bildirgec.org

suriye hakkında tüm yazılar

Türk insanı gündemle ne kadar ilgili?

eyupcan199 | 17 October 2012 17:34

Türk insanı günümüzde internet kullanımı açısından hızlı bir ilerleme kaydediyor. ancak bu ilgimiz bizi ilgilendirecek konulardan çok bizi eğlendirecek şeylere yönelmiş durumda. türkiye’de internet kullanan kesim büyük oranda üniversite öğrencisi gençlerden oluşuyor. yaş ilerledikçe internet kullanım oranı gittikçe düşüyor. acaba interneti nasıl kullanıyoruz merakımdan yola çıkarak google trend istatistiklerini incelemeye aldım ve şaşırtıcı birkaç sonuca ulaştım. isterseniz sonuçlara geçelim.

ilk konu başlığımız suriye. malum gündemin en sıcak konusu suriye’deki karışıklıklar. türkiye’den yapılan suriye aramalarıyla tüm dünyada ingilizce yapılan syria aramalarını karşılaştırdım. sonuç biraz ilginç. tüm dünyanın ilgisi 2011 yılından itibaren suriye’ye çevrilmişken türkiye’den yapılan aramalar sadece 2012 yılının sonlarında büyük bir artış göstermiş.

Qalat Jaber – Caber Kalesi ve Süleyman Şah Türbesi

cimriyim | 31 March 2009 10:07

Suriye’deki Türk Toprağı – Caber Kalesi ve Süleyman Şah Türbesi Belki bilen arkadaşlar vardır ama benim gibi detayıyla yeni öğrenenler için çok güzel bir konu Caber Kalesi ve Süleyman Şah Türbesi. Atatürk’ün mezarında da bu çok önem verdiği kaleden alınan toprak bulunmaktadır. Atatürk özellikle Suriye ve çevre bölgede bulunan Türk toplumuna ve eserlerine çok büyük önem vermiştir ve haklarını korumuştur (bir çok kaynak bildirir ancak genellikde Musul, Kerkük ve Kudüs bölgesi tarih uzmanları tarafından vurgulanır).

Caber Kalesi - eski türbe sular altında
Caber Kalesi – eski türbe sular altında

Suriye sınırları içinde yer alan ve 8800m2 (eh 9 dönüm diyelim) genişliğinde Türk toprağı olan Süleyman Şah Türbesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı 20. Zırhlı Tugay 3. Hudut Komutanlığına bağlı bir manga saat 17 ye kadar türbe girişinde sonrasında ise karakolda görev yapmakta ve Türk Bayrağı dalgalanmaktadır. Bölgenin girişinde ise Suriye askerleri nöbet tutmaktadır. Tabiki bu durum elçiliklerde de geçerli olmakta ama elçilik dışı toprak olarak çok ilginç bir yeri ve tarihi vardır bu kalenin ve türbenin.. Şu an kale harabe durumunda olsada Süleyman Şah Türbesi Türkiye Cumhuriyet tarafından muhafaza edilmektedir Osmanlı padişahlarından Yavuz Selim’in Osmanlı topraklarına kattığı Caber Kalesi ve Süleyman Şah türbesi uluslarası statüde anklav olarak anılmaktadır. Yani başka bir devletin toprakları tarafından kuşatılmış diğer devlete ait kara parçasıdır.

Don Yerine Tanga Tercih Edilir…

EDVARENTE | 09 July 2008 10:29

Suriye ikliminin etkisinde olan bir ilde görev yapıyorlardı.Rüzgarda toz nasıl kalkarsa çekirgeler de toz misali görüş açısını daraltıyordu..İş çıkışı eşini aldı mesafe yakın olduğundan yürüyerek evlerine gittiler.Kadının çığlıkları ile irkildi elindekileri yere atıp yatak odasına koştu.Gördüğü sahne ile neye uğradığına şaşırmıştı.Eşi donunun ağ yerini tutmuş zıplıyordu.

Sırada suriye var.

guney01 | 30 May 2008 18:31

ABD suriyede nükleer tesis olabileceğini söylemiş.ıraktan sonra petrol kaynağı olarak suriyeyi seçti sanırım.sizce bu sıranın sonu nereye varacak.

nükleer
nükleer

detaylar.

Beyaz Kahve

pilli pati | 27 April 2008 04:45

Kahveye takmışlığım vardır: Bilirsiniz. Bu sefer de sizler için beyaz kahveyi araştırdım. Dünyanın çeşitli bölgelerinde adını duyuran kahve çeşitlerinden sadece biri değildir, bu bahsedeceğim beyaz kahve! “Ama ben böyle birşey duymuştum. Acaba birkaç ülkede farklı şekillerde kavrulan bir kahve mi?” diye düşünüyorsanız, haydi ilk önce bu konudaki merakınızı gidereyim de sonra asıl anlatmak istediğim beyaz kahveyi anlatayım size. Eminim zaten, ilk etapta adını duyunca şöyle bir düşündünüz, sonra şaşkınlıktan suratınızda garip bir ifade belirdi, değil mi?… Daha tadına da bakmadan üstelik!

Facebook Suriye’de yasaklandı

webdedektifi | 26 November 2007 16:09

Suriye hükümeti Facebook’ a karşı hamlesini yaptı ve siteye erişimi yasakladı. Resmi yetkililerin yaptığı açıklamalara göre Facebook’un yasaklanma nedeni ise ”facebook’un israil’in suriye gençliğine nüfuz edebileceği bir köprü vazifesi görecek olmasıymış”. Hükümet muhalifleri ise bu yasaklamanın dış dünya ile iletişimin kesileceğine neden olacağını belirtmişler. Bu durum suriye’deki internet kafelerin erişiminin kısıtlanacağı anlamına gelen bir belirti oluyor. Hotmail ve çeşitli haber servislerine ulaşım daha önce engellenmişti. Kaynak