bildirgec.org

veritabanı hakkında tüm yazılar

Veri Tabanı ve SQL Yazı Dizisi. Bölüm :1

admin | 25 December 2010 16:48

Bu yazı dizisinde uzun zamandır üzerinde çalıştığım SQL başvuru kaynağını sizlerle paylaşacağım, tamamen SQL üzerine kurulu olan yazı dizisini parça parça düzenleyerek sunacağım, ilk bölümde Veri, Veritabanı, Normalizasyon gibi konulara değinerek hazırlık yapacak ardından da SQL üzerine diğer yazıları yayınlayacağım.

Veri

Veri (Data) herhangi bir konudaki en temel işlenmemiş bilgi topluğudur, örneğin bir bireyin sicil kartı bilgileri içerisinde bireyin Adı bir veridir bunun gibi Soyadı,Kimlik Numarası, Öğrenci numarası, Hesap numarası gibi daha yüzlerce örneğini verebileceğim bilgi türüne veri (data) adı verilir Veriler genellikle kendi başlarına işe yaramazlar örneğin bir veri bankasından alınan tek bir Veri bize pek bir bilgi sağlamazken bu veriye bağlı diğer verilerle birlikte oldukça geniş bir içerik sağlayabilir, Bir öğrencinin Öğrenci numarasından o öğrenciye ait Ad,Soyad,Yaş,Adres ve Ders notlarına ulaşılabilir, bu nedenle her ne kadar Veri tabanının vazgeçilmez öğesi olsa da verinin derlenip harmanlanmamış hali bizlere pek bir şey ifade etmez.
Veri doğru yerde ve doğru zamanda bir çok sorunu çözmekte eşsiz bir araçken yanlış kişilerin ellerinde korkunç bir silaha dönüşebilen oldukça değerli bir öğedir bu nedenle kuruluşlar veri güvenliği konusunda küçümsenemeyecek yatırım yapmak zorundalar kimi zaman veri girişinin malihyeti bu verinin güvenliğini sağlamak için ayrılan bütçeden daha az olabilmektedir.

Asp.Net C# Rss yapımı

admin | 25 December 2010 16:46

Merhaba bu yazımızda web sayfamız için Rss besleme sayfası yapacağız, ilk işimiz veritabanımızı aşağıdaki gibi oluşturalım App_Data klasörüne db.mdb şeklinde atalım.

Veritabanımız
Veritabanımız

aslında yapacağımız işlem çok kolay bütün işlemlerimizi kod arkası kısmından gerçekleştireceğiz.

gerekli kütüphanelerimizi projemize ekleyelim.

1
2
3
4
5
6
7
8
using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Web;
using System.Web.UI;
using System.Web.UI.WebControls;
using System.Text;
using System.Xml;
using System.Data.OleDb;

C# ile UDL (Universal Data Link) Veritabanı Bağlantısı

admin | 22 October 2010 15:34

Veritabanı kullanan işlemlerimizde sabit Provider Name yerine değişken bir yapı kullanmak için UDL ile bağlantı yapabiliriz.

udl görünümü
udl görünümü

UDL aslında alışık olduğumuz bir arayüz. Veritabanı işlemleri yaparken Provider’ımızı seçmek için kullandığımız arayüzü görünce hatırlarsınız.

udl ekranı
udl ekranı

Şimdi C# ile bunu nasıl kullanacağımıza bakalım.
Öncelikle formumuza aşağıdaki gibi 2 buton, 1 multiLine özellikli textbox ekleyerek başlayalım. Butonlardan bir tanesi UDL ile bağlantımızı sağlarken, diğeriylede UDL içindeki provider’ımızı okuyup textbox’ta göstereceğiz.

Yeni Siteler İçin Ufak Seo İpuçları

admin | 02 August 2010 14:02

Yeni bir site açtıysanız ve ne yapacağınız konusunda bir fikriniz yoksa o zaman yazımızı okumaya başlayın.

