bildirgec.org

tweak hakkında tüm yazılar

Farmville de işleri kolaylaştırın

kocmar | 16 November 2009 13:11

Facebook un popüler oyunu Farmville de artık mahsul ekim, hasat ve tarla sürme işleri için çok sayıda tıklamaya gerek yok. Magic tool adlı uygulama ile birkaç mouse tıklamasıyla işinizi hallediyorsunuz.

Game Booster, hızlı oyuna yer açın

feveran | 27 April 2009 09:00

Windows içn bir çok performans arttırıcı program bulunmakta. Denemişsinizdir muhakkak. Oyunlarda bilgisayarınızın hızını arttırdığını iddia eden yazılımlarda var. O programlarda genelde ” hızı arttır” tuşuna basarsınız ve gerisine bakmazsınız, artıp artmadığı da şaibe zaten. Ama size tavsiye edeceğim bu program mantığı çok açık olduğu için özellikle vista kullanıcıları için çok gerekli olduğunu düşündüğüm bi program. Bedava olmasıda cabası.

Adresinden programı indirebilirsiniz.

Windows Vista için İpucu ve İnce Ayarlar

turkuas | 11 August 2008 23:56

Windows Vista‘ya geçiş sürecinde en önemli sorunlarımızdan biri Windows XP‘de kolaylıkla yaptığımız şeyleri Vista’da nasıl yapacağımız. Bununla birlikte Vista üzerinde değişik ince ayarlar ve özelleştirmelerin nasıl yapılacağını da öğrenmek istiyoruz.

Bu konuda Google bize iyi bir kaynak sağlıyor; ancak her bir sorun / ayar için Google’da arama yapmak zor. HowToGeek Windows Vista ile ilgili tüm ipucu ve ince ayarları bizim için bir araya getirmiş.

Mozilla firefoxu hızlandırın – speed up firefox

hurricane84 | 23 May 2008 12:31

Firefox hızlandırın
Firefox hızlandırın

1- mozilla firefoxuaçın ve adres çubuğuna “about:config” yazın ve entera basın. Sayfanın üstündeki süzgeç kısmına aşağıdaki kayıtları yazın ve bulun:

network.http.pipelining
network.http.proxy.pipelining
network.http.pipelining.maxrequests

2- Yukarıdaki kayıtları bulduktan sonra;

“network.http.pipelining” true olarak ayarlayın. (sağ tıkla >> değerini değiştir)
“network.http.proxy.pipelining” true olarak ayarlayın. (sağ tıkla >> değerini değiştir)
“network.http.pipelining.maxrequests” 30 gibi bir değere ayarlayın. (sağ tıkla >> değerini değiştir.)

insanlık için meth projesi: “bir kez bile değil”

xerre | 29 November 2007 04:45

meth” yani methamphetamine yaşadığmız zamanda bulunan en tehlikeli uyuşturucudur.bağımlılığı ve olumsuz etkileri oldukça yüksek . buna rağmen elde edilmesi bir okadar kolay olan bu zehir, bir bölgede kullanılmaya başladığında hızla yayılıyor. bunun en bilinen örneği amerika. bazı bölgelerdeki ulusal kurumlara göre,”meth” kullanımı amerika da çok kritik bir problem haline gelmiş. ve bu uyuşturucunun önüne geçmek için amerika bir proje yürüyor.The Meth Project: “Not Even Once“.

meth projesi nedir?
meth projesi,geniş ölçekli bir önlem programı olup,programın odağı,grafiklerle tasarlanmış bir reklam kampanyası başlatarak meth kullanım risklerini halka ulaştırmaktır.
white House tarafından farkedilen bu proje son zamanlarda ülkenin en etkili önlem programı olarak adlandırıldı.
meth kullanım oranını,tvden,radiolardan,bilboardlardan ve interneten grafiklerle resmeden bu araştırma, esaslı mesaj kampanyası,ülke çapında sözünden dönmeyen yaklaşımıyla çok dikkat çekmiş ve etkisini göstermiş.
kampanyanın esas mesajı “bir kez bile değil”.
anlaşıldığı üzere aşırı bağımlılık yapma potansiyeline sahip olan meth‘i kullanacaklara direk söyleniyor.
projenin etkileyici videolarından birkaçı:
video I
video II
video III
video IV
video V
video VI
video VII

kaynak

Firefox 3 Firefox 2 ye göre daha az hafıza kullanacak.

