bildirgec.org

zoom hakkında tüm yazılar

Zoom’la

endop | 10 June 2011 10:23

Profesyonel makinelerde lens yardımıyla yapılan zoom efektini photoshop üzerinden gerçekleştirebiliriz. Bu efekt sayesinde özneye daha kolay odaklanacağız ve nesnelerde hareket ediyormuş hissi yaratacağız. Adobe Photoshop’un yeni özelliklerinden biri olan bu efekti uygulamak için ilk önce bir resim seçiyoruz ve sonra Eliptical Margue Tool ile netleştireceğimiz alanı seçiyoruz ve blur tool ile geri kalan kısmı bulanıklaştırıyoruz. İşlemi ayrıntılı görmek için tıklayınız.

En iyi Android Fotoğraf Uygulamaları – I

sequieros | 23 December 2010 15:50

Android, Google‘ın mobil cihazlar için tasarladığı linux benzeri açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Diğer bir deyişle geliştirilmesi, düzenlenmesi ve dağıtımı tamamen serbest olan bir uygulama. Son zamanlarda android destekli cihazların satışında kayda değer bir bolluk yaşanmıştı.

Burada size fotoğrafçılık için gereken uygulamaları bir araya toplamaya çalıştım. Yaratıcılık ile kombine edilmiş bu uygulamalar sayesinde cep telefonunuz bir kamera kadar iyi ve güçlü olabilecek.

1. Photoshop.com Mobile: Photoshop mobile uygulaması ile fotoğraflarınızı düzenleyebilir ve istediğiniz yerde paylaşabilirsiniz. Dokunmatik olarak kırpma, döndürme, renk düzenleme ve artistik efektler uygulama özelliklerine de sahip bir uygulamadır. Ayrıca ücretsiz photoshop.com hesabınızdan direkt olarak fotoğraflarınıza, videolarınıza ulaşma imkanına sahipsiz.

2. Vignette: Bu uygulama fotoğraflarınıza ilave ışık ekleme özelliğine sahip ve fotoğraflarınızı olduğundan daha mükemmel bir hale getirir.

Zoom Efektli Galeri: Zoomer Gallery

angelsdemos | 11 October 2010 09:40

Flash benzeri yakınlaşma efekti üzerinden hazırlanan Zoomer Gallery, hoş bir jQuery uygulamasıdır. Etkileyici zoom efekti sayesinde resim boyutunu arttırarak ziyaretçilerinizi etkileyebilir.

3 farklı efekti barındıran Zoomer Gallery‘yi galeri olarak kullanabileceğiniz gibi farklı amaçlar ile de kullanabilirsiniz. İsterseniz sadece bir imaja bu efekti verere çarpıcılığını ortaya koyarsınız veya reklam verenlerinizin reklamlarını farklı şekilde yayınlayabilirsiniz.

web tasarım ve geliştiricileri için 150 jquery

ismlyldz | 07 October 2010 15:03

eskiden dinamik web sayfaları derken bunun server-side kısmını ele alırdık. ajax ile birlikte artık sadece kod değil görüntüde oldukça dinamik, yerinde düzenleme ile yapılan değişiklikler, kendini yenileyen div-ler ve benzer uygulamalar. hem programcının işini basitleştirdi, hem de ziyaretçinin daha hoş görünen bir sitede gezmesine sebep oldu. başlıktanda anladığınız gibi işimizi kolaylaştıracak ajax kütüphanelerinden neredeyse en ünlüsü olan jquery ile yapılmış örnekleri sizle paylaşmak istedim. bu örnekleri kullanmasınız bile jquery dili ve kullanışlılığı açısından size bir fikir verecektir.

*geçiş efektleri

innerfade

(tasarımlar üzerine uygulandığında iyi çalışan standart bir geçiş efekti)

flip

(flash’a benzeyen ama saf jquery ile yapılan geçiş efekti)

jquery circulate

(dairesel hareket kullanan bir animasyon)

5 adımda firefox’a yaklaşın!

tembelyarasa | 25 August 2010 10:58

internette zaman zaman oyun oynasak da zamanımızın çoğunu bir şeyler
okuyarak geçiriyoruz; gazete, teknoloji sayfaları vs. işte tam bu noktada sayfayı yakınlaştırmamızı ya da yazının okunmasını kolaylaştıran firefox eklentileri var. bu yazıda bahsettiğim eklentileri inceleyeceğim.

