bildirgec.org

yeni nesil hakkında tüm yazılar

Giriş aygıtlarında yeni nesil elimizin altında…

Beacool | 09 October 2010 09:45

Giriş aygıtlarında yeni nesil elimizin altında…

Speedlink
Speedlink

Haberlerimi takip edenler bilir. Standart ürünlerin geliştirilmiş yeni versiyonlarını tanıtmam. Hayatımıza kattığı kolaylık ya da misyonundaki radikallikler tanıtacağım ürünlerin seçiminde bana yardımcı olurlar. Aynı bu haberimde de olduğu gibi…

Speedlink logosu ürettiği standart ürünlerin yanında pek de muadili olmayan birkaç ürünün sahibi bir firmadır. Speedlink Cue adıyla anılan yeni mouse’ları da bunlardan biri. Siyah, kırmızı, beyaz ve gümüş olarak 3 farklı renk seçeneğiyle son kullanıcıyla buluşan faremizi diğerlerinden ayıran en büyük özelliği üzerinde herhangi bir fiziksel butonun olmayışı…

Speedlink CUE
Speedlink CUE

Apple’dan Sosyal Müzik Ağı Ping ve Yeni Nesil Ürünler

Atomic Bomb | 02 September 2010 23:46

Ping
Ping

Önceki gece yapılan tanıtım toplantısında Apple CEO’su Steve Jobs Apple’ın yeni ürünlerini tanıttı. Tanıttığı ürünlerden en çok ilgi çekenlerden birisi de Ping. Steve Jobs ping’i şöyle anlattı: “iTunes, Facebook ve Twitter karışımı”

iTunes’un yeni çıkan 10. versiyonunda sol menüde görülebilecek olan ping apple’ın yeni sosyal ağı olarak tanımlanabilir. bu ağda kullanıcılar sanatçı sayfalarını takip edip yorum bırakabilecek, konser, şarkı ve albüm listelerini görebilecek. Her kullanıcının bir profil sayfasının da olacağı ping, myspace’in koltuğunu sallayacak gibi.

Goolede yeni nesil tasarım.

kadircans | 06 May 2010 22:58

Google sonunda yeni nesil renklendirmeleri web sitesine uyguladı.Kimse googlenin klasik logosunun değişmesini istemezdi heralde.Google yöneticileride bunu düşünerek klasik logosunu yeni nesil logoya çevirdi.Yeni lgosu daha parlak ve iç açıcı.
Arama butonuda yeni css tarzında.Herşeyi yapan googlenin bunu yapması şart olmuştu artık.

Yeni Nesil Oyun Canavarı

sempesif | 23 April 2010 14:38

Oyun Konsolu
Oyun Konsolu

Yeni küçük boyutlu oyun canavarı.
Kanada Queen’s Üniversitesi’nde yapılan bu prototip sadece bükülebilen incecik bir ekrandan oluşmakta. İşin asıl ilginç yanı bu yeni nesil oyun konsolu bükülerek ya da sarsılarak kontrol ediliyor. Evet yanlış okumadınız bükün, sarsın ve oyunu kazanın.
Üzerine entegre kızılötesi kameralar sayesinde basit bir kullanım sağlıyor. Yeni nesil bu oyun canavarı prototip olmaktan çıkarsa çığır açacağı konusunda iddiaya girebilirim…
Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

2009 Mobil Telefon ve Akıllı Mobil Telefon (Smartphones) Pazar Payları

algoz | 24 February 2010 14:59

Araştırma şirketi Gartner, şu anda teknoloji dünyasının göz bebeği konumunda bulunan ve eklenen yeni özellikler ile kullanım alanlarını giderek genişleten, Mobil Telefonlar ile Akıllı Mobil Telefonlar/Yeni Nesil Telefonlar (Smartphones) hakkında hazırladığı ve tüm dünyayı kapsayan 2009 yılına ait raporu yayınladı.

İşte rapordan önemli detaylar:

Mobil Telefon Pazar Payları:

  • 2009’daki toplam satış bir önceki yıla göre, %0.9 gerileyerek 1.211 milyar adet olmuş.
  • En çok satış yapılan mobil telefonlar (pazar paylarıyla): 1-Nokia (%36.4), 2-Samsung (%19.5), 3-LG (%10.1), 4-Motorola (%4.8), 5-Sony Ericsson (%4.5), 6-Diğer (%24.7)
  • 2008 satışları ile karşılaştırıldığında; Nokia, Motorola ve Sony Ericsson’nun pazar paylarında gerileme olduğu, Samsung, LG ve Diğer’lerinin pazar paylarında ise artış olduğu görülmekte.

