bildirgec.org

aozkan

9 yıl önce üye olmuş, 43 yazı yazmış. 79 yorum yazmış.

Sualtı Arkeolojisi

aozkan | 31 July 2002 16:42

Sualtı Arkeolojisi tüm dünya da çok yeni bir dal. Türkiye de batıklar açısından bir cennet ve tüm dünyanın gözü bu konuda sularımıza dikilmiş durumda. Şuan tüm Türkiye de 40 a yakın batık üstünde çalışma var ama yalnızca bir tanesi Türkler tarafından kazılmakta… Yaklaşık bir haftadır Maramara Adası Çamaltı Burnu Batığı çalışmasında bulunuyordum. Çalışma İ.Ü den Doç. Dr. Nergis Gunsenin tarafından yönetiliyor. Türkiye de sualtı arkeolojisi çalışmaları ilk olarak 1960 lar da George Bass tarafından başlatılmış. 40 yıllık bir geçmişi olan Institute of Nautical Archaeology (INA) ile bizim tanışıklığımız ise Bodrum müzesinde sergilenen Cam batığı sayesin de olmuştu. Bu çalışmaların arkasında destekçi olarak national geographic‘i görmek çok da şaşırtıcı değil. Şöyle bir bakınca yaklaşık 1/40 fena bir oran değil. Bu bir başlangıç ve umarım bu batıktan yetişen öğrenciler ile yakın zamanda kendi kıyılarımızı kendimiz kazabiliriz.

İlk türkçe MUD

aozkan | 19 July 2002 04:14

Multi user duengon. oynadığım ilk multi player oyun. İlk seferde hiçbir şey anlamamıştım. Yavaş yavaş hayal gücüm evrilmeye başladı (doğrusu ingilizcem düzeldi, FRP yi öğrendim). Sonra saatlerimi siyah ama sonsuz bir dünyaya adadım. Artık türkçe bir MUD umuz var. Kayıp Efsaneler, 80.198.21.50 4000 start>run komuta telnet 80.198.21.50 4000 yazıyorsunuz, gerisi size kalmış. Not: Türkçe karakterlerde sorun var, okumak biraz zahmetli ama denerseniz okuyabiliyorsunuz. kaynak: Lost library

Köpekbalıkları-m

aozkan | 29 May 2002 23:01

Hikayem uzun çok uzun bir yolculukla başlıyor. Yolculuk burdan Dalyan a ve ordan da marmaris yakınlarında bir koya. Niye mi gidiyorum, tabi ki onları görmeye, kimi mi, başlık da yazmıştım köpek balıkları-mı. Konu çok uzun ve çetrefilli ama inanması zor olan bir şeyi yaptım Türkiye de köpekbalığı dalışı yaptm. Pek fazla biinmiyor, hatta biz dalarken orda bulunan italyanların yıllardır buraya gelip onları izlediğini hatta bir yığın fotoğraf çektiğini görüyoruz. Çok üzücü bir şey ama biz bunu yeni öğreniyoruz. Eminim hepninizin kafasında bazı sorular oluştu, doris doğru mu söylüyor, bu hayvanların cinsi ne, burası neresi, ben nasıl giderim, dalmıyorum ve merak ediyorum bunlar bana saldırır mı vs vs. Bu konun devamını fotoğraflarla birlikte Deniz Magazin Temmuz-Ağustos sayısında benim yazımla birlikte bulabileceksiniz.

biraz önce day,.. (sms!)

aozkan | 17 April 2002 23:14

biraz önce dayanamadim smsim numarasini aradim caldirdim belki acan olurda biraz konusuruz diye. demek bi sekreter yokmus orda attigimiz mesajlari yazan.

Hücrelerim hızla ölüyor

aozkan | 10 April 2002 22:59

Hayatım garip dönemleri oldu, her zaman bir şekilde alıştığım haline döndüler. Ama bu sefer farklı bir şeyler yaşamaya başladım, dur durak bilmeden koşturur oldum.

Efendim konun başı şuna dayanıyor 4 yıllık tıp öğrencisiyim, ilk 4 yılım rutin geçti taki şu 6 hafta öncesine kadar. Kendim için yaşadım 2 yıl deliler gibi tiyatro yaptım, yaptığım işlerden zevk aldım bu sırada tiyatro hızımı kesmedi dağcılık ve scubaya sarıldım, zamanla doğa sporları ilgimi daha fazla çeker oldu, bende o yöne doğru kaydım, hayatımın bir bölümünü şehir dışında okuldan uzakta geçirdim , sonra sakatlanan dizim ve artık deneyimli bir dalıcı olmam nedeniyle kendimi bir anda scuba işinin başında buldum, fark ettimki ben kendime bir uğraş bulmuyorum onlar beni buluyor, tabii bu sırada çocukluğumdan beri vaz geçemediğim bilgisayarla sabahlara kadar seviştim, herşeyi biraz bilme isteği içinde html, asp , php (neden asp+php diye sormayın olay tamamen commodore+basic ikilisinin suçu) öğrendim. Bu arada okulda 4. sınıf oldum ve artık büyüdüğümü kendi dalımda da ilerlemem gerektiğine karar verdim.

Saatlerimi ayırdığım bilgisayar ise nerdeyse yalnızca mailler ve bir alışkanlık halini alan hafife(chatkapi) bakmakdan başka bir işe yaramaz oldu. Kafamda birsürü fikir yalnızca proje olarak tıkılı kaldı. Şimdiyse yaptığım tek birşey var sabah 06:45 de kalkmak evden çıkmak ve sabah viziti için hastalarımı kontrol edip akşam olup leş gibi yorgun eve geri dönmek. Hayatım bu hale geldi acaba yaşadığım bu gerçek hayat provası beni bu hale getiriyorsa ilerde neler olacak. Bakalım göreceğiz pasonun arkasındaki saklambaç bittince…

e-book

aozkan | 01 April 2002 21:16

Nette e-book bulmak bir sorun hele türkçe işin içine girince iyice sıkıntılı bir hal alıyor. Anetin news serverında e.book grubundan ulaşılabilecek bir sürü kitap var. Bunun dışın bir kaç web sitesi de var. Şurda bir yığın kitap bulunuyor. şurası ise … özellikle fantazi kurgu üstüne yoğunlaşmış durumda , bu kitapların hepsini almış olsamda gidip text halleirini de çekiyorum.