bildirgec.org

vincent cassel hakkında tüm yazılar

A Dangerous Method (2011)

queennothing | 03 September 2011 18:03

John Kerr’in “A Most Dangerous Method” adlı kitabından uyarlanan sinema filmi “A Dangerous Method“, 2011 senesinde çekildi. Psikanalist Sigmund Freud, Freud’un öğrencisi Carl Gustav Jung ve Sabina Spielrein’in öyküsünü anlatan yapımı The Fly, Eastern Promises gibi yapımlardan tanıdığımız David Cronenberg yönetti. Eastern Promises’deki performansı ile Oscar’a aday gösterilen aktör Viggo Mortensen, Karayip Korsanları serisinden tanıdığımız aktris Keira Knightley ve Alman aktör Michael Fassbender‘in başrollerini paylaştıkları filmde Fransız aktör Vincent Cassel, Kanadalı aktris Sarah Gadon, Arndt Schwering-Sohnrey ve Mareike Carrière gibi isimler de rol alıyor. 15 Milyon Dolarlık bütçeyle Almanya, Avusturya ve İsviçre’de çekilen filmin resmi web sitesine buradan erişebilirsiniz.

Yaşgünü Kızı; Birthday Girl (2001)

queennothing | 23 April 2011 10:35

İngiliz yönetmen Jez Butterworth‘un yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Birthday Girl“, 2001 senesinde vizyona girdi. 13 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekilen filmde Oscar Ödüllü Amerikan aktris Nicole Kidman, İngiliz aktör Ben Chaplin, Fransız aktör Vincent Cassel rol alıyor. İngiltere ve Avustralya’da çekilen filmde rol alan hiçbir oyuncunun Rusça konuşmadığını da ekleyelim.
Bir bankada çalışan John, karşı cinsle iletişim kurmaktan çekinen, içe dönük bir adamdır. St Albans adında küçük bir kasabada yaşayan genç adam, düzenini bozmaya karar verir ve reel yaşamda yapamayacağı bir şeyi internet üzerinden yaparak arkadaşlık sitesinden Nadia’yı bulur. Olağanüstü güzelliğiyle tam bir Rus kadını olan Nadia, John için büyük bir başarıdır, ancak genç adam hayatın tehlikeli yönüyle henüz tanışmamıştır.

Black Swan (2010)

| 18 August 2010 13:04

Black Swan, Darren Aronofsky‘nin yönettiği, Natalie Portman, Vincent Cassel ve Mila Kunis‘in başrollerini üstlendiği bir gerilim-dram filmi. Filmde kısa bir rolde Winona Ryder‘ı da izleyeceğimizi ekleyelim. Film ilk olarak Venedik Film Festivali’nde görücüye çıktı. Genellikle olumlu eleştiriler alan yapım 1 Aralık tarihinde Amerika’da vizyona girecek.

Film, Nina (Portman) ile Lilly (Kunis) arasındaki rekabeti ve bu rekabetin sonuçlarını anlatıyor.

Eastern Promises (2007)

queennothing | 18 February 2010 16:34

İngiliz sinemacı Steven Knight‘in senaryosunu yazdığı, Kanadalı yönetmen David Cronenberg‘in yönetmenliğini yaptığı 2007 çıkışlı sinema filmi “Eastern Promises” (Şart Vaatleri), ‘En İyi Erkek Oyuncu’ dalında Oscar’a aday gösterildi. Oscar adaylığı bulunan İngiliz aktris Naomi Watts‘ın başrolünde yer aldığı filmde Manhattan doğumlu aktör Viggo Mortensen, Fransız aktör Vincent Cassel, Armin Mueller-Stahl ve Sinéad Cusack rol alıyor.

Anna, anne ve babasıyla yaşayan genç bir kadındır. Hastahanede ebe olarak görev yapan genç kadın, senelerdir içinde kalan annelik özlemini, geçmişinde yaşadığı bir takım trajik olaylar yüzünden içinde saklamaya devam etmek zorundadır. Hastahende genç bir kızın çocuğunu doğurduktan sonra hayatını kaybetmesinden derin bir şekilde etkilenen Anna, genç kadının ardında bazı sırlaar bıraktığına inanır ve olayı araştırınca bir günce bulur. Güncede, kendisine güzel bir hayat vaadedildiğini, ancak sonrasında büyük bir Rus mafyasının içine karıştırıldığını ve tecavüze uğradığını anlatan cümleleri okuyan Anna, dehşete kapılır ve babasının tutucu tavırlarına aldırmadan olayın peşine düşer.

Monica Bellucci

supertramp35 | 17 October 2009 11:05

Monica Bellucci
Monica Bellucci

1964 yılında İtalya Umbria’da doğan ve küçük yaşta çoğu ünlü aktris gibi modelliğe başlayan Monica Bellucci podyumlardan film setlerine transfer olmuştur. Aslında hukuk fakültesini kazanmış, ancak modelliğin daha cazip gelmesiyle avukatlık kariyerine başlayamadan veda etmiştir.

