bildirgec.org

byrsim

8 yıl önce üye olmuş, 4 yazı yazmış. 18 yorum yazmış.

Bir ateistin esrarengiz ölümü

byrsim | 12 August 2008 12:40

Ateist ölüm nasıl olmalı.

Azı çoğu olmaz inanç inançtır.
Şimdi inanmayan bir kişinin inançları doğrultusunda ölümünü tasvir edelim.

Bildiğimiz bilim için bundan sonrası yoktur. İnsan vucudundan arta kalanlar bir gün toprağa karışıp çiçek olacak, sonra bal sonra da bir canlının varlığında tekrar vucut bulacak şeklinde bir kariyer planlaması vardır. Hani oldu ki biri ruhun ölümsüz bedenin ölümlü olduğunu söyleyen filmlere kansın, bir anda golü yedi demekktir. Eğer ruh varsa, ölümsüzlük varsa, ateizm yok demektir. Ruha açılan bir kapı ve sonrası varsa bu ateist düşüncenin yanılgısıdır.

uzay yolu

byrsim | 17 July 2008 16:40

…E peki ondan önce ne vardı? Sorusun sarmalı bir türlü bitmek bilmiyordu.
Güneş sistemi bing bang ile oluşmuş demiştim en son. Kendim oradaymış gibi. Doğal olarak döngünün içine düşmüştük bir kere.Big bangdan önce ne vardı?
Büyük patlamadan önce belkide büyük çöküş oldu. (ne attım ama)Peki büyük çöküşten önce ne vardı? dedikçe sonu gelmiyordu eşelemenin.Peki ondan da önce ne vardı şeklinde sormaya sonsuza kadar devam edebilirsin. Demek ki bundan sonra da sonsuza kadar devam edecek bu sonu gelmez sorun.Bir şeyin sonu olmayabiliyorsa başı da olamayabilir. Matematikten örnek vereyim. Sayılar sonsuza doğru akıp gidiyorsa, rakamlarında sonu yok gibi. İşi hızlandırmak için bütün rakamları çarpıp, toplasak bile mutlu sona yine ulaşamayacağız.

Kişisel ARGE’m

byrsim | 18 June 2008 12:22

Tam biletlik yolculuğum esnasındaki Cennet cehennem üzerine fikir uçuşmalarını toparlamaya çalışacağım bu diktörkenin içine.

İyi tarafından bakalım.
Vaadedilen cennet ile tanrının hazırladığı cennet arasında ne kadar fark var. Anlayacağım dilde, hoşlanacağım şekilde. Dünyevi ruhuma verilmiş birtakım sözler cami minarelerinden yüksek watlı anfilerlerle günde beşkez yineleniyor.

Cennet varsa sınırları neCennet çok büyük olmalı. Ya da büyüklük diye bir sorunu olmamalı. Eğer alan kaplıyorsa. Bir tarafından diğerine gitmek gerekecek. Ne de olsa orası cennet her yerine gidebiliyor olmalı insan. Başka bir yerine gitmek gerecekse. Artık gitmek diye bir derdimiz var demektir oralarda. Eğer gitmek varsa, sınırsız olmadığımız anlamına gelir. Cennete sınırlar var mı? Yok mu? Bu sınırların sınırı nerede başlayıp bitiyor. Eğer orada herhangi bir sınır varsa buradan farkı ne olacak?
Mesafe ile ilgili bir sınır yok. Cennettin herhangi bir yerine gitmek istememek için her yerinde aynı anda olmamız gerekir. Kazanılmış sınırsız özgürlüğümüzden dolayı, mekanla ilgili bütün herşeyi aştığımız için herhangi bir yere gitmek veya gelmek sözkonusu olmamalı. Zaten o anda cennetteyiz.
Şimdi gelelim aynı kalıpla zaman konusuna. Eğer orada da zaman burası gibi geçip gidiyorsa. Geçmiş ve gelecek konusunda sınırlanıp bu ana sıkışmışışız demektir. Aynı şekilde geleceğinde ne getireceğini bilemiyeceğimiz için yine dünyadan bir farkı kalmayacak oraların. Belkide isteyince geçmişe ve geleceğe her zaman gidip gelebiliyoruzdur. Bu gidip gelmeler esnasında hangi anda olacağız.

size tarhana çorbası yaptım

byrsim | 15 November 2007 00:38

Ben aslında insanlara inanmıyorum, Allah’la alıp veremediğim yok. Yaratıcıya inanmak konusunda insanların düşünme şekli şüphelerimin doğmasına neden olmuştu. Aksini idda edenlere kör gözüyle bakmata haklıyım.
Kendimden biliyorum olayları nasıl çarpıtığımı. Bence yaşamda
yorum ve durum var. Önce bir durum oluşur, arkasından bu durumla ilgili söylenen her şey yorumdur. Ne kadar pozitif olmaya çalışılırsa çalışılsın kişi. en küçük zerresine kadar tanık olsa bile, bir duruma, ancak yorumla izah edebiliyor. Bize ulaşan durumun yorumu oluyor. İnsan ancak bildiği kadarını görebiliyor.
Kendi işimden bir örnek vereyim
Animasyon izliyorsunuz, ekranda bir karakter var, mutlu bir küre olsun izlediğimiz.
Kürenin mutluluğunu nasıl anlayabiliriz . konuşmasından anlayabiliriz.
Eğer küre konuşmuyorsa ya da kürenin dilini de bilmiyorsak onun konuşma şeklinden yada yüz ifadelerinden anlayabiliriz.
Kürenin üzerinde kaş, göz, ağız yoksa hiçbir mimik belirtiside yoktur ve de kımıldamıyorsa bu küre için mutludur veya mutsuzdur diyebilirmiyiz?
Mutlulukla ilgili işaretleri bildiğimiz için o küre mutludur diyebiliyoruz. Bildiğimiz kadarını görürüz. Bir karınca gibiysek mutluluğun sembollerini bizim için bir anlam ifade etmiyorsa, Kürenin mutluluğunu göremeyiz.
Bütün hikaye böyle başladı. dünyada olanları insanlar bildikleri kadarıyla yorumladı
Yaratıcıyı insanların sözlerinde aramak bana güven verici gelmiyor.