bildirgec.org

the curious case of benjamin button hakkında tüm yazılar

2009 Yılının En Çok Seyredilen Filmleri

majesty s infinity | 06 January 2010 09:44

2009 Yılının En Çok Seyredilen Filmleri 2009 yılında yerli ve yabancı bir çok film vizyona girdi. Kimisi gişede istediği hasılatı ve daha fazlasını yaparken, kimisi hayal kırıklığı yaşadı. İşte 2009 yılında Türkiye’de en çok seyredilen filmler;

1) Recep İvedik-2

Şahan Gökbakar‘ın Recep İvedik-2’si yoğun eleştirelere rağmen 4,333,116 seyirciyle yılın en çok seyredilen filmi oldu. Bir çok sinema eleştirmeni filmi kalite çıtasının çok çok altında olduğu için eleştirmişti. Buna rağmen film 33,493,187 lira hasılat yaptı.

Brad Pitt

queennothing | 23 November 2009 09:31

18 Aralık 1963, Oklahoma (Shawnee), Amerika doğumlu William Bradley Pitt, Jane Etta Hillhouse ve William Bill Pitt’in oğulları, Douglas ve Julie Neal’in kardeşleridir. Çocukluüunu Springfield’da geçiren Brad, Springfield’da ikamet eden Kickapoo High School‘da eğitim gördü. 1982 senesinde University Of Missouri, gazetecilik bölümüne yazılan Brad, mezun olmadan okulu bıraktı. İlk sinema deneyimini 1987 senesinde Kevin Costner ve Gene Hackman’ın başrollerini paylaştığı “No Way Out” adlı yapımla kazanan Brad, aynı sene “No Man’s Land“, “Less Than Zero” adlı yapımlarda da yer alırken, “Dallas” ve “Another World” adlı TV dizilerine de konuk oldu. 1988’se Brad, “21 Jump Street” ve “Head Of The Class” adlı dizilere konuk oyunculuk yaptı. Yine 88’de “A Stoning In Fulham County” adlı yapımda kısa bir rol alan Brad, “Freddy’s Nightmares” ve “Growing Pains” adlı TV dizilerine konuk oyuncu olarak katıldı.
1989 senesinde “thirtysomething” adlı TV dizisine konuk olurken, “Happy Together” (‘Brian‘ karakteriyle) ve başrolünde yer aldığı “Cutting Class“da (‘Dwight Ingalls‘ karakteriyle) rol aldı.

Cate Blanchett

queennothing | 15 September 2009 17:21

Catherine Elise Blanchett, öğretmen olan June ve reklamcı olan Robert Bob’un, bilgisayar mühendisi oğulları Bob ve tiyatro dekor tasarımcısı kızları Genevieve ile birlikte üçüncü çocuklarıydı. 14 Mayıs 1969 tarihinde Melbourne, Victoria’nın bağlı olduğu Avustralya’da dünyaya gelen Cate Blanchett, anne tarafından Fransa kökenliydi. 1979 yılında Cate, henüz 10 yaşındayken babası, kalp krizine yenik düştü. Ivanhoe East Primary School ve sonrasında Melbourne’da bulunan Methodist Ladies College‘de okuyan Cate, sanata olan ilgisini Melbourne Üniversitesi‘nin ‘Sanat Tarihi’ bölümünde okuyarak pekiştirdi. 18 yaşındayken tatil ve doğal güzelliklerini görme amacıyla Mısır’a giden Cate, Mısırlı bir yönetmen tarafından film teklifi aldı. Teklifi kabul eden Cate, filmde ‘Mısırlı ve Amerikan iki boksörün maçında Amerikan boksörünün tarafını tutan genç kızı’ canlandıracaktı. Şartlar kendisine uymayınca seti terkeden Cate, tekrar Avustralya’ya döndü. Australia’s National Institue of Dramatic Arts okulunu bitiren Cate, artık oyuncu olmaya hazırdı ve ilk performansını Gary Sweet‘in başrolünde yer aldığı, 5 sezonu tamamlayan “Police Rescue” adlı dizinin 3. sezon, 5. bölümünde ‘Mrs. Haines‘ karakteriyle sergiledi. 1994 yılında 50’şer dakikalık 13 bölümden oluşan “Heartland” adlı mini dizide ‘Elizabeth Ashton‘ karakterini canlandırdı. Aynı yıl, diziden sonra beyazperdeye aktarılan “Police Rescue” adlı yapımda ‘Vivian‘ karakterini canlandırdı. Yıl bitmeden, 8 sezonu tamamlayan “G.P.” adlı TV dizisinin 6. sezon, 27 bölümüne ‘Janie Morris‘ karakteriyle konuk oldu. 1995 senesinde, Ken Cameron ve Ian Gilmour‘un yönetmenliğini yaptığı 50’şer dakikalık 10 bölümden oluşan “Bordertown” adlı mini dizide ‘Bianca‘ karakterini canlandırdı.
1996 yılında Cate, Kathryn Millard‘ın yazıp, yönettiği “Parklands” adlı 50 dakikalık drama filminde ‘Rosie‘ karakterini canlandırdı. Aradan bir yıl geçtikten sonra, Avustralyalı yönetmen Bruce Beresford‘un yönetmenliğini yaptığı “Paradise Road” adlı yapımda ‘Susan Macarthy‘ karakterini canlandırdı. Filmde, Glenn Close başrolde yer alıyordu. Aynı yıl, Cherie Nowlan‘ın yönetmenliğini yaptığı “Thank God He Met Lizzie” adlı romantik / komedi yapımında ‘Lizzie‘ karakterini canlandırdı. Ardından, Gillian Armstrong‘un yönettiği ve ‘En İyi Kostüm Tasarım’ dalında Oscar adayı olan “Oscar and Lucinda” adlı yapımda ‘Lucinda Leplastrier‘ karakterini canlandırdı. Filmde Tom Wilkinson ve Ralph Fiennes de rol alıyordu.
Cate, 29 Aralık 1997 tarihinde Avustralyalı senarist / yönetmen Andrew Upton ile dünya evine girdi.

