bildirgec.org

voice hakkında tüm yazılar

Google Sesli Arama Artık Türkçe

angelsdemos | 25 October 2010 14:58

İnternetteki arama devi Google‘ın sesli arama servisi Google Voice Search artık Türkçe. Farklı dillerde söylediğiniz kelimeleri algılayarak internet üzerinden anında arama gerçekleştiren ve oldukça yararlı bir uygulama olan Google Voice, İstanbul’da gerçekleştirilen lansman ile Türkçe halde tanıtıldı. Her yerde kullanabileceğiniz bu muhteşem uygulamanın Türkçe kelimeleri algılama performansı oldukça iyi.

Google Voice Search, Android destekli telefonlarda ve iPhone‘da destekleniyor. Google’ın kelimeleri sese çevirme teknolojisi üzerine dayalı bu uygulama ile kelimeleri el ile girmişcesine arama yapabilirsiniz. Anroid destekli telefonlarda arama yapmak ise çok daha hızlı ve kolay oluyor.

Gmail üzerinden telefonları arayın

sCoRPionTR | 26 August 2010 17:31

Skype başta olmak üzere diğer Voip servislerinin başarısı ve Google’ın uzun süredir bu sektöre girmek istediği biliniyordu. Öncelikle GTalk’u geliştiren Google bu servis üzerinden telefonları aramaya izin vermemişti. Fakat uzun süredir beklenen özellik artık Gmail’e eklendi.

VoizBox – Sesini Paylaş

admin | 28 July 2010 16:56

VoizBox, Fikir ve uygulama yönüyle Tükiye’de çıkan global bir proje. Voizbox ile anonim ya da kayıtlı kullanıcı olarak ses kaydedebiliyor ve ses kaydına ait bağlantıyı paylaşabiliyorsunuz.

VoizBox’un işlevselliği yalnızca ses paylaşımı ile sınırlı değil. Sitedeki kayıtlara “sesli cevap” yapılabilmesi ile bir sesli tartışma platformu olmaya da aday.

Google Voice

angelsdemos | 04 January 2010 17:02

Google birçok alana elini uzatmış durumda.Başlarda sadece arama motoru olsada artık kendi işletim sistemini yapacak kadar ileri gitti.Son günlerde nexus one dışında hazırladığı başka bir ürün daha var ; Google Voice

Google voice ; sesli mesaj, arama iletme, mesaj kopyalama gibi telefon ile alakalı tüm hizmetleri sunan bir uygulama.Google, internet üzerinden başka birine veya telefona arama yapmayı sağlayan teknolojileri geliştiren şirket Gizmo5 ile anlaştı.Bu sayede bu piyasayada da varlığını hisstetirecek Google’ın, skype ile yarışacağı düşünülüyor.
Google’ın ürün geliştirme Bölümü başkan yardımcısı Bradley Horowitz şu açıklamada bulundu ;

Facebook için sesli sohbet uygulaması geliştiriyor

kartonkafa | 28 September 2009 10:44

Vivox isimli teknolohi firması tarafından geliştirilmekte olan 3.parti sesli sohbet uygulaması çok yakında facebook‘ta yer alacak.

Facebook Vivox Sesli Görüşme
Facebook Vivox Sesli Görüşme

Vivox daha önceleri aralarında EA Games gibi firmalarında bulunduğu MMOG tarzı bilgisayar oyunlarında online kullanıcıların birbirleriyle rahat iletişim kurmaları için sesli sohbet moddülleri yazarak başarısını kanıtlamıştı.

olympus ls-11

schizophrenia13 | 16 September 2009 11:11

olympus ls-11
olympus ls-11

olympus yüksek kaliteli ses kayıt cihazı ls-10‘u yeniledi: ls-11. yüksek duyarlılığa sahip mikrofonuyla düşük gürültüde kayıt yapmak olanaklı.

bazı özellikleri:

 • pcm, mp3, wma kayıt
 • mikrofon duyarlılığı yüksek -59dBv / düşük -39 dBv
 • kulaklık çıkışı 6.7mW +6.7 mW (16Ω)
 • 8gb dahili hafıza
 • sd kart desteği
 • 131.5mm × 48mm × 22.4mm
 • 165gr

Google Voice artık hem SMS hem E-mail

useair | 11 September 2009 15:28

Google Voice kullanıcıları sesli otomatik transkripsiyonu almak ve onlara e-posta yoluyla gönderilen bir servisti, ancak kısa mesaj olarak değildi. Kullanıcılar bunu okuyabilir ve onlara telefonlarının yanı sıra normal şekilde online cevap verebilirlerd, ama e-posta yoluyla iletmek gibi bir seçenek yoktu.