Sony Ericsson MH907 Hareketinizle Canlansın

Dreammaster | 23 September 2009 11:41

Sony Ericsson’dan yeni nesil kulaklık serisi. Bu seriyi diğerlerinden ayıran en büyük özelliği harekete duyarlı olması. harekete duyarlı şeklinde lanse edilse de temasa duyarlı bir kulaklık serisi aslında. temas kurgusu nasıl işlenmiş derseniz dokunmatik ekranlarda kullanılan teknoloji esas alınıyor. bu sayede kulaklığı taktığımız an çalışmaya başlıyor hangi teki olursa olsun çıkardığımız an da duruyor tüm bu işlemler kulaklık çevresinde bulunan sensörlerde gizli.

USB 3.0 GÖRÜCÜDE…

vae | 07 November 2008 12:31

USB 3.0 (kaynak:kaynak link 4)
USB 3.0 (kaynak:kaynak link 4)

Sonunda USB 3.0 görücüye çıktı ilk tepkiler olumlu yönde.
Bence en iyi tarafı normal usb den (usb 2.0) 10 kat hızlı olaması yani buda ne demek oluyor artık sanayidede USB 3.0 kullanılabilicek.
Yani usb 2.0 480 mbps veri hızına ulaşmışken USB 3.0 4.7 gbps hızla çalışıyor.
USB 3.0 ın bir yeni özelliği is bu seferki kablo teknolojisinin biraz daha lüx olması;
USB 3.0 da fiber optik kabloların kullanılması tasarlandı.
Not: Fiber optik kablolar ışığı iletebilen iletim gücü yüksek kablolardır ortalama 3cm çapındaki bir kablo demeti 1 şehrin telefon hatlarını karşılıyabilir ancak bu kablolar kırılabilen çok bükmeye gelemeyen kablolardır.
Yinede usb arabirimin uzun zamandır güncellenmediği varsayıldıgında devrim niteliği taşımakta USB 3.0.
Haberin ayrıntılarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.
kaynak link 1
kaynak link 2
kaynak link 3
kaynak link 4

Çocuklarımız ve yedikleri

FISCH | 06 August 2008 18:00

Merhaba,
sizler ile çocuklarımızın yedikleri gıdalar hakkında paylaşımda bulunmak istiyorum.

Sizler de görüyorsunuzdur televizyonda reklam edilen ürünleri.
Peki, hiç düşündünüz mü bu ürünlerin bizim çocuklarımıza ne kadar uygun olduğunu veya olmadığını?

Buradan tüm annelere seslenmek istiyorum. Özellikle de babalara! Zira babalar bu konuda çok dikkatsiz ve bilinçsiz. istisnalar kaideyi bozmaz elbette!

Bir çok ülkeden bir sürü gıda ithal ediliyor. Peki bunlar ne kadar yararlı? Bir çoğu koruyucu içerdiği gibi bir çoğunun içerdiği maddelerin ne olduğunu da bilmiyoruz.

yeni nesil, akıllı, minyatür, mikro pompalar

Banned | 11 May 2008 23:55

yenilikçi mikro pompa modeli
yenilikçi mikro pompalar insandaki yemek borusu gibi çalışıyor : sol taraftan sıvı içeriye giriyor(üstteki resim); pompanın büzülmesi ile sıvı ileriye doğru itiliyor (ortadaki resim); ve sağ taraftan sıvı serbest bırakılıyor (alttaki resim)

Yenilikçi mikro-pompalar, tıp alanında eser miktardaki sıvıların, doğru bir biçimde ve esnek bir aralıkta dozajını ayarlamaya imkan tanıyor. Bu akıllı pompalar, sahip oldukları aktif kompozitler ve elektronik kontrol mekanizmaları ile tam bir doğrulukla ileriye ve geriye pompalamayı, çok düşük bakım masraflarıyla garanti ediyor.

Tıp alanında çalışanlar bazen çok düşük miktardaki sıvıları yönlendirme/kontrol etme ihtiyacı duyarlar. Örneğin on mililitre miktarında bir ilacı hastaya ideal olan tedaviyi gerçekleştirmek için tam bir doğrulukla vermeleri gerekir. Mikro pompalar, çok düşük dozajları ayarlamaya inanılmaz bir şekilde yardımcı olurlar.

peristaltik harekete örnek : insandaki yemek borusunun hareketi
peristaltik harekete örnek : insandaki yemek borusunun hareketi *

Aslında akıllı mikro-pompaların çalışma mantığıyla çalışan, yani peristaltik hareketi baz alan pompalar 25 yılı geçkin bir süredir kullanılmakta. Ve çok düşük sıvı miktarlarıyla çalışılan bu pompalar, medikal mühendislikten mikro üretim teknolojilerine kadar bir çok alanda kullanılmakta. Fakat bu tip pompalar şimdiye kadar istenilen düzeyde esnek çalışma koşullarını sağlayamamışlardır. Örneğin tek bir yönde çalıştırılabilmişlerdir, sıvı içerisindeki baloncuklar çalışmalarını olumsuz etkilemiştir, sıvıdaki yabancı partikülleri tolere edememişlerdir vb…