bildirgec.org

ByFsw

10 yıl önce üye olmuş, 7 yazı yazmış. 3 yorum yazmış.

Microsoft Egemenliği

ByFsw | 20 September 2002 11:35

Selamlar… Arkadaslar aklima geldi icimdeki kin ve nefreti sizlerle paylasmak icin acayip bi yazi dosendim.

Olay su; yapilan istatistikler sonucu Microsoft’un Windows isletim sistemini Dunya’daki bilgisayar kullanicilarinin %78’i tercih ediyor. Ama bu tercihde isteyerek kullanma orani %28’mis. Kalan %50’lik kisim ise mecburenmis. (Benim gibi mecbur yani, nedenini aciklayacagim)

Tabi bu egemenlik sadece Windows icin degil. Yani Microsoft’un Internet Explorer (IE) browserini kullananlar (cogunlukla beles oldugu icin) oranlandiginda %92 gibi bir rakama ulasiyor. Geriye kalanlar ise Netscape, AOL gibi browserlar kullaniyor. Buraya kadar hersey dogal olabilir. Ama dogal olmayan, bunu bilmeyen var mi bilemiyorum ama, Microsoft’un ajan olusu. Hepimiz (Tabi genelde EndUsers harici, buyuk firmalar ve onemli teskilatlari…) her hareketimiz, bilgilerimiz izleniyor, inceleniyor. Bu bir gercek ve cogu gazete ve dergi makalelerinde ele alindi. Tabi buna karsi koyabilmek icin MacOs’lar daha da gelistirildi, Linux uretildi. Pek faydasi olmadi ama. Zaten su anda MacOs bile Microsoft’un ustunlugunu kabul ederek, MacOs9.2 versiyonunda MS-Office paketi bulundurmakta. Suanda Microsoft Windows icin tek risk Linux! Bende bir Microsoft dusmani olarak Linux’a tam destek veriyorum. (Microsoft’un tekelcilik suclamasindan davasi hala suruyor sanirim ama, Amerika buna bir ceza vermeyeceginden eminim…) Ama bende bilgisayarimda maalesef Windows ve bazen Linux kullaniyorum. Yazilimci oldugum icin ve programlarimi kullanacak kesim Windows kullandigi icin bu boyle. Ama su bir gercek Linux her yonuyle Windows’a 5 basar. Incelemis olanlar gormustur, piyasada ve Windows’da parayla satilan bircok guzel programi Linux bunyesinde barindiriyor. Bende bazen programlarimi Linux altinda Kylix kullanarak gelistiriyorum, gercekten mukemmel. Neyse esas olaya donelim… Bu Microsoft Cumhuriyeti ne zamana kadar surer bilinmez ama Bill Gates ve yandaslari Amerika’nin da buyuk destegiyle pek uslanmayacaga benziyor. (Gerci artik Microsof’da bi bok yapamiyor ama. Yani Windows da cakildi kaldi. Demem su ki; Windows 3.1/95/98/98SE/2000/ME ve XP. Hepsi onceden hesaplanmis ufak gelistirmelerle kullaniciya sunulan OS’lar. Olayin bir de Intel islemci durumu var kisaca degineyim. Intel’de Microsof ile birlik olup 286/386/486/586/868/Pentium I/MMX/P II/Celeron/P III/P IV… Allah ne verdiyse ama ufak ufak 3-5 ayda bir guncelleyerek kullaniciya sundular. AMD cok cirpindi, hala cirpiniyor ama dizginler Microsoft/Intel kardeslerin elinde….) Artik tek kurtulusun Linux ve AMD oldugu dusunulurse, buna nasil destek verebiliriz o da supheli. 3-5 kisiyle olacak birsey degil bu. Windows’un yasaklanmasi gibi birsey de olamaz. Zaten artik bilgisayar temel egitimlerinde (Ilkogretim okullari ve liselerde bile…) Windows ders mufredati haline geldi. Bazen diyorum acaba 8-10 kisi biaraya gelip isletim sistemi yazsak, Devlet ve ulke insani bu milli isletim sistemine destek verir mi? Zor! hemde cok zor. Hem bizim OS yazmamiz zor hemde destek almamiz. Tabi suda bir gercek Turkiye’de yazimcilara hic destek yok. Mesela bi Avukatin kayitli oldugu Baro vardir. Eee Turkiye’de Yazilimcilar icin boyle bi yer var mi? Varsa bana da soyleyinde kaydoliyim. Bu konu beni cok geren bi konu, olayi bu yone saptirayim…

Pezevenklik para bırakıyor mu?

