bildirgec.org

yapım hakkında tüm yazılar

Rüya ile Gerçek Arası

ibocu | 06 January 2011 11:12

Felsefeye göre bir mantık vardır.Düşünüyorum o zaman varım.Düşünün adam varım demekse o zaman karmaşık bi durum ortaya çıkabilir.Nasıl mı?Hemen anlatıyım. Bir insan düşünüyorum öyleyse ben varım.düşündüğüm insan beni düşünüyor,o zaman ben düş benim düşünüpte beni düşünen adam gerçek oluyor.ben o zaman bir rüyada oluyorum.

Zamanda Yolculuk 2

ibocu | 06 January 2011 09:54

Hiç düşündünüz mü gelecekte mi? Geçmişte mi yaşıyoruz? Şimdide miyiz yoksa? Bana göre aslına gelecek ve geçmişi yaşıyoruz ama şimdi asla olamayacak biz ışığın nesnelere çarparak gözümüze gelmesiyle nereye bakarsak geçmişi görüyoruz.

Zamanda Yolculuk

ibocu | 02 January 2011 15:57

Sizce zamanda yolculuk yapılabilir mi?İşte dünyayı sarsan yeni konulardan biri ile karşınızdayım.Yeni nesil insanların günümüzde en çok merak ettiği konulardan birisi zamanda yolculuk yapmayı hayalden gerçeğe taşımaktır.Bu konuyu sizinle farklı bir şekilde ele alalım isterseniz.İlk önce zaman kavramını bilmemiz gerekir.Günümüzdeki zaman kavramı ise dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesini başladığı noktada bitirdiği ana bir gün,24 saat denir.Şimdi bu tanıma göre zamanı durdurmak için dünyanın sabit kalması gerekir başka bir deyişle güneş ışınları gün ve yıl içinde aynı gelmelidir.Dünya yı durdurmamız halinde zamanın durduğunu ve dünyanın ters yönde dönmesini sağladığımız zaman zamanın geriye akmasını sağlayabiliriz.Fakat bi düşünün dünya durduğu zaman biz yaşlanmaya ve hücrelerimiz yapım yıkım olaylarını sürdürmeye devam edecektir.Dünyanın tersine döndüğünü düşünelim.O zaman da ölen hücrelerimiz tekrardan oluşmalı ve oluşan hücrelerimiz yok olmalı yani küçülmemiz gerekmektedir,fakat tersine dönen dünyada buna bir çare deildir biz genede yaşlanmaya devam edeceğiz.O zaman ya zamanda yolculuk denen birşey yok ya da zaman denen kavramı artık dünyanın dönmesi şeklindeki tanımdan kurtarmak gerekir birde işin diğer yönü var tabi ki bir hayal edin zamanda yolculuk yaptık eski zamanlara gittik ve hoşumuza gitmeyen nedenleri ortadan kaldırdık.Bizim çocuklarımız olacak ve neslimiz devam edeceğinden bizim bi gelecek zamanımız var bide dedelerimizden dolayı geçmiş zamanımız var şimdi biz dedelerimizin geleceği olarak zamanı değiştirdik,peki bizim geleceğimizde var.Bizde gelecek neslin dedeleri olacağız bu yüzden onlarda zamanda bir yerde geleceği değiştirmiş olacak ve bizde bunun farkında olmayacağız tabiki.Tıpkı geçmişimiz gibi.yani aslında biz hiçbişeyi değiştiremeyeceğiz sürekli aynı olaylarla karşılaşacağız.Bu nedenle zamanda yolculuk vardır veya yoktur ama şunu biliyorum ki biz aslanda hem gelecekte hem geçmişte hemde şu anı yaşıyoruz.Bu konuyla ilgili hertürlü yorumlarınız ve görüşleriniz bilimin ilerlemesi için önemli lütfen görüşlerinizi paylaşın.

Art of kinetik Hedonist

erdogann | 14 November 2010 18:16

İsmi Art of Kinetik olan bu studyo kişiye özel ahşap yatlar yapmaktadır.
Koleksiyonlarına eklediklerine bu son parça ise adı “Hedonist” olan bir konfor ve sanat harikasıdır. Yaklaşık uzunluğu 21 metre olup saatte 40 deniz miline kadar hızlanabiliyor.