Yıl 1998 olduğunda Cate, sinema kariyerindeki ilk ‘en önemli performansı’nı sergileyecekti. Bu yapım, İngiltere’nin hükümdarı olan Kraliçe Elizabeth‘in hayatını anlatan biyografik drama “Elizabeth” idi. Shekhar Kapur‘un yönettiği, Michael Hirst‘in senaryosunu yazdığı film, ‘En İyi Makyaj’ dalında Oscar kazanırken, Cate’e ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Oscar adaylığı getirdi. Bunun dışında beş farklı dala da aday olan filmde Geoffrey Rush, Joseph Fiennes, Vincent Cassel, Christopher Eccleston da yer alıyordu. 1999 yılında, kocası Upton’un “Bangers” adlı kısa filminde yer alan Cate, Oscar Wilde‘ın oyunundan beyazperdeye aktarılan “An Ideal Husband” adlı yapımda Julianne Moore, Minnie Driver, Rupert Everett gibi isimlerle rol aldı. Cate, filmde ‘Gertrude Chiltern‘ karakterini canlandırdı. Aynı yıl, Mike Newell‘in “Pushing Tin” adlı komedi filminde Angelina Jolie, Billy Bob Thornton, John Cusack gibi isimlerle rol alan Cate, ‘Connie Falzone‘ karakterini canlandırdı. Yıl bitmeden Matt Damon, Gwyneth Paltrow, Jude Law, Philip Seymour Hoffman‘ın rol aldığı “The Talented Mr. Ripley” adlı yapımda ‘Meredith Logue‘ karakterini canlandırdı. Film, 5 dalda Oscar adayı oldu.