Zoom Page

Bu eklenti durum çubuğunuza iki adet düğme
ekliyor. bu düğmeleri tıklayarak sayfayı yakınlaştırıp uzaklaştırabiliyorsunuz. ayrıca
sayfanın yakınlaştırma oranını da seçebiliyorsunuz.
eklentiyi indirmek isterseniz burayıtıklayabilirsiniz.

MouseZoom

boyutu küçük olmasına rağmen oldukça kullanışlı ve işe yarar bir eklenti.
bu eklenti sayesinde sağ tık yapıp “scroll” tuşuyla
sayfayı yakınlaştırıp uzaklaştırabiliyorsunuz,
eklentiyi kullanmak için burayıtıklayabilirsiniz.

Microsoft’tan Yeni Bir Site: zoom.it!!!

24black mamba24 | 12 August 2010 10:14

Microsoft, zoom.it ile internetin dertlerinden birine çözüm getiriyor. Zoom.it ile yüksek çözünürlüklü görüntüleri daha kolay ve daha rahat paylaşabileceğiz.

Zoom.it: yüksek çözünürlüklü görsellerin paylaşılacağı, bu görsellerin ise hem fotoğraf hem de grafik tasarımlarından oluşacağı bir site. Ayrıca zoom.it, yazdığınız URL’yi Siverlight eklentisini kullanarak yüksek çözünürlüklü bir görüntüye çevirebiliyor.

Casio EX-S200 ve EX-Z800

sCoRPionTR | 04 August 2010 15:51

Casio EX-S200 ve EX-Z800 modeli kompakt fotoğraf makinelerini duyurdu.

İki makine de 14MP çözünürlüğe, 720p video kaydına ve 4x optik zoom’a sahip. Fotoğraf işlemcisi olarak ise Casio’nun bu yıl duyurduğu Exilim Engine 5.0 işlemcisini kullanıyorlar.

S200 modeli daha ince olup (17.8mm) Auto-Focus lambası bulunduruyor ve Quick Mode özelliğine sahip. Z800 ise daha küçük. Quick Mode özelliği deklanşöre basılmasıyla kamerayı açarak anında fotoğrafı çekiyor, ön izleme yapmanızı sağlıyor ve sonra da makineyi kapatıyor.

iPhone ve iTouch’lara Yeni Çehre: IOS4!

majesty s infinity | 02 July 2010 12:38

Uzun süredir yazılımına önemli bir güncelleme gelmemiş olan iPod Touch ve iPhone’lara Apple tarafından yepyeni bir çehre kazandırılıyor. Evet burada donanımsal bir değişiklikten bahsetmiyoruz. Bunun yerine yepyeni ve uzun süredir beklenen özelliklerin geldiği müjdesini veriyoruz. Bunlar öyle özellikler ki!

AYN EL YAKİN

il mare | 23 June 2010 16:15

Zamanın nasıl daha güzel dondurulabileceğini öğrenmek için, özlediğimi hissettiğim tek kişilik bir sıranın üzerinde kağıdımın ince ipine diziyorum satırlarımı.

Tam zamanında bu işe girişmiş gibiyim; zamana herkesten başka yüklediğim farklı anlamı tam zamanında süslemeye yeltenmiş gibi. Sanki avucumun içinde bir sabun da burada olduğum an; ben, yağmur yağmasın, an’larım ayalarımda,akıp giderlerken haberime seslenmeyen anılarıma karışmasınlar diye, 18-55 mm’lik bir objektiften, yakaran sağ gözümü Tanrı’nınkine değdirmeye çalışır gibiyim. Öyle 55’e falan yeltenmeden ama,yaşımın gözçukurlarıma sığdırdığınca; 18’den biraz fazla,55’ten epey uzakta.

Zoom Bileşeni: Zoomooz

angelsdemos | 21 June 2010 09:37

Zoomooz, websayfanızdaki herhangi bir eleman üzerinde her türlü zoom efektini yapmanızı sağlayan muhteşem bir jQuery uygulamasıdır. Zoomoz’u web sitenizdeki resimler, bloklar, metinler gibi aklınıza gelebilecek her elemana uygulayabilirsiniz.

Hiçbir eklenti gerektirmeyen bu jQuery uygulaması ile fotoğrafların büyük boylarının anında ekrana gelmesini sağlayabilir veya herhangi bir fotoğrafa yakınlaşma efekti yapabilirsiniz. Bunların haricinde üç boyutlu bir küp yapıp herhangi bir bölümüne yakınlaşma ve uzaklaşma yapabilir veya bloklarınızın bir bölümüne zoom efekti koyarak sağdan sola, yukarıdan aşağı gibi farklı açılardan bu uygulamayı kullanabilirsiniz.