Ama bu özellik değişti.Artık Google Voice kullanıcıları için gelen metin mesajlarını e-posta yoluyla iletmek için yeni bir özellik geliştirildi.Bu özellik sayesinde kedi e-posta adresinizden bile yanıt verebilirsiniz.
Daha önceleri teklif edilmiş bir örnek vardı,ama bu örnek Google Voice’e kimlik bilgileri verilmesini gerektirdiği için pek iyi bir fikir sayılmaz.
Ne olursa olsun Google Voice ‘e olduğu gibi kimlik bilgilerini vermektense Google dışı servisleri kimlik bilgilerini vermeden kullanmak için sabırsızlanıyorum…
alıntı

Yahoo ile iPhone’dan Konuşun

algoz | 23 May 2009 17:37

Web’teki büyük rekabetin aynısının yaşandığı Mobil Alemde büyük oyuncular, sürekli yeniliklerle yerlerini sağlamlaştırma amacında.
Yaklaşık 6 ay kadar önce Google kendi iPhone Uygulamasına ses tanıma (voice recognition) özelliği ekleyerek kullanıcıların sesleri ile arama yapabilmelerini sağlamıştı.

Yahoo, buradan edinebileceğiniz iPhone Uygulamasına, aynı özelliği ekleyerek birçok alanda rakip olmaya çalıştığı google’a, mobil alemde de rakip olduğunu gösterme niyetinde.

google voip pazarına sağlam giriyor…

osmanoktay06 | 14 March 2009 12:21

google voice
google voice

Daha önce Google’ın GrandCentral‘ı satın alacağı haberlerini duymuştuk. Nihayet satın alınmanın ardından beklenen oldu ve google GrandCentral hizmetini bünyesine katarak google voice‘u oluşturmaya başladı. google voice aslında bilinen voip firmalarından çok daha farklı servislere sahip. Yakında açılacağı ve türkiye’ye de hizmet vermeye başlayacağı düşüncesiyle işte daha önce bir kısmı GrandCentral tarafından sunulmuş olan ve şimdi google voice ana sayfasında da bahsedilen bu servislerden birkaçı;

 • En önemli özelliği aynı zamanda diğer voip firmalarından google’ı ayıran özellik olan google number size şimdilik amerika’da bulunan bir telefon numarası tahsis ediyor. Bu telefon numarasını kendi numaranıza yönlendirebiliyor, sms alabiliyorsunuz
 • Sesli mesaj özelliği ise dikkat çekici bir diğer servis, size verilen numara arandığında telesekreter aracılığıyla mesaj bırakılmasını sağlayabiliyorsunuz. Üstelik bu sesli mesajları başka konuma yönlendirebiliyor ya da email aracılığıyla teslim alabiliyosunuz.
 • Verilen numarayı sizin belirleyeceğiniz kişilerin arayamamaları için çeşitli numaralara göre bloklayabiliyorsunuz.
 • Gelen çağrıları kabul etmeden önce dinleyebiliyorsunuz.
 • Her voip firmasında olduğu gibi tüm telefonları arayabiliyorsunuz. Üstelik amerika birleşik devletlerinde bulunan tüm normal ve mobil telefonlar ile ücretsiz görüşüyorsunuz. Bizim ülkemizde aylık 60-70 liralara henüz başlatılan bu hizmet şu an amerikada bir çok voip firmasında ücretsiz olarak sunuluyor.
 • Birden fazla kişinin katılımını sağlayarak konferans görüşmeler yapabiliyor, kontrol panelinizde gruplar oluşturabiliyor ve dilediğiniz grup ile bu türden çağrılar başlatabiliyorsunuz.
 • Tüm görüşmelerinizi, sesli mesajlarınızı ve smslerinizi kayıt altında tutabiliyor ve dilediğiniz kadar süre ile arşivleyebiliyorsunuz.
 • Firmalar için düşünülmüş olduğuna inandığım bir özellik ise; kullanıcı grupları oluşturabiliyor, bu kullanıcılara kontrol panelinde limitler tahsis ederek sizin faydalandığınız hizmetleri paylaşmalarını sağlayabiliyorsunuz.
 • Bu servislerin bir bölümüne cep telefonunuz aracılığıyla ulaşabiliysunuz.

Çok yakında bu servisleri google mobile‘ı da bünyesine alarak google talk üzerinde birleştireceği muhtemel internet devi skype ve msn gibi alternatiflerini bu son atakla bir adım daha geçecek gibi duruyor.

google voice
google voice

Google tüm bu servisler için yine her zamanki zerafetinden ödün vermeyen ve kendi stiline uygun kullanışlı bir kontrol paneli hazırlamış bile. buradaki yardım dökümanlarına göz atarak ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.