bildirgec.org

telif hakkı hakkında tüm yazılar

Web Siteniz İçin İçerik Nasıl Sağlanır?

bteoman | 19 July 2010 16:13

içerik
içerik

çalmak : bu sizin nasıl çalışmak istediğinize bağlıdır. en çok kullanılan yöntem çalmaktır. ülkemizde bu konuda telif hakkı yasaları şu anda olgunlaşmadığı için kimse size dokunamaz ama çaldığınız içerik hiçbir işinize yaramaz. çünkü özgün olmayan bir içerik arama motorları tarafından sevilmediği için reklam verenler tarafından da sevilmeyecektir.

üretmek : bu genelde yazdığı konuda daha önce okumuş araştırmış insanlar için kolaydır. zaten bildiğiniz bir konuda rahatça yazıp çizebilir ahkam kesersiniz. eğer birazda güzel yazarsanız tadından yenmez, başarıya hemen ulaşırsınız.

hem ücretsiz hem de yasal müzik için 13 yeni kaynak

xerre | 11 October 2009 13:15

daha önce şurada, yasal indirmelerin gerekliliğinden bahsedip, yasal olarak müzik veya filmler indirmenizi sağlayan çeşitli kaynaklardan bahsetmiştik. bu bildiride de oradakilere ek olabilecek ve yine indirmelerinizi legal olarak gerçekleştirebileceğiniz yeni sitelere yer vereceğiz. fakat bu listedekiler biraz daha lokal boyutta yani müzik türlerine göre olacaktır.

müzik türlerine ek olarak faydalı olabilecek çeşitli kaynaklara da değineceğiz. ayrıca oyun müziklerini sevenler ve arayanlar için de iki siteye yer vereceğiz. bu arada oyun müziği diyip de geçmeyin a dostlar. mesela bir red alert‘ın hell march adlı parçası vardır ki tüm zamanların en iyi oun müzikleri arasına rahatlıkla girebilir. o oyunu oynayıp da dikkat eden bünyeler mutlaka aramıştır, bulmak istemiştir o parçayı.

neyse hemen tanıtacağımız kaynaklarımıza geçelim:

1 – ücretsiz indirelebilir taş plak kayıtları

Archive.org sitesi, şimdilerde dijital ortamda korunan, bünyesinde eski kayıtları (taş plak) barındıran büyük ve oldukça güzel bir koleksiyon oluşturmuş. bu 78’liklerin (78 rpm) bulunduğu koleksiyona bakabilir istediğinizi ücretsiz ve legal olarak indirebilirsiniz.

yasal olarak ücretsiz müzik indirebileceğiniz 12 site

xerre | 25 September 2009 17:03

gün geçtikçe yasal olmayan indirmeler (film, özellikle müzik) için yaptırımlar artmakta ve hatta çeşitli cezalar uygulanmakta (misal: *). tabii ki bunlar ne kadar caydırıcı olur ne kadar amacına hizmet eder tartışmaya açıktır.

bununla birlikte daha önce şurada paylaşılan yasal olarak ücretsiz film indirebileceğiniz yerler gibi yine internette legal olarak ücretsiz müzik indirmeniz için hizmet veren birçok kaynak bulunmakta. ve bu bildiride o kaynaklara değinip yasal olarak ücretsiz müzik indirebileceğiniz çeşitli sitelere yer vereceğiz.

1 – digg tarzında oylamalı ücretsiz indirilebilir müzikler

digg‘i bilmeyen yok sanırım. bu site de, aynı digg’de olduğu gibi bir oylama sistemi var. beğendiğiniz müzikleri dinleyebilir, onları indirebilir hatta beğendiğiniz parçanın tarzına benzeyen diğer parçaları da görebilirsiniz. tavsiye edebileceğim güzel bir site.

mininova telif hakkına boyun eğdi

static | 17 May 2009 18:31

internetin en tanınmış torrent trackerlarından biri olan mininova bugünlerde telif hakları ile ilgili ciddi sıkıntılar yaşıyor. Hatırlayacaksınız ki nisan ayında süren duruşmalar ardından bir diğer büyük torrent trackerı the piratebay in kurucuları toplamda dört yıl hapis artı dört milyon dolara yakın para cezasına çarptırılmışlardı. henüz cezanın yaptırımı gerçekleşmese de telif hakkının ne kadar ciddi bir sorun olduğu şüphesiz bir gerçek.

yalnızca iki yılda sayıyı dörde katlayarak yakın zamanda 8 milyar download limitini aşıp yeni bir rekora imza atan mininova alehinde dava açılmış. tv şov yapımcılarının açtığı bu davada kendilerine avantaj sağlamak için davanın hemen öncesinde siteye yeni bir sistem eklemişler. bu “hizmete” göre tv yapımcısı dilediği takdirde ilgili tüm torrentler siteden kaldırılacağı belirtilmiş. ki sitede yapılan bir aramadan sonra da durum gözlenebilir. Lost, Prison Break, Heroes gibi popüler dizilere ait torrent sayısı ciddi anlamda azaltılmış.

