bildirgec.org

yeşillik hakkında tüm yazılar

Karga ve Ceviz

Chat Noir 1 | 15 February 2011 13:46

Karga karga gak dedi,çık şu dala bak dedi. Bu kargalar ne kadar akıllı. İnce uzun bacaklarıyla ne kadar da sevimliler. Belki daha önce duyduğunuz bir şeyi anlatacağım. İlgili videoyu buradan izleyebilirsiniz. Televizyonda izlediğim görüntülerde kargalar ceviz yiyebilmek için trafiğin işlek olduğu bir caddede araçlar hareket halindeyken cevizi aşağı atıyorlardı.

Çevreci Şemsiyelik

admin | 31 December 2010 14:56

Suyun hayat kaynağı olduğunu hepimiz biliyoruz.Tükenmekte olan doğal kaynaklarımızı özenli kullanmamız gerektiğini su tasarrufu yapmamız gerektiğini de. İşte bunun yöntemlerinden biri.

DOSYALAR BEKLEMEKTE

admin | 01 February 2010 09:24

Pencerenin önündeki saksıda bir tutam yeşillik… Bu havasız, toz dolu odaya bir tutam gökyüzü getirebilir mi? Camın ardında kalan tüm yeşilleri ve mavileri; camdan yapılma, gerçek dışı şeyler olmaktan çıkarıp; onlardan bir iz, küçücük bir dokunuş ya da koku ulaştırabilir mi bize?

Kimbilir; bu büroda, bu dört duvar arasında, yerinden bir an için kalkmadan ne kadar oturulabileceğini birbirine kanıtlama yarışına girişmiş görünen bu insanlara, koca bir ayna tutabilir belki de, bu bir saksı dolusu yeşillik. Onlara neleri gözden kaçırdıklarını gösterebilir.

Dünyanın Çölleşmesi

admin | 18 January 2010 19:40

İnsanlar dünya denilen gezegende diğer canlılarla birlikte yaşarlar. Dünyanın yok olması başta insan neslinin yok olmasıdır. Dünya üzerinde yaşayan insanların beslenme, barınma, temiz su kaynaklarına ihtiyacı vardır. İnsanların besin kaynaklarından bir kısmını, bitkiler oluşturur. Bitkiler özellikle yeşil bitkiler dünyanın akciğeri görevini de görürler. Bitkilerin yok olması, erozyonu da artırarak, dünyanın çöllenmesine katkıda bulunurlar. O yüzden yeşil bir dünya için elele olmak lazım.

Dünyanın çölleşmemesi için bireysel ve toplumsal yükümlülüklerimizi yerine getirmeliyiz; ancak bu şekilde hayata ve kendimize dar çerçeveden bakmamış oluruz. Bazen vakıflar da burda önemli rol oynayabilir. Bu vakifların içinde aklıma ilk gelen TEMA Vakfı oluyor. Bu vakıf bağışları da kabul ediyor. Nede olsa paylaşımın ve katkının büyüğü yada küçüğü olmaması gerekir…

Yeşilliklerinizin ömrünü uzatın!

makaleci | 11 December 2007 23:26

Yeşillik (maydonoz, tere, dereotu ve birçoğu elbette) kullanmayan mutfak yoktur sanırım. Özene bezene aldığımız bu yeşillikler bir haftada solarlar, bazıları solmamak için direnirler fakat vitaminlerini kaybederler…Hava ile temas, uygun olmayan sıcaklık koşulları gibi faktörler ömürlerini bitiriverir canım yeşilliklerin…Fakat bu ürün sayesinde hem yeşilliklerinizin ömrü uzayacak ve vicdan azabı çekmeyeceğiz (çünkü süre aşımı yaşayıp çürüyen yeşillikleri atarken canımız sıkılır) hem de ekonomi sağlamış olacağız. Ürünle ilgili detaylar burada, burada ve burada.

Klavyenizde bitki yetiştirmeye ne dersiniz?

Alpharabius | 12 November 2007 12:37

bitkili klavye
bitkili klavye

Klavyenizde bitki yetiştirmenin size çok ilginç geleceğini düşünerek bunu günlüğümde yayınlamak istedim.

Şurada ofisindeki oksijen miktarını iyileştirmeye yönelik bir “geek” arkadaşımızın yaptığı çalışmaya bakabilirsiniz 🙂 .

Güzel Çin

rstkn | 08 October 2007 15:20

http://www.zuzafun.com/beautiful-china