bildirgec.org

wired magazine hakkında tüm yazılar

Stuxnet’in İran Nükleer Santrali’ne Saldırısı; Tesadüf mü Yoksa Komplo mu?

Ulucan | 09 February 2011 11:47

nedir bu stuxnet?

stuxnet, ilk defa temmuz 2010’da tespit edilmiş, belirli sınai(endüstriyel) teçhizata zarar vermeyi amaçlayan bir yazılımdır.

sınai teçhizata zarar vermeyi amaçlayan ilk kötü amaçlı yazılım olmamasına rağmen, sınai sistemler hakkında bilgi toplayan ve bu sistemleri yeniden programlayan, ve bünyesinde bir plc rootkit‘i (rootkit; bir bilgisayara sürekli öncelikli erişim sağlayan ve varlığını standart işletim sistemi işlevselliğini ya da diğer uygulamaları bozarak etkin bir şekilde gizleyen bir çeşit yazılım) bulunduran, keşfedilmiş ilk kötü amaçlı yazılımdır.

Wired Magazine’in en iyi 5 müzik uygulaması arasında fizy.com da var

kimonofight | 29 September 2009 16:37

İndirmeye, yüklemeye gerek kalmadan müzik dinleyip, paylaşmaya, müzik severlerin kendi listelerini oluşturmalarına imkan tanıyan müzik platformlarını incelemeye alan Wired Magazine, ilk 5 isim arasında fizy.com’a da yer verdi.

Müziği hızlı ve kolay bir şekilde ulaştırmak amacıyla 2008 yılında kurulan ve günde 120 bin tekil kullanıcı tarafından ziyaret edilen fizy’nin 140 bin aktif üyesi bulunuyor.
kaynak

Star Wars Dünyayı Nasıl Değiştirdi?

zabun | 18 April 2009 11:11

Star Wars’ın en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer almasının ve gösterime girdiği 1977 yılından beri hala ilgi görmesinin sebebi tesadüf değil. Felsefesi ve oluşturulan farklı dünyalar kadar, konularında uzman yaptıklarına inanmış insanlar, kullanılan yeni teknolojiler bu filmin başarısının arkasındaki diğer etkenlerdir. Lucasfilm’in Star Wars’ı dolaylı olarak; Industrial Light & Magic, Skywalker Sound, LucasArts şirketleriyle beraber bir dev oluşturdu. Bu devin ürettiği THX gibi teknolojiler, bu devde çalışan insanların yaptığı yeni işler, dünyayı etkileyecek boyutlara ulaştı. Michelle Devereaux, ulaşabildiği bilgiler ışığında Wired dergisi için hazırladığı tabloyla, tarih içindeki bu süreci anlatmaya çalışmış. Star Wars dünyayı nasıl değiştirmiş merak ediyorsanız, tablonun tam boyutlu haline buradan ulaşabilirsiniz.