bildirgec.org

cimriyim

10 yıl önce üye olmuş, 3 yazı yazmış. 78 yorum yazmış.

Qalat Jaber – Caber Kalesi ve Süleyman Şah Türbesi

cimriyim | 31 March 2009 10:07

Suriye’deki Türk Toprağı – Caber Kalesi ve Süleyman Şah Türbesi Belki bilen arkadaşlar vardır ama benim gibi detayıyla yeni öğrenenler için çok güzel bir konu Caber Kalesi ve Süleyman Şah Türbesi. Atatürk’ün mezarında da bu çok önem verdiği kaleden alınan toprak bulunmaktadır. Atatürk özellikle Suriye ve çevre bölgede bulunan Türk toplumuna ve eserlerine çok büyük önem vermiştir ve haklarını korumuştur (bir çok kaynak bildirir ancak genellikde Musul, Kerkük ve Kudüs bölgesi tarih uzmanları tarafından vurgulanır).

Caber Kalesi - eski türbe sular altında
Caber Kalesi – eski türbe sular altında

Suriye sınırları içinde yer alan ve 8800m2 (eh 9 dönüm diyelim) genişliğinde Türk toprağı olan Süleyman Şah Türbesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı 20. Zırhlı Tugay 3. Hudut Komutanlığına bağlı bir manga saat 17 ye kadar türbe girişinde sonrasında ise karakolda görev yapmakta ve Türk Bayrağı dalgalanmaktadır. Bölgenin girişinde ise Suriye askerleri nöbet tutmaktadır. Tabiki bu durum elçiliklerde de geçerli olmakta ama elçilik dışı toprak olarak çok ilginç bir yeri ve tarihi vardır bu kalenin ve türbenin.. Şu an kale harabe durumunda olsada Süleyman Şah Türbesi Türkiye Cumhuriyet tarafından muhafaza edilmektedir Osmanlı padişahlarından Yavuz Selim’in Osmanlı topraklarına kattığı Caber Kalesi ve Süleyman Şah türbesi uluslarası statüde anklav olarak anılmaktadır. Yani başka bir devletin toprakları tarafından kuşatılmış diğer devlete ait kara parçasıdır.

Ota Benga – Beyaz Adamın Utancı

cimriyim | 21 March 2009 09:40

Belki son zamanlarda çıkan Darwin haberlerimi depreştirdi bilmem ama bu tartışmalar başladığında ilk aklıma gelen isimlerden birisidir Ota Benga. Kendisi hakkında bir çok yazı, kitap olmasına rağmen iyi tanınmadığını düşünüyorum.

Eminim sizde hikayesini duyunca üzüleceksiniz ve keşke… ile başlayan cümleler kuracaksınız.

Peki kimdir Ota Benga?

Tam doğum tarihi bilinmeyen (rivayetler 1881 ile 1885 arası) Belçika Kongosu topraklarında doğmuş bir pigmedir. (Pigmeler çok kısa boyları ve kahve tenleri nedeniyle 17 ve 20 YY arasında gereğinden fazla ilgi çekmiştir.) Ota Benga’nın Kasai ırmağının yakınlarında bulunan köyü, Belçika ordusu tarafın talan edilmiş, karısı ve çocukları öldürülmüş ve kendiside köle tüccarlarının eline düşmüştür. İkinci eşiyle burada evlenmiştir.