bildirgec.org

yavaş hakkında tüm yazılar

En iyi browser su anda hangisi?

cenkkorbo | 04 May 2011 10:43

Google Chrome

Rakiplerine göre çok yeni olmasına rağmen kullanıcı rahatlığı, hızı ve Sistem belleğini tüketmemesi açısından tarayıcıların zirvesine yerleşmeyi başarmış ve bir çok kişininde vazgeçilmezi olmuştur. Chrome için söylenecek tek şey hala kurup denemediyseniz büyük bir kayıp içerisindeniz.

yardım edin bilgisayarım çok yavaşladı

alitemiz08 | 15 October 2008 08:12

arkadaşlar ne yaparsam yapayım bilgisayarım çok yavaş çalışıyor.
intel core duo işlemci 1.6ghz 256 mb ram
önceden bukadar yavaş değildi. virüs programlarından zannettim ama kaldırsamda pek değişmedi.format
demeyin bana çünkü içindekileri atmak için dvd yazıcım da cd yazmıyor. (yazıyor gözüküyor)
ctrl+alt+delete yapınca sistemde çalışan 40 program gözüküyor cpu %5-20 civarında.
tavsiyelerinizi bekliyorum.

yavaş şehir

tamilgerillası | 07 July 2008 09:35

amman yavaş! aheste departmanından…

…eliyor dört yana sakin bir günü.
bir rüyadan arta kalmanın hüznü…
*

tanpınar, beş şehir’de gezip gördüklerini anlatırken bir yandan da maziyle olan derin münasebetinin muhasebesini yapar. “beş şehir’in asıl konusu hayatımızda kaybolan şeylerin ardından duyulan üzüntü ile yeniye karşı beslenen iştiyaktır” der, der demesine de huylu huyundan vazgeçmez. bütün kitap boyunca ecdadın ihtişamlı tarihine atıfta bulunmaktan geri kalmaz, yitip gidenlere hayıflanır durur. 1940’ların penceresinden anlatılanları okuduğunuzda, bu şehirlere ne kadar uzak olduğumuzu düşünebilirsiniz, ama tanpınar’ın geçmiş özleminin, şimdiki moda tabirle, nostaljik duygularla tamamen aynı olduğunu görmek insanı şaşırtır. halbuki nostalji sadece kendi zamanımıza aitmiş gibidir. sisli bulutlar içinde, hasretle hayal edilen geçmişin de bir zamanlar şimdiki zaman olduğunu hatırlamak, belki bizi bu dalınan rüyadan uyandırır.
insan yaşlandıkça hatıralar gençleşir, canlanır. yitip gidenlerden, eski kışlardan, nice güzel günlerden bahseder. ilginçtir, modern insan da yaş aldıkça geçmişe, eskiye daha bir düşkün hale geldi. bunda hız’ın etkisi var kuşkusuz, kundera’nın dediği gibi hız unutturur çünkü. artık güzel ve kaliteli yaşam eski/ eskitilmiş evlerde, doğayla iç içe, organik ürünlerin yenip, eski zamanları yad ederek geçmeli. bu düşüncenin eski refah modeline alternatif oluşturması ise, 1986’da ispanyol merdivenleri’nde açılan mcdonald’s restoranını protesto ile alevlenen yavaş yemek (slow food) hareketi ile başladı. etnik ve bölgesel mutfakları korumak, doğal ve eski tip üretimi insanlara tanıtma fikriyle yola çıkan inisiyatif gitgide yavaşlayıp (!) yavaş hareket’e dönüştü.
yavaş hareketin modern dünyada bir bomba gibi patladığını söylemek yanlış olur, ancak başta gelişmiş ülkeler ve sonra da gelişmekte olan ülkelerin ucubik dev şehirlerinde tutunmaya ve övgü almaya başladı. nedeni basitti, hiçbir yüzyılın insanı bu kadar ses, bu kadar kalabalık, bu kadar yorgunluk görmedi. “…modern üretim yöntemleri sayesinde, herkesin rahat ve güven içinde yaşamasını sağlayabiliriz; ama bunun yerine kimilerinin aşırı derecede çalışmasını, kimilerininse başkaları için bitip tükenmesini yeğledik. buraya kadar makinelerin ortaya çıkmasından önceki kadar canlı, güç dolu olmayı sürdürdük, bunda aptallık ettik. ama hep de aptallık etmesi gerekmez ki insanın”*.
yavaş hareketin ilk sayfasına baktığınızda biraz evvel yukarıda konuştuğumuz eski güzel günlere duyulan özlemin nasıl tavan yaptığını görebilirsiniz. sayfa türkçe’den ingilizce’ye mi çevrilmiş diye düşünmeden edemedim. durdurun dünyayı inecek var, arka bahçede domates yetiştirirdik, eskiden ne güzel komşuluk vardı herkes birbirini tanırdı… vs gibi bizim beylik cümlelerden bolca var. bu küreselleşme ne menem bir şeyse artık, dertler, şikâyetler bile aynı.

