bildirgec.org

vikipedi hakkında tüm yazılar

Wikipedia kan kaybediyor

siriusbee | 27 November 2009 13:38

Sanal alemin en büyük ansiklopedisi ve en büyük 5. web sitesi olan Wikipedia‘nın ingiliz ayağı hızla kan kaybediyor. Son 3 ayda yaklaşık 50.000 (elli bin) yazarını kaybeden dev bilgi bankası endişeli günler geçiriyor.

Wall Street Journal‘ın haberine göre, Wikipedia’nın kayıt dosyalarını inceleyen Felipe Ortega adlı İspanyol araştırmacı Wikipedia’da yazarlar arasındaki takım çalışmasının eskisine nazaran çok daha zor hale geldi. Özellikle de yeni yazarların yazıları öncekine göre daha sık silinmeye başlayınca siteye girilen yazı sayısındaki artış oranı azalmaya başladı.

Bu durum sadece İngiliz Vikipedi için geçerli olmamakla birlikte Almanca sitesinde de yeni girilen yazıların haksız yere silinmesi ile ilgili tartışmalar meydana geliyor.

Wikipedia’dan daha fazla yararlanabilmeniz için 10 harika araç

hoodly | 21 June 2009 13:15

Vikipedi/Wikipedia
Vikipedi/Wikipedia

Özgür ansiklopedi wikipedia/vikipedi tam bir bilgi okyanusu konumunda ve her geçen gün daha da büyümeye, kaliteli ve günenilir daha çok içeriğe sahip olmaya devam ediyor. İşte bu dev bilgi ambarından maksimum derecede faydalanmak için 10 araç.

 1. Navify :
  Navify
  Navify

  Navify gerçekten güzel düşünülmüş bir servis. Site, üzerinden arama yaptığınızda size direk olarak alakalı vikipedi makalesini getiriyor. Mesela Transformers:Revenge of the Fallen(wikipedia, imdb) aratıldığında direk olarak vikipediden orjinal makale karşımıza beliriyor. Bunun yanında images butonuna bastığımızda bize o makalede yer alan resimleri ve de flickr üzerinde konuyla alakalı resimleri getiriyor, video butonuna bastığımızda ise makalede herhangi bir video varsa onu ve ayrıca youtube üzerinde yine aynı konuyla ilgili videoları bize sunuyor.

 2. Powerset :
  PowerSet
  PowerSet

  Powerset bir vikipedi arama motoru fakat vikipediden daha iyi arama sonuçları elde etmenizi sağlıyor. Yaptığınız arama ile ilgili anahtar kelime, kategori ve içerik bazlı tüm makaleleri size sonuç sayfasında sunuyor. Arama sonuçlarını kullanarak ulaştığınız makaleyi kendi sayfası içinde kendine has arayüzüyle göstererek makaleden en çabuk ve verimli bir şekilde yararlanmanızı sağlıyor. Bing arama motoru hakkındaki makalenin wikipediada ve powersette nasıl olduğuna bakarak çok rahat bir şekilde anlayabilirsiniz.

Wikipedia – Vikipedi 100.000 Maddeye Ulaştı

TeqoCaldeRON | 17 March 2009 12:26

“Özgür Ansiklopedi” tanımıyla dünyanın en büyük sanal bilgi merkezlerinden birisi olan “Vikipedia” nın Türkiye’ye ait ağ kümesi, bugün itibariyle 100.000 maddeyi geçmiş. Vikipedi’ye içerik ekleyerek Türkçe içeriğin geliştirilmesine katkı sağlayan herkese teşekkürler sunuldu. Sonunda en basit ülkelerin bile altında olan madde sayımızı, zengin içerikli ülkelerin listesine sokabildik. Hayırlı olsun. Bu durum Türkiyemiz ve bizler için çok önemli bir olgu.