Telif Hakkını Dert Etmeye Son..

SuBirikintisi | 17 January 2009 17:05

Özellikle resim eklerken sizin de tereddüt ettiğiniz oluyor mu? Acaba dediğiniz…
Web siteniz için telifisiz resim bulmak gerçekten zor, bir o kadar da sıkıcıdır. Bazı insanlar da herhalde bu telif hakkından fazla çekmişler ki bir çözüm ortaya koymuşlar.
Bu amaçla Paul Sherman 24,602 telifsiz resmi bir araya getirip kategorilemiş(40-50 tane kategori var) ve hizmetimize sunmuş.(Bu rakam her geçen gün artmakta.)
İndirmek için buradan..
sitesi burası

profesyoneller için arşivleme,düzenleme ve aktarım cihazı

ex choice | 07 January 2009 12:12

digital foci firması’nın yeni geliştirmiş olduğu fotoğraf arşivleme,düzenleme ve aktarım cihazı picture porter 160 gb başlayan kapasite seçenekleriyle dikkat çekiyor.görüntüleme üzerine ilginç cihazlar üreten firma bu ürününü piayasaya sunuyor.
profesyoneller için önemli bir yardımcı*raw desteği*ekran üzerinde yakınlaştırma*pozlama bilgilerine ulaşmak için exıf ve yorum*telif hakkı bilgisi içinse ıtpc kayıtlarını da gösterebiliyor*usb host özelliği*playlist,oynatma listesi oluşturabiliyorsunuz*gruplama yapabiliyorsunuz*cf,sd/hc,minisd,ms,ms duo ve xd kartlarını okuyabiliyor.
detaylı bilgiler

türk’lüyorum çünkü…

hafifuyku | 25 November 2008 12:25

müzik şirketlerinin telif hakkı terörüne gıcık olan Girl Talk isimli proje grubu, “madem öyle” diyerek tam 264 şarkının sample’larından (parça) oluşan bir albüm yayınlamış. albümü internetten gönlünüzden ne koparsa yöntemi ile indirebiliyorsunuz. gönlünüzden 0 dolar kopmasına izin veriyorlar.

daha ilginci mim üstadı waxy.org‘un sahibi Andy Baio, (zaten Girl Talk severmiş) bu müzik parçaları hakkında bir data madenciliği çalışması yapmaya karar vermiş, ve istediği datayı Amazon’un mekanik türk’üne sormuş. 13,20 dolar karşılığında bütün parçaların kaynağı olan şarkıların yayınlanma tarihlerini amazon’un mekanik türk işçilerine, doğrulama olsun diye çifter çifter girdirtmiş. Amazon Mechanical Turk, biliyorsunuz, data girme işlerini para karşılığı, dünyada boş vakti olan insanlara yaptırabildiğiniz bir servis.

yasal olarak mp3 satan siteler

blackshine | 04 October 2008 08:53

Yabancı şarkıcıların mp3lerini yasal olarak satın aldığınız siteler hangileri ? www.legalsounds.com adresinde parça başı 0.09$ dan satılıyorlar. 100 adet mp3 9$ a geliyor. Bu meblağ türkiyedekine göre çok düşük durmuyor mu ? Yoksa y.dışında normal mi ? Yani sizce sanatçının telif hakkını ödüyorlar mıdır ?

youtube için oyun bitmedi;tekrar başlıyor!

pasacocugu | 17 July 2008 13:43

2 hafta önce bpilli arkadaşımız bize viacom’un youtube’dan 12 tb’lık videoların izlenme kaydını sunmasını istediğini youtube için oyun bitti!başlığıyla bildirmişti. ancak youtube oyuna tekrar dahil olasını bildi, viacom’la barıştılar:)

youtube, MTV ve Paramount Pictures gibi medya devlerinin sahibi Viacom’un talebinden vazgeçmesi üzerinebarıştılar. artık youtube kullanıcıların kimlik bilgilerini paylaşmak anlamına gelen kullanıcı adı, ip adresi gibi bilgileri vermeyecek. bunun yerine youtube viacom ile her iki tarafın da kullanıcıları tanımlayabilmesini sağlayabilecek, ancak kullanıcı kimliğini ele vermeyecek kayıtları paylaşacak.