bildirgec.org

the godfather hakkında tüm yazılar

En iyi devam filmi; The Godfather: Part II (1974)

queennothing | 07 February 2011 14:17

1972 senesinde vizyona giren ve sinema dünyasında çığır açan sinema filmi “The Godfather“in (Baba) devam filmi “The Godfather: Part II“, 1974 senesinde vizyona girdi. Mario Puzo’nun kitabından uyarlanıp İtalyan asıllı yönetmen Francis Ford Coppola tarafından çekien film, En İyi Film ve En İyi Yönetmen başta olmak üzere toplam 6 dalda Oscar Ödülü kazandı. Ödüllerden en konuşulanı da yaklaşık 40 dakikalık performansıyla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını alan Robert De Niro oldu. Al Pacino‘nun başrolünde yer aldığı filmde Robert De Niro, Robert Duvall, Diane Keaton, John Cazale, Talia Shire, Michael V. Gazzo, Gastone Moschin, Frank Sivero ve Bruno Kirby gibi isimler de rol alıyor. 13 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle Dominik Cumhuriyeti, Amerika ve İtalya’da çekilen filmin devamı 1990 senesinde “The Godfather: Part III” ile geldi.

IMDb En İyi 10 Film Listesi

askmatik | 24 October 2010 14:13

Esaretin Bedeli
Esaretin Bedeli

İntermette film sitesi denince akla ilk gelen site olan IMDb’dir. Ayda 57 milyon ziyaretçisi bulunan IMDb sitesinde, tüm dünyadan filmlerle ilgili bilgilerin yanında, en iyiler ve en kötüler listeleri de mevcuttur. Bu yazımda IMDb’ye göre dünyanın en iyi 10 filmini yazacağım…

1- The Shawshank Redemption (1994) IMDbSinemalar.com
2- The Godfather (1972) IMDbSinemalar.com
3- The Godfather: Part II (1974) IMDbSinemalar.com
4- Inception (2010) IMDbSinemalar.com
5- The Good, the Bad and the Ugly (1966) IMDbSinemalar.com
6- Pulp Fiction (1994) IMDbSinemalar.com
7- Schindler’s List (1993) IMDbSinemalar.com
8- 12 Angry Men (1957) IMDbSinemalar.com
9- One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975) IMDbSinemalar.com
10- Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back (1980) IMDbSinemalar.com

Sinema Tarihinin En İyi Oyuncularından Biri: Robert De Niro

24black mamba24 | 18 May 2010 11:38

Robert De Niro
Robert De Niro

Oyunculuk yaşamı süresince unutulmaz karakterleri taşıdı beyazperdeye, hatta zaman zaman kendi kişiliğini bile bu karakterlerde eritircesine. Düşsel kahramanlar, romanların sayfalarında, satır aralarında yaşamaktan kurtuldu, onunla ve onun bedeniyle can buldu yaşamın bir parçasıymışcasına. Artık onlar da bizlerden biriydi, Robert De Niro sayesinde.
Canlandırdığı tüm karakterlerde onun eşsiz oyunculuk gücünü, onu ötekilerinden ayıran farklı oyunculuk tekniğini görmek olanaklı. O kendisine adeta bir armağan olarak sunulan bu yeteneğiyle, kuşağının en iyisi olarak biliniyor ve bunu da fazlasıyla hak ediyor.

“Benimle mi konuşuyorsun? Evet benimle konuşuyorsun” diyor De Niro aynanın karşısında, bedenini sunacağı karakterlerden birine doğum sancısı çekerken. O şimdi “Taxi Driver”daki Travis Bickle. Ve Travis sert bir adam olmaya çalışıyor. De Niro da biri olmaya çalışıyor, çılgın biri, yani Travis Bickle. Ve bu çabaları da boşa gitmiyor. De Niro aynanın karşısında çok uzun zaman harcıyor daha başka karakterleri de yaratabilmek için.

Al Martino hayatını kaybetti

queennothing | 19 October 2009 12:23

1927, Philadelphia doğumlu aktör Al Martino, 13 Ekim 2009 tarihinde hayatını kaybetti. Sinema tarihinin en başarılı üçlemesi olarak kabul edilen “The Godfather“da (serinin birinci filmi) ve “The Godfather: Part III“de (serinin son filmi) Marlon Brando‘nun canlandırdığı ‘Don Michael Corleone’un vaftiz oğlu, şarkıcı Johnny Fontane’ karakteriyle tanıdığımız Martino’nun (82) ölüm nedeni henüz açıklanmadı.

