bildirgec.org

Ampouble

7 yıl önce üye olmuş, 5 yazı yazmış. 56 yorum yazmış.

Yaşlı Oligarkh: Atinalıların Anayasası

Ampouble | 23 February 2008 17:35

Yaşlı Oligarkh (düzmece Ksenophon, eng: Pseudo Xenophon) hakkında pek de doyurgan bilgilere sahip değiliz. Kendisini İ.Ö. 5. Yüzyılda yaşadığı tahmin edilmekte. Yaşlı Oligarkh’ı öğrenmemiz ise Oligarkh’ın eserleri arasından çıkan bir metin gerçekleşiyor. “Athenaion politeia” (Ἀθηναῖων πολιτεία) ya da “Atinalıların anayasası” [eng: Constitution of the Athenians] olarak bildiğimiz “risalesi, günümüze Ksenophon’un eserleri arasında kalmış olmakla birlikte, onun olmadığı kesindir. Bu yüzden yazarı, düzmece – Ksenophon (pseudo – Xenophon) diye gösterilir ya da bu asıl kimliği bilinmeyen yazara, Yaşlı Oligarkh denir.”2

DVD’den formatından, divx’e formatına çevirmek…

Ampouble | 14 December 2007 07:53

Efendim benim derdim vardı, uzun zamandır. Olaya haiz olanlara soruyum dedim. Zamanında italya’ya giden arkadaşıma pasolini filmlerini getirtmiştim. Bazıları ing altyazılı ama çoğu italya altyazılı !!!
Tabii dvd formatında olduğu için altyazı nasıl eklerim veya daha temizi divx formatına nasıl çeviririm (bunu becerebilecek bir yazılım mevcut mudur). Veya benim öngöremediğim başka bir yöntem ihtimal dahilinde midir acaba ?

Opendns’de Torrent sorunu

Ampouble | 17 November 2007 12:36

Ben Opendns’ye geçtim. Çokda memnunum. Ama eski dns numaralarını sildim. Bittorrent’i kullanamıyorum. Bunun opendns üzerinden bir çözümü varmı? Yoksa Türk Telekom’un dns’lerine geri mi dönmem gerekiyor. Eğer öyle ise yeni dns numalarını nerden bulabilirim??

Fairtilizer

Ampouble | 16 November 2007 23:47

fairtilizer
fairtilizer

Uzun zamandır bahsetmek istediğim bir site var.. Fairtilizer Bende kendisi ile inviteshare aracılığı ile tanıştım. Şimdilik davetiye ile üye olunabiliyor. Biraz lastfm tarzı, ama farklı olan burda tanınmış isimleri değil tanınmak istenen isimleri dinliyorsunuz. Site tasarımı çok hoş ve kullanışlı, herşey elinizin altında. Aslında bir tane de burda ki şarkılarından sonra dünya çapında tanınan ve mtv‘ye çıkan bir ünlüleri var.D.A.N.C.E (original). Ben ortalıkta boy göstermeden 1-2 ay önce dinlemiştim ama burada ki Justice adlı şarkılarından sonra çok tuttular. Site genres and tags üzerinden çalışıyor. Electronic, Club, Indie,Pop, Rap / Hip-Hop, Rock , Ambient, Remix / Mash up en popüle müzik türlerinden.30 tür müzik barındırıyor.
dancefloor, Down South, Geneva, New York, Techno en popüler etiketlerinden… Ayrıca sitede beğendiğiniz sanatçıların myspace adresleri de var. İstediğiniz şarkılardan playlistler oluşturabiliyorsunuz. Ve burda en dikkat çeken özelliklerinden biri, oy vermeniz. Aslında sizin verdiğiniz oylar sayesinde bu kocaman sitede şanatçıların tanınabilirliği artıyor. Aynı zamanda bir şarkının o gün kaç kere dinlendiğini de görebiliyorsunuz. Kısayollar sayesinde ülkelerine göre yada müzik türlerine göre eleme yapabiliyorsunuz. Uploaded tarihlerine göre en taze parçaları bulabilirsiniz. Sanatçı downloada açmış ise müzikleri indirebilirsiniz.
Eğer ilginizi çekti ise davetiye için burdan ve Burdan
yok ben bir nemenem bir şeymiş bakayım derseniz burdanmyspace linki için burdan
blog’u için burdan burdan
kendisini önceki bildirgec maceraları için burdan

Not: Ie ile çalışmadığı belirtilmektedir.

Eğer bu birleşme gerçekleşirse Avrupanın en büyük 2. bankası olcak

Ampouble | 24 April 2007 09:10

Bizim daha çok İngiltere Super Ligi maçlarının onulmaz tabela sahibi ve ekranın kenarında çıkan maç sonuçlarının ekürisi olarak bildiğimiz İngiliz bankası Barclays , Hollandalı ABN Amro ile 67 Milyar euro (yani yaklaşık 91.1 Milyar dolara)satın alma için anlaştığı açıklandı. Eğer bu satın alma gerçekleşirse dünyanın en büyük banka satın alması olacak.
Yeni oluşcak şirketin 220.00 çalışanı ve 47 milyon müşterisi olcak. Avrupanın 2. en büyük, dünyanın ise 5. en büyük bankası meydan gelicek. İlk olarak 12.800 kişi işten çıkarılcak ve de alt-sözleşme ile 10.800 kişi daha işten çıkarılcak.
Bilindiği üzere Barclays ile Amerikadan, Asyadan, Ortadoğudan, Afrikadan ilgilenen şirketler vardı.
Uzmanlar bu anlaşmanın gerçekleşme olasılığının yüksek olduğunu belirtirken, bu işlemin 2007’nin ilk çeyreğinde gerçekleşiceğinden bahsediliyor. Yeni oluşcak bankanın merkezinin Hollanda’nın başkenti Amsterdam‘da olacağı belirtiliyor.