nehuse | 22 September 2007 09:53

Adresindekihabere göre firefox

Firefox aşırı hafıza tüketimi
Firefox aşırı hafıza tüketimi

kullanan fakat aşırı hafızatüketiminden şikayetçi olan (örneğin ben) kullanıcılar firefox 3 ün çıkmasıyla bu sorunundan kurtulacak.Yeni sürümün testleri hızla devam etmekte
hazırlanan bir scriptle rastgele sayfalar ziyaret edilmekte ve hafıza taşması oluşturanlar ve buna sebep olan bug lar tespit edilmekte bu adrestetaşmaya neden olan sayfaları görebilir.Eğer sizde firefox un gelişimine yardım etmek istiyorsanız şu adresi ziyaret edip nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz..

Gereksiz Windows XP servislerini kapatın

Lance | 22 December 2006 14:53

Windows XP servisleri?
Windows XP servisleri?

Windows XP’de ihtiyacınız olmayan servisleri kapatmak, sistem performansını artırırken, sistemdeki açıkların suistimal edilebilmesi riskini büyük ölçüde azaltır. Sisteminizdeki nerden edindiğinizi bile bilmediğiniz çeşit çeşit küçük ve şirin programın hayatına son vermek istiyorsanız şu makaleye bir göz atın. Bu programcıklarla ilgili ilk kural; “Ona ihtiyacınız olup olmadığı hakkında bir fikriniz yoksa, muhtemelen ihtiyacınız yoktur.”

TuneUP Utilities 2007 çıktı

Lance | 22 December 2006 11:00

TuneUp Utilities 2007
TuneUp Utilities 2007

Sisteminizi daha hızlı, daha rahat ve daha güvenli yapmayı vaadeden her derde deva yazılım TuneUp Utilities’in 2007 sürümü çıktı. Verilerinizin korunmasından, sistem açılışını hızlandırmaya, kayıp dosya kurtarmaktan, windows görünümünü kişiselleştirmeye kadar pek çok özelliği bir arada bulunduran yazılımın deneme sürümünü şuradaki form yardımıyla indirebilirsiniz.

Katılımsız windows kurulumu

cryptique | 18 July 2006 11:44

Windows kurarken başında bulunup, yada en azindan salonda televizyon izlemeyi, başka bi odada birileriyle muhabbet etmeyi birakip arada “ileri” dememiz ve istenen “cd-key”, “kullanıcı adı”, “zaman ayarları” gibi bilgileri girmemiz gerekmektedir.

Peki ya kurulumu başlattıktan sonra işlem bitene kadar hiçbir veri girmemeye, service pack, güncellemeler, donanım sürücüleri yüklenene, winrar, winamp, acrobat reader gibi programlar yüklenene ve hatta kurulum sonrasi kişisel ayarlar yapılana kadar bilgisayar elinizi dahi sürmemeye ne dersiniz?

nLite isimli bu yazılım katılımsız (unattended) kurulum hazırlamamıza yardımcı oluyor. aslinda window cd’sinin içindeki dosyaları bilgisayara aktarıp da manuel olarak da yapabileceğimiz bu işlemi kolaylaştırıyor ve seçenekleri genişletebiliyor da diyebiliriz.

Firefox’u Optimize etmek

cryptique | 17 July 2006 20:27

Emilesoft‘un yapmış olduğu bir optimizasyon aracı olan Flexbeta Firetweaker Firefox‘da oldukça işe yarar performans değişiklikleri yapmak mümkün.

Basitçe oku ve uygula mantığıyla çalışmakta, kendinize uygun konfigurasyon seçeneklerini bulup “apply this tweak” demeniz yetiyor.

Ayrıca oluşabilecek sorunlara karşı yazılımda bir “rollback” yani geriye alma seçeneği de bulunmakta.