Diane Keaton

queennothing | 22 July 2009 14:01

5 Ocak 1946, Los Angeles, Kaliforniya doğumlu Diane Hall, oyuncu olmaya küçük yaşlarda karar verdi. Kaliforniya’da bulunan Santa Ana Koleji‘nde bir süre ‘drama’ eğitimi alan Diane, New York’taki Neighborhood Playhouse Tiyatro Okulu‘na yazıldı. Annesi Dorothy Keaton (1921 – 2008), babası Jack Hall (inşaat mühendisi, 1921 – 1990), kızkardeşleri Dorrie (1953), Robin (1957) ve bir erkek kardeşe, Randy (1948) sahip olan Diane, soyadını ‘Keaton’ olarak değiştirdi. Bu değişikliği tetikleyen vodvil ustası Buster Keaton ve annesinin kızlık soyadı oldu.Küçük sahnelerde sergilenen tiyatro gösaterilerinde rol alan Diane, 1968 yılında, Broadway’a atılarak, “Hair” müzikalinde rol aldı.
1970 yılında, ilk sinema deneyimini, Amerikalı senarist / yönetmen Cy Howard‘ın ilk yönetmenlik deneyimi olan “Lovers and Other Strangers“da ‘Joan Vecchio‘ karakteriyle kazandı. Film, ‘En İyi Müzik’ dalında Oscar alırken, 2 farklı dalda aday oldu. Aynı yıl, 5 sezonu tamamlayan “Love, American Style” adlı dizinin 2. sezon, 10. bölümüne konuk oldu. Yine aynı yıl, “Night Gallery” adlı 3 sezonluk dizinin 1. sezon, 3. bölümüne ‘Hemşire Frances Nevins‘ karakteriyle konuk oldu. Woody Allen ile tanışmakta gecikmeyen Diane, başarılı yönetmenin ilk kısa yapımı “Men of Crisis: The Harvey Wallinger Story“de kısa bir rol aldı. Aynı yıl, “The F.B.I.” ve “Mannix” adlı dizilere konuk oyuncu olarak katılan Diane, 1972 yılında, kariyerinin ilk önemli yapımı, dünya çapında ‘Gelmiş Geçmiş En İyi Film’ olarak kabul edilen, Francis Ford Coppola‘nın yönettiği “The Godfather“da rol aldı. ‘Godfather, Don Vito Corleone’ (Marlon Brando)’un oğlu ‘Michael Corleone’ (Al Pacino)’un nişanlısı ‘Kay‘i canlandıran Diane, aynı yıl Woody Allen‘ın senaryosunu yazdığı ve başrolünde yer aldığı “Play It Again, Sam” adlı yapımda ‘Linda‘ karakterini canlandırdı.

Yılların eskitemediği mafya ”Al Pacino”

gorcun | 29 June 2009 17:05

Al Pacino
Al Pacino

Hollywood’un aynı zamanda dünyanın en başarılı oyuncularından biri olarak anılan Alfred James Pacino, 25 Nisan 1940 yılında New York eyaletinin Bronx bölgesinde doğmuştur. Kısaca Al Pacino olarak bilinen oyuncunun ailesi o daha çocuk yaştayken boşanmıştır. Güzel Sanatlar Okulu’na devam ederken 17 yaşında okulu bırakıp evden ayrılan Pacino, çeşitli işlerde çalışırken oyunculuk dersleri almıştır. Çeşitli tiyatrolarda boy gösteren oyuncu “Does the Tiger Wear a Necktie ?” oyunuyla Broadway’de sahne almıştır. Sinemaya geçişi ise 1969 yılında Me, Natalie (Ben, Natalie) filmiyle olur ve uzun filmografisinin ilk filmi olarak kayda geçer. 1972 yılında Francis Ford Coppola’nın başyapıtı The Godfather (Baba) filminde Michael Corleone rolünde oynayarak sinema tarihindeki unutulmaz filmdeki yerini alacaktır.
Bu rolüyle en iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar’ına aday olan oyuncu daha sonra Scarecrow (Korkuluk) ve polis rolünde Serpico filmlerinde oynar. 1974’te The Godfather filminin ikincisinde aynı rolde oynayan aktör bir yıl sonra Dog Day Afternoon (Köpeklerin Günü) filminde eşcinsel hırsız gibi aykırı bir rolde oynamıştır. 1983 yılında gelene kadar çok fazla etki bırakmayan dört filmde (Bobby Deerfield, …And Justice For All (Herkes İçin Adalet), Cruising, Author! Author!) oynayan oyuncu o sene Brian De Palma tarafından çekilen efsanevi Scarface (Yaralıyüz) filminde Tony Montana rolünü canlandırır.