Brad Pitt’le zaman yolculuğu

gorcun | 22 June 2009 14:28

Brad Pitt
Brad Pitt

Dünyaca ünlü aktör Brad Pitt’in geçmişten günümüze uzanan parlak kariyerindeki rol aldığı filmleri resimleriyle hatırlamak istermisiniz?45 yaşında olan aktörün kısaca özgeçmişini de vererek filmlerine geçmek istiyorum. 1963’te Amerika, Missouri’de doğan William Bradley Pitt ailenin en büyük çocuğu olarak dünyaya geldi. Üniversite öncesi okullarda son derece sosyal bir öğrencilik geçirerek golf, yüzme, tenis gibi spor ve müzik etkinliklerine katılmıştır. Missouri Üniversite’sinde gazetecilik bölümünü seçip okumuştur. Okulun bitmesine kısa bir zaman kala okulu bırakmıştır. Neden mezun olmasına çok az kala üniversiteden ayrıldığı sorulduğunda Pitt durumu ”Mezuniyet yaklaştıkça bu korkutucu düşünceyle daha çok yüzleştim. Arkadaşlarım iş bulup meslek sahibi oluyorlardı. Kendimi hazır hissetmiyordum. Ben filmleri seviyordum. Filmler benim için değişik dünyalara açılan kapılardı ve Missouri filmlerin yapıldığı yer değildi. Sonra kafama dank etti ve kendi kendime dedim; Eğer filmler bana gelmiyosa ben onlara giderim!” diye açıklamıştır. Bundan sonra Pitt hayalindeki oyunculuk işini yapabilmek için Los Angeles Kaliforniya’ya yerleşmiş ve orada oyunculuk dersleri almaya başlamıştır. Bir süre sonra filmlerde ve dizilerde küçük roller kapmaya başlayan Pitt, sinema sektörüne ilk adımını atmayı başarmıştır. Kariyerine 21 Jump Street adlı dizide aldığı küçük bir rolle bakmaya başlayalım.

21 Jump Street (1988)

21 Jump Street
21 Jump Street

Daha önce duymadıysanız şaşırabilirsiniz ama Brad Pitt’in bir bölümünde rol aldığı bu dizide rol arkadaşlarından biri Johnny Depp’ti. Ve bu iki genç oyuncunun birlikte göründükleri ilk ve son yapımdı.

Benjamin Button Hakkında Bir Yorum

Max27 | 02 March 2009 11:40

Filmin teknik (oyuncular, yönetmen, yapım vss) konuları hakkında bilgiyi burdan alabilirsiniz.

İki gün önce The Curious Case of Benjamin Button isimli filme gittim. Filmin senaryosu ilginç ve fazla abartılmamıştı. Bunlar filme gitmeme neden olan önemli sebeblerden bazılarıydı.

http://www.oguza.com/wp-content/uploads/bejamincaps.jpg
http://www.oguza.com/wp-content/uploads/bejamincaps.jpg

Benjami yani filmimizin kahramanı dünyaya yaşlı bir bebek olarak geliyor. Doğduğu an vücudu kemikleşmiş, derisi buruşmuş ve birçok hastalıkla normal bir yaşlı insan gibi doğuyor. Bunu gören babası şaşırıyor ve Benjamin’i terk ediyor. Benjamin’i bulan aile’nin çocuğu olmadığı için Benjamin’i evlerine alıp kendi çocukları gibi bakıyorlar. Gittiği bu ev yaşlılar evi gibi bir evdir. Onu evlatlık edinen aile yaşlılarla ilgilenmektedir. Bebeğin fazla yaşamayacağını düşünüyorlar ama bebek büyüdükçe daha sağlıklı olmaya ve gençleşmeye başlıyor. Yani normal insanlara göre testen bir hayat sürüyor. Benjamin diğer çocuklar gibi dışarıda oynamak ve gezmek isiyor ama bu bulunduğu durum yüzünden mümkün olmaması ve ailesininde başına bişey gelmesinden kortuğundan bunu yapamamaktadır. Evdeki bazı yaşlıların yardımıyla hayatı yaşamayı ve eğlenmeyi öğrenir. Ve yine evdeki bir yaşlı kadının hafta sonları yanına gelen küçük torunu ile arkadaş olmaya başlıyor. Bu kız Benjamin’in ilk aşkı oluyor. Yıllar geçtikçe çevresindekiler yaşlanıp ölüyor ama Benjamin daha da gençleşiyor. Benjamin daha sonra bir gemide iş bulup çalışmaya böylece dünyayı gezmeye başlıyor. Yıllar geçtikçe Benjamin’in bedeni gençleşiyor ama ruhu yaşlanmaya başlıyor.

Makyaj

turictanyel1 | 17 February 2009 17:34

Dustin Hoffman (The Hook) & Robin Williams (Mrs. Doubtfire)
Dustin Hoffman (The Hook) & Robin Williams (Mrs. Doubtfire)

Hafızalardan silinmeyen karakterlerde makyaj önemli bir unsurdur kuşkusuz. Hele o karakterleri benimseyip sevmişsek bizim için kahraman olmuşlarsa, boy boy posterlerini asıp durmuşsak, repliklerini ezberleyip eğlencemiz olmuşlarsa kısaca bizim için anlam ifade etmeyi başarmışlarsa artık iş işten geçmiştir, onlara bağımlı insanlar oluvermişizdir. Bir anlamda aşkın binbir çeşidinder biridir bu durum. Tabi bunun zıttı da olmuştur çoğu zaman. Korkuyla izlediğimiz filmlerde bizi uyutmayan karakterlerde olmuştur ömrü hayatımızda.

