 kez çevirmeniz gerekiyor. Wind Up Remote‘u şimdilik Samsung, Panasonic, Sony ve Philips markaları destekliyor. Ürünün fiyatı ise yaklaşık 39$ ama henüz Türkiye’de bulunmuyor. video

Microsoft SQL Server 2008 Çıktı

dislek | 10 August 2008 12:36

şubat ayında duyurulan sql server 2008 ilk kez MSDN aboneleri için indirilmeye sunuldu. microsoft’un yaptığı geliştirmelerin başında raporlama ve analiz foksiyonları geliyor.
microsoftsql server 2008 büyük tablolar ve Data-Warehouse ortamlarında yüksek sorgulama hızı sunacak.
microsoft sql server’ı Enterprise, Standart, Workgroup, Web ve Developer ismiyle farklı sürümler olarak sunacak bu sürümlerin dışında bu ayın sonunda Express ve Compact ismiyle iki farklı sürümü daha bu adresten indirilmeye sunacak

Symantec’den yeni servis: safe web

dislek | 01 August 2008 23:58

güvenlik yazılımlarının önde gelen firması Symantec tarafından yapılan bir açıklamaya göre norton safe web adında bir servisin beta sürümü duyuruldu.
safe web, mcafee‘nin siteadvisor servisine benzer bir amaç için hazırlandı. ücretsiz olarak kullanıma sunulan safe web bir araç çubuğu şeklinde norton internet security 2009 beta sürümünede dahil edilmiş durumda.

peki ne işe yarar bu safe web? yapılan açıklamaya göre kullanıcıları zararlı web sayfalarından koruyacak olan servis google ve ya yahoo gibi arama motorları ile yapılan arama sonuçları içerisinde görsel site reytinglerini kullanıcıya sunacağı ifade ediliyor. norton safe web‘i araç çubuğu olmadan kullanmak istiyorsanız bu adresten erişebilirsiniz.

hdd’lerinizi bilgisayarınız olmadan tv’ye bağlayın

dislek | 31 July 2008 17:51

film seyretmek ya da resimlerinize bakmak için yalnızca sabit diskinizi televizyona bağlayabildiğinizi bir düşünün. oldukça pratik olurdu sanırım her defasında bilgisayarınızı tv’ye bağlamak zorunda kalmamak. işte artık SATA HDD Multimedia Dock ile hdd’lerimizi direk olarak tv’ye bağlayabileceğiz. üstelik sadece hdd’lerimizide değil sd kartlarımızıda bağlayabileceğiz. rca ve s-video çıkışları sayesinde tv’ye bağlanan dock ayrıca usb bağlantısı sayesinde bir yedekleme sistemi olarakta kullanılabiliyor. fiyatının 100 doların altında olmasıyla bize oldukça iyi bir seçenek olan dock’ın tek kötü tarafı ise sadece fat32 formatlı disklerde kullanılabilir olması.

openoffice 3 beta 2 çıktı!

dislek | 18 July 2008 18:15

açık kaynak kodlu openoffice.org‘un geliştiricileri çıkartacakları 3. sürüm için ikinci beta versiyonuda indirime sundu.
bu beta sürümünde düzeltilen hataları görmek için buraya bakabilirsiniz.
yeni openoffice sürümüne eklenmiş olan bazı yenilikler arasında tekrar elden geçirilmiş Startcenter (başlangıç merkezi), mac os sistemler için yerel destek ve office 2007 dökümanları için içe aktarma filtresi var. yeni beta sürümünü indirmek isteyenler bu linkten faydalanabilir.

Windows 7’nin halefi Midori?

dislek | 13 July 2008 16:08

henüz windows 7 üzerindeki dedikodular bitmeden şimdide windows 8 için bazı dedikodular dönmeye başladı. windows 7’nin halefi olacağı söylenen windows 8’in kod adı Midori. Microsoft uzmanı Mary-Jo Foley’in weblogunda midori’yi programcılar için enteresan kılacak olan RedHawk ve MinSafe adındaki iki bileşenden bahsediyor. RedHawk, geliştirici araçlarının yani Managed Code‘un yeni ismi, Minsafe ise windows tarafındaki zıtlığı temsil ediyor. midori’nin geliştiricileri işletim sistemini temelden itibaren yeniden tasarlayacaklarından windows tarihinden kalma eski yüklerdende kurtulmuş olacaklar. Sonuç olarak Midori yani windows 8 daha esnek, stabil ve rekabete daha elverişli bir işletim sistemi olacak.