Eğer sitenizi yeni açtıysanız ilk yapmanız gereken onu sürekli özgün içeriklerle güncel tutmanız gerek. Özellikle son yıllarda google’nin özgün içerik konusuna normalinden daha fazla özen göstermesi bu maddeyi en önemli madde yapıyor. Tabi ziyaretçinizin de kaliteli ve özgün içeriği görünce sitenize bağlı kalmasıda unutulmamalıdır. Ancak yinede özgün ve güncel içerik zamanınız yoksa kopyaladığınız içeriklerin aralarına 1-2 cümlelik kendi yorumunuzu katabilirsiniz.

popüler S.E.O yasaları – 3

lazaronnie | 09 July 2010 10:07


toplamda 3 bölüm sürmesini planladığım seo dökümanına kaldığımız yerden devam ediyoruz. önceki 2 bölüme ulaşmak için;

bölüm 1
bölüm 2

 1. sayfa içi seo
  • sayfa başlığı (<title></title>)
   sayfalarınıza başlıklar yazıyor olmanız, muhtemelen arama motorları için son derece önemli bir avantaj diyebiliriz. sayfa başlıkları, sitenizin kalitesini belirlemede büyük bir rol oynar.

   ancak başlık seçerken de dikkat edilesi hususlar var. mesela başlığınızı fazla uzatmayın, kısa kesin. dökümanda geçen anahtar kelimeleri içermesini sağlayın. rekabet amaçlamayın, agresif olmayın, makul cümleleriniz olsun. bu bir ölçüde kalitenizi arttıracaktır.

   marka isminiz başlıklarda geçsin. marka isminizin şık durduğundan eminseniz, muhtemelen önce marka ismini yazmayı tercih edersiniz. çekinmeyin, yazın! başlıklar önemli dedik ama başlığın ilk kelimeleri de başlıbaşına önem arz eder. bu nedenle cilalı ve müşteri gözünde değerli bir marka yaratabildiyseniz, şimdi bunu kullanma zamanı geldi demektir. çekinmeden önce markanızı yazın. bu tıklanma oranınızı arttırır.

   elbette markanızın tanınmadığından eminseniz başlıkların son kısmına marka isminizi iliştirmeniz daha yararlı olacaktır. sonuçta başlıklar marka algısını yükseltecek alanlar değil, içeriğinizi tanıtan yerlerdir. marka yaratmak için değişik yöntemlere yönelin. mesela reklam gibi…

popüler S.E.O yasaları – 1

lazaronnie | 01 July 2010 12:21

arama motoru optimizasyonu günümüzde çok önemli bir sektör halini aldı. bunda elbette google‘ın büyük bir başarı elde etmiş olması ve web‘in geleceğini neredeyse tek başına yazmaya başlaması büyük rol oynamıştır. ünlü arama motoru google’ın en son hamlesi caffeine adını verdiği yeni alt yapıyı faaliyete geçirmesi oldu. ancak her zamanki gibi caffeine hakkında bilinenler google’ın resmi açıklamaları ve ortalıkta dolaşan şehir efsanelerinden ibaret. henüz…

üstelik dünyadaki tek web arama motoru google değil elbette. yahoo, bing gibi arama servislerinin kullanıcı sayısı hiç de azımsanacak sayıda değil. öyleyse bugüne dek bilinen ve fayda sağladığı kanıtlanmış seo teknikleri hala tedavülde diyebiliriz. her ne kadar caffeine ile birlikte sosyal içeriğin ve içeriğin tazeliğinin artık hiç olmadığı kadar önem kazandığını bilsek de eski seo taktiklerinin rafa kalkıp kalkmadığı belirsiz ve diğer arama motorları şimdilik herhangi bir altyapı değişimi açıklamıdıklarına göre eski seo mekanizmasının kökten bittiğini iddia edemeyiz.

öyleyse şimdi en önemli birkaç seo çalışmasından bahsedelim. böylece web sitenizdeki içeriği daha görünür kılabilir, ziyaretçilerin sitenizi kolay bulmasını sağlayabilirsiniz.

 1. arama motoru dostuluğu (s.e.f web development)
 • kopya içerik

arama motorları birbirinin tıpkısı içerikleri görmekten nefret eder. sokakta baktığınızda gördüğünüz halley veya biskrem ambalajları gözünüze ne kadar çöp olarak görünüyorsa arama motorları da benzer içeriği o kadar çöp biçiminde görürler.

kopya içerik durumu bazen bir paradoksa dönüşür. içerik yönetim sistemleri (cms), kategoridir, üründür, özelliğidir derken çoğu zaman bir tek içerik için farklı farklı url‘ler oluşturabiliyorlar. bu durumu çözmek için robot.txt dosyaları, tâli linklerinizi noindex olarak etiketlemek veya 301 durum kodu ile yönlendirme yapmak en geçerli çözüm yollarıdır. ayrıca bir geliştiriciyseniz linkler için google’ın resmi öznitelik raporlarına bakmalısınız.

ajax ile veritabanına kayıt

thefeti | 29 June 2010 10:43

klasik asp ile ajax yardımıyla beğendim beğenmedim butonu yapmak istiyorum. kullanıcı yazıya yada resme tıkladığında veritabanına sayfa yenilenmeden kaydedilmesini istiyorum. veritabanı ve asp kısmını biliyorum ancak ajax kısmını bilmiyorum. Bulduğum ajax örnekleri genellikle form üzerine kurulu.

