bildirgec.org

yerli hakkında tüm yazılar

Aşk Tesadüfleri Sever (2011)

super hero | 03 February 2011 11:26

Bir aşk filminin konusu ne kadar farklı olabilir? Oğlanla kız birbirini sever, sonra birtakım engeller çıkar; sonra da ya kavuşurlar mutlu son olur, ya da kavuşamazlar hüzünlü son olur.

Birinden biri zengin, diğeri fakir, birinin ailesi despot, biri hasta, birinin zaten süren bir ilişkisi, hatta belki evliliği var, ikisi dünyanın farklı yerlerinde, birisi görev icabı uzak bir yere gitmek zorunda, biri şöyle, diğeri böyle… Ne kadar çeşitlendirmeye çalışırsanız çalışın, konusu bir şekilde tanıdık gelmeyecek bir aşk filmi var mıdır?

Sadece konusuna bakacak olursak, Aşk Tesadüfleri Sever filminin de bize yeni bir şey anlatmadığı hissine kapılırız. Belli bir yaşa gelmiş ve film seyretmeyi herkese, bu “kızla oğlan birbirini sevmiş” hikayesi şu ya da bu şekilde tanıdık gelecektir. Ancak, sinema, asıl olarak aynı hikayeyi farklı şekilde anlatabilme sanatıysa eğer, yönetmen Ömer Faruk Sorak bize Aşk Tesadüfleri Sever filmiyle bu sanatın nasıl yapılması gerektiğinin en usta örneklerinden birini veriyor. Konu itibariyle dibine kadar uzatılmış ağdalı sahnelere fazlasıyla müsait olsa da, daha çok televizyon dizilerinde gördüğümüz bu yaklaşımdan tamamen uzak durup, temposu hayli yüksek bir film sunmuş bize.

Yerli bir sosyal ağ sitesi: DuyguDurum.com

cebirci | 14 September 2010 16:04

%100 Türk malı bir sosyal ağ sitesi projesi yayın hayatına başladı. Doğuş Yayın Grubu’nun, kendi ekibiyle ortaya çıkardığı Duygudurum‘da üyeler Friendfeed ve Twitter‘daki gibi birbirlerini takibe alıyorlar ve kendileri hakkında mesajlar giriyorlar.
Sitenin farkı ise üyelerin, o anki keyif durumlarını, duygularını paylaşıyor olmaları. Hatta paylaşılan duygu mesajıyla (dudu) ile birlikte “0” ile “10” arasında bir de moral derecesi giriliyor. Bu sayede illere, cinsiyetlere, tarihe göre gibi bir çok kırılımda duygu durumları elde edilebiliyor.

DuyguDurum.com'dan ekran görüntüsü
DuyguDurum.com’dan ekran görüntüsü

Twitter’da konu belirtirken kullanılan “#” işareti DuyguDurum‘da da yerini almış. Buna ek olarak “*” işareti ile de duygu girişi sağlanmış. Bu sayede konulara göre duygular gibi bir istatistik daha hedeflenmiş.
Facebook Connect ile üye olunabilen siteden, tek tuşla Facebook, Twitter ve FriendFeed’deki hesaplara otomatik olarak ileti gönderilebiliyor.
Kendine has bir jargonu olan, ve başarılı bir önyüze sahip site, Doğuş Medya Grubunun medya ve tanıtım desteğiyle hedefine ulaşacak bir projeye benziyor.

Yerli google adıda Doogle

mcdmrt | 15 January 2010 15:36

İnternette dolaşırken rastladım yerel bir web sitesi ilçesi için google arama alt yapısını, resimlerini, kendi linklerini kullanarak yerel arama motoru oluşturmuş. Adınıda doogle koymuş. Sanırım ilçenin adından baş harfi geliyor geriside google’dan. Arama sonuçlarında fazla bir fark olmuyor.
Site biraz bing arama motorundan da ilham almış. Her arama açıldığında ilçenin rastgele farklı arka plan resimleri geliyor. Google gibi duyurularıda ilçe içindeki duyuru linki eklemiş. Haber spor vs linkleride ayrı tabi.
Farklı bir google kullanmak isteyen alternatif, veya bunun gibi proje yapmak isteyenlere…
siteyi burdan ziayeret edebilirsiniz doogle.daricam.com

Hatasız film olmaz! (Türkçe)

KenanBalamir | 09 November 2009 12:17

İki hafta önce İngilizce olarak yayın yapan moviemistakes‘e ait bir bildiri yayınlanmıştı. Şimdi bu sitenin, içeriği tamamen Türk üyeler tarafından eklenecek olan “yerli” ve “yabancı” filmlere -dizilere- ait hatalar ile geliştirilmesi planlanan Türkçe sürümü yayın hayatına “beta” olarak başladı.

