bildirgec.org

yer imleri hakkında tüm yazılar

İnternette Sayfa Numaralarına Son

beyrek | 13 May 2009 17:55

Artık PageZipper sistemi sayesinde, web sitelerinde sayfa numaralarına tıklamak zorunda değilsiniz.
Çok kolay bir kullanıma sahip olan bu sistem, bildirgeç, google, digg… vb. numaralandırılmış sayfalardan oluşan siteleri gezmenize kolaylık sağlıyor. sayfayı aşağıya indirdiğinizde, sistem otomatik olarak diğer sayfayı yüklüyor.
Yapmanız gereken, bu sayfadaki to install başlığının altındaki PageZipper linkini sağ tıklayarak, yer imlerine (sık kullanılanlar listesine) eklemek,

yer imlerine ekle
yer imlerine ekle

ve gezeceğiniz website açıkken, yer imlerine eklediğimiz Pagezipper’ı tıklamak.

Google Sonuçlarında Favorileri Görmeniz İçin 3 Yol

JaAaa | 08 April 2009 22:34

Sosyal web terimi çıktığından beri geliştiriciler interneti daha sosyal ve daha da kullanılabilir hale getirmek için ellerinden gelenleri yapıyorlar. Çünkü arama sonuçlarını daha iyi görebilirsek bu bizler için çok yararlı olabilir ve bizlere harkulade fikirler verebilir. İşte bu yüzden MakeUseOf bizler için google aramalarında favorileri, favori bağlantıları görmemizi sağlayan üç yolu listelemiş. Bakalım neler?

Browser Bookmarks (XMarks)

Xmarks (FoxMarks olarak bilinir) bir firefox uygulaması, yer imleri arasında senkronize yapmamızı sağlar.

Arama yaptığınız Google sayfasında maddeler arasında mavi bir simge çıkar bu simgeyi tıkladığımızda ise derecelendirme yapmamızı ve bir sonraki aramada derecelendirmelere göre yüksek puanı alanlan bağlantıları daha fazla görmemizi sağlar.

firefox’ta tüm kayıtlarım silindi!!!

AntiHumanIST | 14 June 2008 16:01

firefoxta daha önce de başıma geldiği gibi tüm kayıtlarım silindi.yerimlerimi tekrar eski haline getirmem mümkün değil. nasıl oldu da yedeklemedim kendime şaşıyorum ama eğer bunu geri getirmenin bir yolu varsa lütfen beni bilgilendirin. izra kanatları kopmuş bir kuş gibiyim 🙁

firefox akıllı anahtar kelimeler

bakiyyebemolu | 29 May 2008 23:59

firefox‘un hergün bilmediğim bir özelliği ile karşılaşıyorum. örneğin şuradan yeni 2 özellik öğrendim. ilki -bilindik bir fonksiyon sanırım- yer imlerine kısayollar ekleme. herhangi bir sayfayı/siteyi yer imlerinize eklerken siteye bir kısayol atayıp bu kısayolu adres çubuğuna yazarsanız siteye kolayca erişebiliyorsunuz. benim gibi yer imlerini tek kullananlar için bu alışkanlığı terk etmek zor olabilir. ancak yine de deneyebilirsiniz.

ikinci özellik ise ki bu yazının asıl konusunu oluşturuyor; arama kaynaklarına kısayollar atamak. herhangi bir sitedeki arama çubuğunda sağ tıklayıp “arama için anahtar kelime ekle” dediğinizde o siteye verdiğiniz anahtar kelimeyi kullanarak yine adres çubuğundan arama yapabilirsiniz. şöyle ki örneğin bildirgec arama kutusu için “b” anahtar harfini kullandınız. firefox’un adres çubuğuna “b tasarım” yazdığınız zaman şu sonuçla karşılaşıyorsunuz. gerçi bu işlev için de çeşitli araç çubukları var ancak bu yolu tercih edenler olabilir.

Firefox eklentisi ile yer imlerine alternatif

sahip34 | 04 November 2007 16:31

Bu site yer imlerinin yerini tutmayı amaçlayan bir firefox eklentisi geliştirmiş ve yer imleri yerine bulunduğunuz sitede yapışkan kağıtla (sticky) istediğiniz bölümlere not yazabiliyor ve bu bölümleri etiket(tag)leyebiliyorsunuz.Bu bölümleri daha sonra sitenin kullanıcıya ayrılmış olan panelinden etiketler aracılığı ile arama yaparak bulabiliyorsunuz.
Bunu yapabilmek için mozilla firefox kullanmanız ve siteye üye olup firefox eklentisini indirmeniz gerekiyor. Eklentiyi indirdikten sonra bir not eklemek istediğinizde ALT tuşuna basılı tutarak farenizin sol tuşuna basıp istediğiniz büyüklükte bir not bölümü açabilirsiniz.

chipmark: online bookmark

sezginaktas | 11 February 2007 13:41

Chipmark, browser eklentileri ile kullanımı gayet kolay ve işlevsel bir online bookmark uygulaması. Herhangi bir senkronizasyona gerek kalmadan online olarak direk listenize ulaşabiliyorsunuz, yeni site ekleyip sitelerinizi kategorilere ayırabiliyorsunuz. Ayrıca site içinde diğer üyeler ile bookmark paylaşımıda yapılabiliyor. şurada firefox ve explorer için eklentileri mevcut.

tingelets: etiketi göster

denisutku | 04 February 2007 18:33

Web tasarımı ile uğraşanlar, bazı siteleri gezerken, bir merak hisseder bazen: “Acaba bunu nasıl yapmışlar?” Şağ tıklamayla “kodu göster” deyip satır satır aramadan, Firefox eklentileri ile, ya da ufak yazılımlarla uğraşmadan, sırf anlık merakımızı tatmin için kullanabileceğimiz bir sistem var: tingelets. Yer imlerine (favorilere) eklediğiniz kısayollara tıklayarak, sayfalarda belirli etiketlerin kullanıldıkları alanları vurgulayarak gösteriyor.