Türk sinemasında yabancı güzeller ve bilinmeyenler

nazokiraze | 04 October 2010 14:05

Madam Kalitea ülkemizin ilk vamp kadın oyuncusudur, aynı zamanda filmlerde ilk öpüşen kişi de kendisidir. O dönem yerli oyuncularla sinema yapmak hele hele bu tür rollerde oynamalarını sağlamak hemen hemen imkansız olduğundan gayrimüslüm kadın oyuncular (Eliza Binemeciyan, Madam Blanche, Rana Dilberyan, Roza Felekyan, Helena Artinova) bu işte öncülük etmekteydiler. Madam Kalitea’nin oynadığı Mürebbiye (Hüseyin Rahmi Gürpınar romanından uyarlama) adlı film 1919 yılında sansürlenen ilk yapımdır.

gisella dali
gisella dali

Daha sonraki yıllarda da yabancı asıllı kadınlar çeşitli ilklere imza attılar. Örneğin Giselle Dali Türk Sineması’nsa ilk sevişen kadın oyuncudur.(İstanbul’da Aşk Başkadırfilminde Fikret Hakan ile deniz kıyısında sevişme sahnesi çevirmiştir.)

bir belgesel başyapıtı Baraka

nazokiraze | 31 March 2010 11:52

Joseph Chemple’in “The Power of Myth‘inden aldığı ilhamla bu belgesel başyapıtını ortaya çıkaran Ron Fricke, Baraka ile tabiatı ve insanı sorguluyor.Her bir karesi ustalıkla yakalanmış, fotoğraf tadında yapılan bu eserde dünyanın çeşitli yerlerindeki insanların ibadetleri, yaşayışları ard arda soluk kesecek güzellikte yer alıyor, Kudüs’ten aniden Brezilya ormanlarına gitmek an meselesi. Budistler, Hindular, Müslümanlar, Yahudiler tüm kültürler iç içe.

Belgeselde ne bir anlatım ne de bir mesaj var, yerlerin isminden başka bir şey yazmıyor.Ödüllü bu belgeselin tasarlanması yıllar sürdü, 6 kıtada ve 24 ülkede çekildi.

Yerli yapımlar vs yabancı yapımlar

Aristocrat | 15 February 2010 10:57

Ne tür farklılıkları vardır? Hangisini neden tercih edersiniz? Bunu “yapımlar” adı altında ele almak zorunda değiliz. Sadece dizileri, yarışmaları ya da filmleri de ele alabiliriz. Buradaki amacım bu konu hakkında yazacağım bir yazı için ilham almak.

Flatcast üzerinden radyo uygulaması

elchancho | 29 June 2009 13:08

Şu an net üzerinden canlı müzik yayını konusunda baya bir hit olan flatcast’i merak eden arkadaslar için kurulumunu anlatıcam umarım faydalı olur…

Flatcast’in sitesine girdikten sonra sol tarafta login kısmını altında you are new?register here sekmesini tıklayınız…

çıkacak olan pop-up penceresindeki yazıları eksiksiz olarak yazdıktan sonta next diyip diger bölüme geciyoruz ve karşımıza çıkan cinsiyet,isim,soyisim bölümünü doldurup tekrar next diyoruz,kendimize bir kullanıcı adı , sifre ve mail adresini belirledikten sonra tekrar next diyoruz,
not: gmail adreslerini kabul etmiyor site,genelde mynet ve varsa siteniz üzerinden yararlandıgınız web mail adreslerini kabul ediyor.

The Machinist

| 13 March 2009 17:01

Yönetmen: Brad Anderson
Senaryo: Scott Kosar
Oyuncular: Christian Bale, Jennifer Jason Leigh, Altana Sancez Gijon, John Sharian, Micheal Ironside
Görüntü: Xavi Gimenez
Müzik: Roque Banos
Yapım yılı: 2003

Uyku uyuyamama (insomnia) hastalığına yakalanmış bir makine ustası, sürekli kilo kaybetmekte ve zayıflayan belleğinden dolayı yağpacağı her işi küçük kağıtlara yazarak bulduğu yerlere iliştiriyor. Oldukça çökük halde olan bu adamın kadınlarla ilişkileri de oldukça garip. İletişim kurduğu fahişe ve oğlu ile hastalığı yüzünden, ilişkisine de zarar veriyor. Genç adamın bu kabusunun sebepleri gitgide su yüzüne çıkıyor. Filmin hikayesi; oldukça ilginç, karanlık ve karamsar. Reznik (Christian Bale), yaşadıklarının bir halüsilasyon mu? Yoksa birer komplo mu? olduğunu filmin sonuna doğru öğreniyor. Bu film için Christian Bale, özel bir diyetle 28 kilo vermiş.
Brad Anderson, film hakkında “Hitchcock‘un hiç yapamadığı son filmi gibi kurdum” diye konuşuyor…

Filmde kullanılmış müziklerin listesi (soundtrack)
Filmin görüntüleri ve fragmanı…