İngilizce, Fransızca ve İtalyanca olmak üzere üç dil konuşabilen Bellucci 1999 yılında aktör Vincent Cassel ile evlenmiştir ve bu evlilikten bir kız çocuğu vardır.

L’appartement vs. Wicker Park

cheerleader | 19 April 2009 12:08

wicker park
wicker park

Wicker Park 2004 yapımı bir film olmasına rağmen ülkemizde vizyonu ancak 4 sene sonra “Hep Seni Aradım” ismiyle görebildi… Gişede ne yaptı ne etti bilmiyorum ama, bana ona verdiğim dakikaların karşılığını beklediğim gibi veremedi… Josh Hartnett , Rose Byrne, Matthew Lillard ve Diane Kruger başrollerde. Yönetmen; Paul McGuigan. Senaryo ise Gilles Mimouni ve Brandon Boyce’a ait. Filmin konusunu ayrıntılara girmeden kısaca özetlemek gerekirse, kaderlerinin peşinden ısrarla koşan genç bir çiftin yoluna koyulan taşlar ve bu taşların tek tek kayması diyebiliriz.

L'appartment
L’appartment

1996 yapımı L’appartment isimli başrollerinde Monica Belluci ve Vincent Cassel’in yer aldıkları filmin Hollywood versiyonu olan Wicker Park’ın taglinelarından biri “tutku asla ölmez” Aslına bakarsanız L’appartment Belluci ve Cassel’in perdedeki ilk beraberliklerine sahne olurken Bafta‘yı da kapmış bir film. Haketmiyor da değil. Zira L’appertment Hitchcock etkileriyle süslenmiş bir gerilimin ta kendisiyken Wicker Park romantizme daha çok yelken açmayı tercih ediyor. Tabii bunu yaparken klişeleri kullanmayı da ihmal etmiyor. Bunun yanısıra ilk çevrime yaptığı göndermeyle izleyiciyi gülümsetmeyi başarıyor. Filmin başladığı ve zaman zaman gördüğümüz restaurantın adı Belluci. İlk çevrimde gördüğümüz yoğun takip, Wicker Park’ta eksikliğini hissettiğimiz birşey haline geliyor. Aynı şekilde karakterlerin tutkularındaki eksiklik bizi özdeşleşme yaparken zorluyor.

wicker park
wicker park

Sonuç olarak başlangıç noktası aynı olsa da her iki filmi de izleyip bitirdiğinizde birbirinden çok farklı iki sonla karşılaşıyorsunuz. Wicker Park izleyiciye istediği sonu verirken, L’appertment kendi sonunu yazıyor. Kısaca; Wicker Park Hollywood klişelerinin kurbanı olan kötü bir kopyanın ötesine geçemezken, L’appartment izlediğimiz iyi filmlerden biri olarak hatırlanmayı hakediyor.

Irreversible

emrextreme | 11 February 2009 17:33

Irreversible

Yönetmen: Gaspar Noé
Oyuncular: Monica Bellucci, Vincent Cassel, Albert Dupontel, Jo Prestia

Özet

Film, sevgilisine(Monica Bellucci) tecavüz edilip, komaya sokulan bir adamın intikam arayışını anlatıyor. Filmdeki klişe konuyu bozan şey yönetmenin filmi anlatım şekli. Film geriye doğru ilerliyor.

– Önce Marcus’un(Vincent Cassel) Rectum adındaki bir bardan kelepçelenip polisle çıktığını görüyoruz.

– Daha sonra bu bara Tenya denen adamı aramak için geldiğini görüyoruz. Tenya zannettiği adamla kavga etmeye başlayan Marcus yere düşünce, yanındaki arkadaşı yangın söndürücüyle Marcus’u kurtarıyor.

– Sonradan bu bara gelmesinin nedeninin bir travestinin, Tenya’yı Rectum’da bulabileceklerini söylemesi olduğunu anlıyoruz.

– Tenya’yı aramalarınının nedeninin, Marcus’un kız arkadaşına tecavüz edip komaya soktuğu daha sonra anlaşlıyor.

– Sonra Monica Bellucci’yi yoldan karşıya geçmeye çalışırken görüyoruz. Bir kadın ona altgeçidi kullanmasını söylüyor. Bu altgeçitte Monica Bellucci Tenya ile karşılaşıyor ve tecavüze uğruyor.

– Filmin sonlarına doğru Monica’nın hamile olduğunu öğreniyoruz. Film, Marcus ve Monica’yı bir parkta zaman geçirirken göstererek bitiyor. Büyük yazılarla “zaman herşeyi yokeder” yazısı çıkıyor.