Olmazsa Olmaz 10 Adet WordPress Eklentisi!

algoz | 25 March 2010 12:18

Her beğeniye uygun tasarımları ve her derde deva işlevsel özellikleri ile oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan Wordpress, zengin eklenti çeşidiyle, kullanım alanını her geçen gün daha da genişletmekte.

Wordpress ile hazırlanmış web siteleri veya blogların, olmazsa olmaz eklentileri arasından sayılabilecek 10 adet eklentiyi bu listede bulabilirsiniz.

1-All in One SEO Pack :WordPress blogunuzu, arama motorları için optimize etmenize yardımcı olur.

2-WP Super Cache: WordPress blogunuzdaki dinamik içeriklerden ürettiği static Html dosyaları ile bir önbellek (Cache) oluşturur.

3-Google XML Sitemaps: Arama motorları için, Google XML Sitemaps oluşturur.

4-Akismet: Yönetim panelindeki Yorumlar sekmesinden, spamlerle ilgili bir rapor sunar.

5-WP-DB-Backup: WordPress veritabanınızı kolayca yedekleyebilmenizi sağlar.

6-WP-PageNavi: WordPress blogunuzun navigasyonunu geliştirmenizi sağlar.

7-WordPress Automatic upgrade: WordPress blogunuzu otomatik olarak güncellenmesini sağlar.

8-cforms II: Ajax destekli iletişim formları hazırlayabilmenizi sağlar.

9-Broken Link Checker: Blogunuzdaki kırık linkleri görebilmenizi sağlar.

10-FeedBurner FeedSmith: FeedBurner eklentisi.

[Bonus+++++++]
+The Best E-Commerce Icons All In One Place

+Google’dan Webmaster’lara İpuçları
+SEO’yu Google’dan Öğrenmeye Başlayın
+Google Wave Davetiyesi Nasıl Edinilir?
+Tasarımcılar İçin Ücretsiz, Legal ve Kaliteli Kaynaklar
+Portfolio için 13 Adet Muhteşem Wordpress Teması
+jQuery ve CSS ile Page Peel Effect’i

WordPress’inizin hayatını kurtaracak 10+ SQL sorgusu

siriusbee | 25 February 2010 10:02

Wordpress’inizin düzenlemesi, bakımı ve yaşadığınız sorunlarda anında müdahale etmek istediğiniz zamanlarda ihtiyacınız olan hızlı ve pratik SQL sorguları çok işinize yarayacak.

Şifrenizi Elle Değiştirmek
UPDATE ‘wp_users’ SET ‘user_pass’ = MD5(‘PASSWORD’) WHERE ‘user_login’ =’admin’ LIMIT 1;

Spam Yorumları Toplu Halde Silme
DELETE from wp_comments WHERE comment_approved = ‘0’;

Eski Yazılardaki Yorumları Kaldırın
UPDATE wp_posts SET comment_status = ‘closed’ WHERE post_date < '2009-01-01' AND post_status = 'publish';

En Kolay Kullanılan Veritabanı Yönetim Araçları

angelsdemos | 24 November 2009 17:34

mySQL günümüzdeki en popüler veritabanı. Karmaşık programlar kullanmak ya da daha da karmaşık kodlara dalmak istiyorsanız kolay kullanımlı programları kullanabilirsiniz. İşte bu programlardan en çok kullanılan 7’si;

1 .TurboDbAdmin

Ücretsiz web tabanlı ajax ile kullanımı kolay bir uygulama. Veritabanını yedekleyebilir, dosya halinde tutmanız gerektiğinde indirebilirsiniz. ya da Web sunucunuza dosya yüklemesi yapabilirsiniz.config.php dosyasını düzenleyebilmenizi sağlar. Veritabanını rahatça kontrol edebilirsiniz. Apache ve IIS HTTP olan sunucularda çalışır ve yanlızca php etkin ise sunucuda çalışabilir.

2 . EMS SQL Manager for MySQ

Veritabanı geliştirme ve yönetimde birinci sınıf bir grafik uygulamasıdır. Tam sürümü ücretli olarak dağıltımakta. Komut satırı ile kolay kullanımlıdır ayrıca sql editörü de bulunmakta.
Not: İng. olarak resmi web sitesinde özellik listesi için tıklayın