ByFsw | 30 August 2002 18:09

Acep pezevenk mi olsam ne? Ne halt etcemi şaşırdım valla. Diyorum o işte deli para var mıdır? Çevreden buluruz 3-4 fahişe!! haa ne dersiniz. Acayip haddi sıkıntım var. Fikirlere ve ortaklara açığım…

Delphici Var mı?

ByFsw | 26 August 2002 12:31

Arkadaşlar bu yazıyı yayınlamıyorlar gibi ama bir kez daha deneneyi…. _______________-

Dostlarim bana acilen CANAVAR gibi Delphi bilen birinin yardım etmesi lazım. Kafama takılan birsey var da… Ama Çok kolay eminim! Hadi hadi. Sorum kabaca şöööööle: Modem aracılığı ile şehirlerarası kodları kullanarak Server-Client bağlantı yapmak istiyorum. Olabilir mi? Hatta işi abartıp dosya transferi falan da istiyorum. (Acep ben çok şey mi istiyorum?) Niiiiisee, ne olur, nasıl olur bi diyivirin gurban! Teşekkürlerimi fışkırtırım!!!

Delphi\’de Modem Kontrolleri

ByFsw | 20 August 2002 13:19

Arkidişler Selamlar; Bana Delphi’de modem kontroller, Server-Client olarak veri aktarımı, 128 bit RSA güvenliği… Kısaca Delphi’de Modem’e hükmetmek istiyorum. Bunun nasıl yapıldığını bilenler Lütfen bana mail göndersin. ([email protected])

Teşekkürler…

Delphi’de Modem Protokolleri…

ByFsw | 19 August 2002 15:33

Arkadaşlar, Dostlar; Delphi ile ilgilenenlere duyurulur. Bana Acilen Delphi Modem Protokolleri Lazım. Mesela Vir telefonu çoldırmam lazım ve Server-Client ile dosya aktarımı. Ama bunlar modem üzerinden internetle alâkası olmadan olacak. Bilenler varsa lütfen bana yardım edin. Hayat meselesi yani.Yardım etmek isteyen arkadaşlar lütfeb mail adresimi kullansınlar. ([email protected])Teşekkürler…

Delphi Bilen Var mi?

ByFsw | 16 August 2002 16:56

Beyler Delphi ile ilgili bir problemim var yardımcı olursanız sevinirim…

Sorum Şu…:

Server – Client aracılığı ile Modem üzerinden Şehirlerarası kodları kullanarak (Server’dan Client’i arayarak) Client’daki bir dosyayı Server’a aktarmam lazım. Ne menem bir şeydir bu nasıl olurda olur?

Bir de rica etsem eğer yardım etmeyi düşünürseniz cevaplarınızı mail adresime gönderirseniz sevinirim.

” Mail : [email protected]

Bana Yardım Edin Lütfeeen!…

ByFsw | 31 July 2002 19:40

Slm, ben ’84 kuşağından kafayı Yazılım üzerine bozmuş, ne halt edeceğini bilmeyen birisiyim. Bi akrabamdan bulaşan bu programcılık sevdası şu anda beni bir kader aşamasına getirdi. İşyeri açmak istiyorum (Yani bilgime güveniyorum) lâkin paçayı kurtarabilir miyim şüpheliyim (piyasaya güvenemiyorum da… ). Aklı başında bu işe gönül vermiş bilgili bi ortak bulsam bu korkum da kalmayacak gibi… ____________________________ Yazılım üzerine yazmış olduğunuız yazıları okudum. Herkes Bu işin beyindeki fosfor oranını azalttigini filan söylüyor. Aslında doğru ben 19 yaşımda olmama rağmen 15 yaşımdan bu yana yazılımla uğraşıyorum. İlk başlarda her dili öğrenmekti amacım (Basic, Pascal, C++, Clipper, VB, Delphi, Html, Asp, Sql ….. biliyorum şimdi)ama sonra pişman oldum. Hepsini unutup yeniden başlamak istiyorum. Birini öğren ADAM GİBİ öğren muhabbeti için. İlk satırlarda bahsettiğim gibi bu işe girmek için can atıyorum ama sonumun nasıl olacağını bilemiyorum. _____________________ Birde bu aman kafam beynim patladı muhabbetlerini iyice abartmışsınız. Bende bu yaşıma rağmen istek üzerine ticari program yazdım. Bende günde ancak 3-5 saat uykuyla durduğum zamanlar oldu. Ben bundan zevk alıyorum daha doğrusu bu mesleği seviyorum, Sevmeyenlere sözüm yok onlar kendileri söylemişler zaten “BIKTIK” diye… _______________________ Sonuçta hala buraya kadar dayanıp okuyanlar varsa bana bir akıl versinler lütfen. Ben nasıl yaparsam mu meslekte hedeflerime ulaşırım… Saygılarımla….