 Terminatör & Dark Knight two faces & Farscape : Natira
Terminatör & Dark Knight two facesmake-up& Farscape makeups: Natira
Big Fish & Yaşayan ölülerin dönüşü III
Big Fish & Yaşayan ölülerin dönüşü III

The Goonies (1985) & Snow White: A Tale of Terror(1997)
The Goonies (1985) & Snow White: A Tale of Terror(1997)

Bu yıl “En iyi makyaj” katogorisinde Oscar ödülleri için yarışan 3 film var: Greg Cannom, The Curious Case Of Benjamin Button, John Caglione, Jr. ve Conor O’Sullivan The Dark Knightve Mike Elizalde ve Thom Floutz Hellboy II: The Golden Army

BAFTA ödülleri dağıtıldı

ekimdusu | 09 February 2009 17:18

Penélope Cruz, Mickey Rourke, Kate Winslet, Terry Gilliam
Penélope Cruz, Mickey Rourke, Kate Winslet, Terry Gilliam

İngiliz sinema ve televizyon sanatları akademisi(BAFTA) ödülleri dağıtıldı. Altın Küre’ye damgasını vuran, aynı şekilde 11 dalda Oscar’a aday gösterilen Slumdog Millionaire filmi toplamda 7 ödül alarak BAFTA’ya da damgasını vurdu. Londra’da Royal Opera House’da dağıtılan ödüllerde Carl Foreman özel ödül ise İngiliz sinemacı Steve McQueen’e verildi. Heath Leadger geleneği bozmayarak en iyi yardımcı oyuncu ödülünü alarak şaşırtmadı. Ödül töreni fotoğraflarını buradan bulabilirsiniz.

Bütün ödüller ve kazananların listesi:
En iyi film: Slumdog Millionaire
En göze çarpan İngiliz Filmi: Man On Wire
En iyi erkek oyuncu: Mickey Rourke
En iyi kadın oyuncu: Kate Winslet
En iyi yardımcı erkek oyuncu: Heath Ledger
En iyi yardımcı kadın oyuncu: Penélope Cruz
En iyi yönetmen:Slumdog Millionaire – Danny Boyle
En iyi özgün senaryo: In Bruges

the curious case of benjamin button (2008)

velveteenrabbit | 15 July 2008 11:53

Yönetmen: David Fincher
Senaryo: Eric Roth
Oyuncular: Brad Pitt, Cate Blanchett, Tilda Swinton, Julia Ormond, Elle Fanning

F. Scott Fitzgerald’ın 1922 yılında yazmış olduğu kısa öyküsünden uyarlanan filmi David Fincher yönetmiş. Amerika’da 19 Aralık 2008’de gösterime girmesi beklenen filmin senaryosu ise, Forrest Gump (2004), Ali (2001), Munich (2001) gibi filmlerin de senaryolarını yazmış olan Eric Roth‘a ait.

Film, seksen yaşında doğan ve geriye doğru yaşlanan Benjamin Button adlı bir adamın I. Dünya savaşı sırasında başlayıp 21. yüzyıla kadar devam eden – ve büyük ihtimalle burada da biten- olağanüstü ve zorlu yaşam öyküsünü anlatıyor. Zaman Benjamin Button için tersten akmaktadır yani zaman geçtikçe herkes yaşlanırken O gençleşmektedir, elbette yalnızca dış görünüşü, 50 yaşına geldiğinde ise 30 yaşında bir kadına aşık olmasıyla hayatı daha da ilginç hale gelmeye başlar.
F. Scott Fitzgerald’ın öyküsü’nü okumak için
İlginç filmin oldukça yüksek çözünürlükteki fragmanı resmi web-sitesinden izlenebilir.

Brad Pitt ve Cate Blanchet filmin kamera arkası görüntülerinden
Brad Pitt ve Cate Blanchet filmin kamera arkası görüntülerinde