bildirgec.org

devil

7 yıl önce üye olmuş, 10 yazı yazmış. 7 yorum yazmış.

Popüler Kültür Mantarları

devil | 18 January 2004 22:37

Son günlerin en çok konuşulan konusu KANAL D TV kanalının POPSTAR organizasyonu… Bana göre POPSTAR Sn.Ercan Saatçi’nin de belirttiği gibi hem pop müzik piyasasına hareket getirmek hem de reyting ve bununla birlikte para kazanmak amacıyla düzenlenmiş bir oranizasyon. Benim bu konudaki asıl eleştirim ise jüri üyelerinin halk oylamasıyla ilgili değerlendirmeleri… Bu yarışmanın sonucunun halk oyları ile belirlenmeye çalışılmasının tek nedeni reyting kaygısı. Aksi halde müzikle ilgili profesyonel bir jüri kurulur ve birkaç etapta sonuçlanacak şekilde bir yarışma organizasyou oluşturulurdu. Ben hiç üç ay süren bir yarışma görmedim ve duymadım. Bu organizasyon katılımcılar açısından fırsat gibi görünse de gerçekten son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilecek yapıya sahip. O kadar profesyonelce düzenlenmiş ve herşey öylesine ince hesaplanmış ki ilerleyiş sırasında adaylar neyin içinde olduklarını anlayamıyorlar.Adayların hepsi iyi niyetli şöhret olmak ve seslerini duyurup ilgi görmek peşindeler. Program esnasında adım adım buna yaklaştıkları hssettiriliyor sonra da reyting uğruna farkına bile varamadıkları bir şekilde duvara çarptırılıyorlar.En kötüsü de bunun halk oylarına maledilmesi. Halk oyları tamamen oradaki jüri tarafından yönlendirilirken “oylama müzikal kriterlere göre yapılsa”, “sağduyulu halk” deyip bir de kıtır atıyorlar. Umarım bu organizasyon sonunda katılımcılar katıldıklarına pişman olacak şeyler yaşamaz da kalıcı hasardan kurtuluruz. Nasıl olsa bu konularda hafızası iyi olan bir toplum değiliz.

Popüler Kültür Mantarları

devil | 18 January 2004 21:35

Son günlerin en çok konuşulan konusu KANAL D TV kanalının POPSTAR ornanizasyonu… Bana göre POPSTAR Sn.Ercan Saatçi’nin de belirttiği gibi hem pop müzik piyasasına hareket getirmek hem de reyting ve bununla birlikte para kazanmak amacıyla düzenlenmiş bir oranizasyon. Benim bu konudaki asıl eleştirim ise jüri üyelerinin halk oylamasıyla ilgili değerlendirmeleri… Bu yarışmanın sonucunun halk oyları ile belirlenmeye çalışılmasının tek nedeni reyting kaygısı. Aksi halde müzikle ilgili profesyonel bir jüri kurulur ve birkaç etapta sonuçlanacak şekilde bir yarışma organizasyou oluşturulurdu. Ben hiç üç ay süren bir yarışma görmedim ve duymadım. Bu organizasyon katılımcılar açısından fırsat gibi görünse de gerçekten son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilecek yapıya sahip. O kadar profesyonelce düzenlenmiş ve herşey öylesine ince hesaplanmış ki ilerleyiş sırasında adaylar neyin içinde olduklarını anlayamıyorlar.Adayların hepsi iyi niyetli şöhret olmak ve seslerini duyurup ilgi görmek peşindeler. Program esnasında adım adım buna yaklaştıkları hssettiriliyor sonra da reyting uğruna farkına bile varamadıkları bir şekilde duvara çarptırılıyorlar.En kötüsü de bunun halk oylarına maledilmesi. Halk oyları tamamen oradaki jüri tarafından yönlendirilirken “oylama müzikal kriterlere göre yapılsa”, “sağduyulu halk” deyip bir de kıtır atıyorlar. Umarım bu organizasyon sonunda katılımcılar katıldıklarına pişman olacak şeyler yaşamaz da kalıcı hasardan kurtuluruz. Nasıl olsa bu konularda hafızası iyi olan bir toplum değiliz.

Kârını benimle paylaşır mısın?

devil | 25 January 2003 02:58

Dilimiz uzun süredir bir şapka krizi yaşıyor. ‘â,û’ gibi sesli harflerin üzerinde kullandığımız ‘^’ işaretibazı dil bilimciler için Türkçe’den çıkarılmalı, bazıları için ise asla! Eşyazımlı birçok sözcüğüayırt edebilmemiz için ise bu işaret gerekli.

Bunun üzerine iki dilbilimci arasındaki tartışmayı size aktarıyorum. Bir üniversitede profösörlerden birisi ‘^’ işaretini Türkçe’de kullanmamız gerektiğini savunuyormuş. Diğer zeki profösörümüz inkar eden hocamıza ‘Kârını benimle paylaşır mısın?’ diye bir örnek göstermiş. E tabi şapkayı kabul etmeyen hocamız mecburen dona kalmış. Kabul etmese… Daha sonra salonu terk etmiş. Neyse yorumu size kalmış.