Bir çoğumuz vizyona girecek yeni filmleri dört gözle bekliyor ve izlemek için çoğu zaman birbirimizle yarışıyoruz. Kimimiz bunu işi gereği, kimimiz boş zamanını değerlendirmek amacıyla, kimimiz de sadece eğlenmek amaçlı yapıyoruz.

perili park

nazokiraze | 26 December 2008 15:42

Bahsettiğim yer Portekiz’in dağlık bölgelerinden birinde at nalı biçiminde yayılan eşsiz bakir oluşuyla, yüzlerce çeşit hayvan ve bitkileriyle ünlü ve kurtadam hikayeleriyle ürperten Peneda Geres ulusal parkı.(bir makale)

Burası 72.000 hektarlık bir arazi üzerinde bulunuyor ve arazide sadece 9000 kişi yaşıyor.Hayatlarını bal toplayarak, keten dokuyarak, tarımcılıkla ve bir çeşit vahşi at olan garrano atlarını evcilleştirip satarak sürdürüyorlar.Yaşayan insanlar tarafından dokuz ay kış üç ay cehennem olarak nitelendirilen Peneda Geres acımasız sıcaklarıyla ürünleri kavuruyor.Bölge sakinleri hayatta kalmanın zor oldugu bir yerde yaşamaları sebebiyle suskun ve güvensiz olarak biliniyor. Arazinin pek çok yerinde yüzlerce yıllık kurt kapanlarına rastlamak mümkün. Halk asla uygar yaşam alanlarına göçmeyi düşünmüyor.
(bilgi)

garrano atları

Tofaş’tan elektrikli Fiorino

emsvizyon | 31 July 2008 16:24

hep der dururduk elektrikli otomobil kervanına biz de katılsak diye, buradaki habere göre tofaş elektrikli otomobil üretecekmiş… projeyi tübitak ve tofaş geliştirmiş ancak ne kadarı bizimdir bizim olacaktır ya da bize yarayacaktır bilinmez. her ne olursa olsun bence çok güzel bir gelişme…
habere göre fiat’ın fiorino modeline uygulanacak sistem, araca 100 km hız 200 km yol yaptırabilecekmiş…

sıfır emisyonlu, çevreci fiorino
sıfır emisyonlu, çevreci fiorino

kısırlaştırılaracak ne yaptılar? (ing?3*)

pasacocugu | 04 July 2008 21:30

bu yazı dizimin üçüncü bölümü, ileride bu yazı dizisine devam eder miyim, etmez miyim bilmiyorum ama muhtemelen bu yazı dizisi içinde yazacağım en acı bildiriyi yazmaktayım.

meksika’da, meksika’nın Guerro eyaletinde 14 yerli 1999 yılından beri yapılan baskılara daha fazla dayanamayarak para karşılığında vazektomi yaptırmayı kabul ettiler. yerliler kısırlaştırma ameliyatı olmamaları halinde kendilerine yardım yapılmamakla tehdit edildiler. bu 14 yerliye ödenen tazminat ise 35 bin peso yani 48 bin dolar ya da 59 bin lira.
kimsenin para karşılığı kendisini kısırlaştıracak bir ameliyatı kabul edeceğini düşünmüyorum, acaba bu insanları kısırlaşmalarını isteyecek kadar cani mi oldu insanlar, bu insanlar nereye gidiyor?
kaynak

Crysis Warhead

rBlick | 06 June 2008 19:17

Crysis Warhead
Crysis Warhead

Geçen yıl sonuna doğru Crytek firmasının çıkardığı ve de Türkçe desteği de olan Crysis‘in devam oyunu duyruldu. Çıktığı zaman ekran kartı ve diğer bileşenlerimizi zorlayan oyunu üçleme olarak yapacakları söylenmişti ve de şu anda tam çıkışıyla ilgili fazla açıklama olmasa da üçlemenin 2. oyununu Crysis Warhead olarak açıkladılar