win xp de aşırı yavaş açılan dosyalar

nosound | 10 June 2008 12:57

Bir süredir bilgisayarımda aşırı bir yavaşlık söz konusu. Ancak genel bir yavaşlık değil sadece belirli komutlara özgü. Hangi programla açılacağı öntanımı dosyaları (rar, jpg, iso, avi…) açmak istediğimde ya da bu dosyaların seçeneklerine sağ klik ile ulaşmak istediğimde kum saati çıkıyor ve bir süre belirdikten sonra (yaklaşık 5-6 saniye) istediğim şey açılıyor. Süre hiç değişmiyor, 10kb dosya içinde 6gb lık dosya içinde eşit. Örneğin winrar programını kısayolu ile açmaya çalıştığımda hiç bir sorun yok, ancak rar uzantılı bir doyayı açarken bu yavaşlık sözkonusu. 2 farklı antivürüs taraması, registery temizleme, spy taraması, sabitdisk bakımı yaptım ama sorun düzelmedi. Sizce sorun ne olabilir.

Sitem emekliyor …

XdXiXvXaXnXe | 29 May 2008 22:22

S.a arkadaşlar ;

Arkadaşlar “Sitemiz çok ama çook yavaş açılıyor …”

Az araştırdım “Xcache” Varmış …Ama çok karışık hiç bişey anlamadım kurulumundan vs …

Bundan başka çözüm yok mudur ?

Varsa neler önerirsiniz ?

Yardım edebilecek arkadaşlardan yardım bekliyoruz …

Şimdiden saolun …
VesSelam …

internetiniz çok mu yavaş

mkd | 06 May 2008 14:01

İnternetimde sürekli bir yavaşlama vardı.. Sürekli google da aratıyordum ne olabilir derken aşağıda açıkladığım tekniği gördüm.. Gereken işlemleri yaptıktan sonra bilgisayarımı tekrardan başlattım mutlu son bilgisayarım hızlı bir şekilde internete bağlanıyor. Windows Xp Professional yüklü bilgisayarlarda interneti kısıtlıyormuş bu yüzden yavaşmış bunu iptal etmek için şu adımları gerçekleştiriyoruz.

 1. “Başlat >
 2. çalıştır
 3. gpedit.msc >
 4. bilgisayar yapılandırıcısı >
 5. yönetim şablonları >
 6. ağ >
 7. QoS paket zamanlayıcısı >
 8. ayarlanabilen bant genişliğini sınırla >
 9. özellikler>
 10. etkin >
 11. bant genişlik sınırı = 0 >
 12. uygula >
 13. tamam

umarım sizinde işinize yarar

salyangozdan hayat dersleri

asiti kacmis kola | 31 March 2008 15:38

ben 1 salyangozum. kimilerinin acımasızca üzerine basıp ezdiklerinden. yerle 1 bütün olan, yerle 1 olan.
oysa ki bilmezsiniz ki sizin için çok basit bir hareket için ben dakikalarca uğraşırım. nasıl mı?

Serhan Yavaş Resmi veya Resimi

seot | 07 March 2008 08:56

Dizi ve reklam oyuncusu, birçok sitede ekranın yakışıklıları arasında bahsi geçiyor. Serhan Yavaş resmi ve vol resimli siteside en sonunda yayına girdi.
Biyografi Basında Video Foto Galeri İletişim bölümleri yer alıyor.

Telekom’da Grev İnterneti Yavaşlattı!!!

fatality | 17 October 2007 12:59

türktelekomda grev
türktelekomda grev

Türk telekomda yapılan grev, işi sabotaja kadar götürdü.greve destek olması grev yapan işçiler uluslararası telefon ve internet baglantılarını saglayan fiberoptik kablolari kestiler.daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.