Tony Montana
Tony Montana

Empire: Gelmiş Geçmiş En İyi 500 Film

queennothing | 10 October 2008 10:05

Türkiye’de de yayın hayatını sürdüren İngiltere’nin en çok satan aylık sinema dergisi Empire, 10 bin Empire okurunun oyları, ünlü oyuncular ve Empire yazarlarının katıldığı anket sonucuyla belirlediği ‘en iyi 500 film‘, web sitesinde paylaşıldı. İlk 100 film, özel kapaklar halinde Empire okuyucularının beğenisine sunuldu.

1 – The Godfather (1972)
2 – Raiders Of The Lost Ark (1981)
3 – Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back (1980)
4 – The Shawshank Redemption (1994)
5 – Jaws (1975)
6 – GoodFellas (1990)
7 – Apocalypse Now (1979)
8 – Singin’ in the Rain (1952)
9 – Pulp Fiction (1994)
10 – Fight Club (1999)
11 – Raging Bull (1980)
12 – The Apartment (1960)
13 – Chinatown (1974)
14 – Once Upon A Time In The West / C’era una volta il West (1968)
15 – The Dark Knight (2007)

10 kategori 10 film

cherry blossom girl | 20 June 2008 17:24

 CITY LIGHTS
CITY LIGHTS

Şurda 10 kategoride en başarılı 10 film listesi yapılmış.
animasyon kategorisinde birinci sırada pamuk prenses ve 7 cüceler yer alıyor.
romantik komedi dalında City Lights
western‘de the Searchers
spor filmlerinde 1. sırada Raging Bull var.
esrarlı/gerilim filmleri kuşağında Vertigo var
fantazi dalında birinciliği tabi ki The Wizard of Oz alıyor.
bilim kurgu: 2001: a space odyssey (şüphesiz)
ganster filmlerinde ise (evet bildiniz) the godfather var.
mahkeme filmleri için seçilmiş 1 numara to kill a mockingbird
epik dalında ise lawrence of arabia

The Godfather’dan Unutulmaz Replikler

chikusho | 13 June 2008 10:06

The Godfather (1972)
The Godfather (1972)

Imdb okuyucularının oylarıyla belirlenen En İyi 250 Film Listesi‘nde uzun zamandır en iyi film ünvanını kimseye kaptırmayan ve Baba serisinin ilk filmi olan The Godfather’dan unutulmayan diyaloglar;

[kendi kendine konuşarak söyleyeceklerinin provasını yapar]

Luca Brasi: Don Corleone, kızının düğününe beni de çağırman benim için büyük bir şeref. Umarım ilk çocukları erkek gibi erkek olur.
——————————-
Calo: Sicilya’da, kadınlar tabancadan bile tehlikelidir.
——————————
Don Corleone: Ailenle vakit geçiriyor musun? Güzel. Ailesiyle vakit geçirmeyen bir adam asla gerçek bir adam olamaz.
—————————–
Don Corleone: Ona reddedemeyeceği bir teklif yapacağım.
—————————–
Clemenza: Tamam, diyelim ki ikisini de vurdun. Sonra ne yapacaksın?
Micheal: Oturup yemeğimi bitireceğim.

Donnie Brasco (Köstebek)

queennothing | 12 June 2008 10:18

Benjamin ‘Lefty’ Ruggiero, 1978 yılında New York’ta Sonny Black’in liderliğini yaptığı bir mafya örgütünün üyesi. FBI, bu örgütü dağıtmak; suçluları tutuklamak için içlerinden bir ajanı örgüte sızdırır.
Örgüte sızan ajan Joe Pistone, artık “Donnie Brasco” adını almıştır. Lefty ile dostluk kuran Donnie, artık örgütün güvenilir bir üyesi olmuştur. Görevi gereği ailesinden ayrı yaşayan Donnie’nin karısı Maggie ve üç kızıyla olan ilişkisi iyice çıkmaza sürüklenecektir. Terfi etmek isteyen Lefty, örgütün ‘raconunu’ bütünüyle bilmesine karşın ‘saflığı’ nedeniyle bir türlü istediği yere gelememiştir. Bu Lefty’yi üzerken, bir taraftan da ‘bu işleri bırakıp kaçma’ fikri hep aklındadır.

Donnie’nin Lefty’ye verdiği değer, Lefty’nin de görevinin bir parçası; yani “kobay” olduğunu unutturunca FBI başkanları ona görevini hatırlatmak zorunda kalır.
1997 yılında Mike Newell’in yönetmenlik yaptığı bu film, gerçekten yaşanmıştır. Joseph D. Pistone ve Richard Woodley, bu olayı kitap haline getirdiler; “Donnie Brasco: My Undercover Life in the Mafia“. Film de, bu kitaptan uyarlandı.