WikiMapia – Hadi Dünyayı Tanımlayalım

runnaal | 30 November 2008 09:09

WikiMapia, bir Google Maps ve Vikipedi karması. Sitenin amacı başlıkta yazdığı gibi dünyanın heryerini tanımlamak. Örneğin; site de kendi yaşadığınız yere yaklaşıyorsunuz, ve sokağınızı görüyorsunuz sol üst tarafta “Yer Ekle” butonuna basıyorsunuz ve orayı tanımlıyorsunuz “Çiçek sokağı” gibi 🙂

Sadece yer ekleme özelliği yok mesela “Coğrafi Araçlar”a tıkladığınız da isterseniz baktığınız yerin

internetin sonunu getirecek siteler

atabek | 21 July 2008 21:24

dikkat

Son zamanlarda herhangi bir başlık üzerine özellikle google.com üzerinden arama yaptığımda ilk sayfada çıkan siteler sürekli olarak wikipedia youtube, imdb ve büyük medya şirketi siteleri üzerine yoğunlaştığı kanısındayım. google.com.tr de bu daha az gibi…

İlk sayfada toplam on sonuç çıkmakta fakat genelde beş tanesini bu siteler oluşturuyor.

İnternette her geçen gün site sayısı artmakta. Fakat bu malum siteler sünger gibi internetteki tüm içeriği emmiş durumda. Ben şahsen ikinci üçüncü sayfadaki sonuçlarla fazla ilgilenmiyorum…

Wikipedia Sesli Olucak

bulukas | 06 July 2008 12:28

Dünya’nın en büyük online ansiklopedisi Wikipedia
artık içeriklerini seslendirmeye başladı.
Şimdilik sadece sayısı anca bir kaç yüzü bulan makale seslendirildi.
Sesli olan makalelerden dinlemek için sayfanın sağ alt kısmındaki “listen to this article” yazısının hemen altında bulunan play butonuna tıklamanız yeterli.

bilgilenmek isteyene vikipedi, gülmek isteyene yansiklopedi

amaninbo | 04 July 2008 17:58

vikipedi herkesin içeriğini değiştirebildiği ansiklopedi mottosuyla büyük bir başarı yakaladı. böylece vikipedi’deki maddeler kullanıcıların katılımıyla güncel bilgiler içeriyor ve herkesin ortak yararına ücretsiz kamuya sunuluyor.

yansiklopedi ise wikipedia formatında herkesin saçmalayabileceği bir ansiklopedi. esas olarak da wikipedia gibi birçok dilde hizmet veren saçmalama ansiklopedisi uncyclopedia‘nın türkçe versiyonu.

herkes saçmalamakta serbest olduğu için saçmalıklar yine güncel olarak kamu yararına ücretsiz olarak sunuluyor.

vikipedi’den seçkin fotoğraf arşivi

AntiHumanIST | 26 June 2008 10:00

özgür ansiklopedi vikipedia’nın anasayfasında seçkin resimler başlığını gördüğümde henüz neyle karşılaştığımı bilmiyordum. ama yüksek kalite ve çözünürlükte fotoğraf arşivi yapan biri olarak hemen detaylarına inmek istedim ve beni ziyadesiyle memnun eden wiki’nin seçkin fotoğraf arşivine ulaştım. wikinin ayrıntılı olarak bu konuya eğilmiş olması gerçekten çok hoş.

wiki seçkin resimler burada anlatıldığınına göre yüksek kalitede, gözü okşayan, özgür lisanslı, maddeye değer katan, tarafsız fotoğraf arşivi. bu mükemmel arşivde 4.827×2.833 piksel boyutunda bir collezyum fotoğrafıyla karşılaşmak sizi de memnun edecektir sanırım, ya da 1.576×2.158 piksellik Bellini’nin Fatih Sultan Mehmet Han portresi pek de kolay bulunabilecek bir örnek değil sanırım. Hâlihazırda 437 seçkin resim mevcut olan servisin ilerde çok büyük bir arşiv olacağına kesin görüyle bakıyorum.