bildirgec.org

strateji hakkında tüm yazılar

Moneyball: Kazanma Sanatı (2011)

nunatuck | 06 February 2012 10:43


“Capote”
filmi ile En İyi Yönetmen Oscarı’na aday olan Bennett Miller‘ın yönettiği film, 50 milyon dolarlık bir bütçeyle çekildi ve Türkiye’de 9 Aralık 2011’de gösterime girdi. Michael Lewis’in “Moneyball: The Art of Winning an Unfair Game” adlı eserinden Steven Zaillian ve Aaron Sorkin tarafından uyarlanan ve gerçek bir hikaye dayanan filmde, “Seven”, “Troy” ve “Inglourious Basterds” gibi filmlerle dünyaca tanınan ünlü aktör Brad Pitt ve ayrıca Jonah Hill, Philip Seymour Hoffman gibi ünlü oyuncular yer almakta.
Kısıtlı bir bütçeye sahip ‘Oakland A’ beysbol takımının müdürlüğünü yapan Billy Beane, zengin kulüplere meydan okuyor. Fakat bunu yaparken farklı yöntemler deneyen Billy, beyzbol sporunun temel inançlarını baştan aşağıya sarsıyor. Onun yöntemleri kabul görmese, hatta delilik diye nitelendirilse de, Beane inancını ve azmini yitirmeden bildiği yönde ilerlemeye devam ediyor..

Bir zamanların efsane Web tabanlı strateji oyunları

Cold Fusion | 05 November 2010 12:44

Bu yazımızda internet dünyasının bir zamanların popüler, şimdilerde unutulmaya yüz tutmuş oyunlarını konu alacağız.

Bilenler bilir doksanlı yılların başlarında bir süre sosyal iletişim formları zirve yapmış ve internet dünyasının altını üstüne getirmişti. bunların en bilinen örnekleri superonlineclup, itiraf.com vb oluşumlardı, sonrasında Ogame denilen bir web tabanlı oyun tüm internet dünyasını tabiri caiz ise sarstı, haberlere konu oldu, insanlar gece yarıları alarmlarını kurup uyanıp uzay gemilerini vurup düşmanlarını gafil avlamaya çalışıyorlardı. sonradan birçok benzeri çıksa da kendisi de dahil bir çoğu unutulmaya yüz tuttu. şimdilerde popüler olan oyunların neredeyse tamamı Facebook denilen sosyal ağ üzerinde benzer şaşalı dönemlerini yaşarken biz unutulmaya yüz tutmuş bu oyunları tekrar hatırlayalım istedim.

İşte zamanın en gözde Web tabanlı oyunları:

Ogame

Ogame bir zamanların efsane oyunu
Ogame bir zamanların efsane oyunu

Neredeyse bilmeyen yoktur, size verilen bir gezegen ve bir miktar kaynak ile oyuna başlıyorsunuz. önce kaynaklarınızın miktarını arttırmak için madenler kuruyor ve bunları çalışır durumda tutmak için de enerji reaktörleri kuruyorsunuz. siz madenlerin seviyesini yükselttikçe kaynak üretiminiz artıyor ve diğer yapıları kurmanız için gerekli kaynağa sahip olabiliyorsunuz. sonrasında Savaş Fabrikası, Bilim Labı, Radar gibi gerekli yapıları kurduktan sonra da savaşacak ünitelerinizi üretiyor araştırmalar bölümünde de İyon topu, İçten yanmalı Motor teknolojisi gibi fantastik araştırmalar ile ünitelerinizin gücünü arttırıyorsunuz.

Ogame’de amaç hızla gelişip düşmanlarınıza saldırarak onların kaynaklarını ele geçirmek ve puan tablosunda en üstlere çıkmak. bir süre sonra amaçsız bir hal alan oyundan sıkılıp bırakmak da kaçınılmaz ama bu süre ciddi anlamda 6 – 9 ay sürebiliyor. Ogame oynamış biri olarak açıkça söyleyebilirim ki oyun benim 2 yılımı almıştı.

Hala diğerlerine göre popülerliğini korusa da zamanla güç kaybetmiş ve oyuncu sayısı epey azalmış olan Ogame’nin üreticileri sonrasında benzer oyun motoruyla farklı konularda farklı oyunlar geliştirdiler.
www.ogame.com.tr

Yeni Strateji Oyunu Müfreze Online

Cold Fusion | 24 June 2010 09:41

Hepimiz Ogame ve Travian’ın ne olduğunu biliriz ya da en azından isimlerini duymuşuzdur, bir çoğumuzun gecelerini uykusuz bırakan bu iki oyun da ve bunun gibi bir çok online oyun da her ne kadar zaman canavarı olsa da hayatımızın vazgeçilmezleri haline geldi.

Müfreze Online da işte bu oyun furyasına katılan yeni bir ürün farkı bir Türk programcı tarafından yazılmış olması, her ne kadar geçmişi 2006 yılına dayansa da geçen bir kaç gün içerisinde sevenleriyle tekrar buluşmuş.

Müfreze Online Login Ekranı
Müfreze Online Login Ekranı

Oyunun amacı oldukça basit bir üst kur kendini geliştir ve diğer oyunculara saldır, özellikle genç yaştaki internet kullanıcılarının cazibesine kapıldığı bu tür oyunlardan birisi olan Müfreze Online, bir çok oyundaki mantıktan farklı olarak günümüz silahlarını içeriyor ve iki farklı ırk’tan birini seçerek oyuna başlıyorsunuz, oyun şimdiden geniş bir kitleye ulaşmış durumda ve 1000’den fazla online kullanıcısı mevcut.

online savaş -madeniyet-

dbergerac | 07 June 2010 18:21

web tabanlı online strateji, savaş, medeniyet geliştirme oyunu madeniyet

madeniyet.com
madeniyet.com

Madenleri kontrol edin, kaynaklarınızı iyi kullanın. Savaş alanı taktikleriyle rakibinizi şaşırtın.
Stratejik pozisyonları ele geçirip dünyanın yeniden şekillenmesinde rol alın.
Tüm bunları yaparken nükleer saldırılara karşı sığınaklarınızı sağlam tutmayı unutmayın!

oyun rehberi
forum ve kurallar için buraya
oyunla ilgili s.s.s
türkçe tasarlanmış bu güzel oyunda başarılar…

Kim demiş konsolda FPS olmaz diye?

Beacool | 28 April 2010 18:45

Halo artık daha bir zevkli olacak...
Halo artık daha bir zevkli olacak…

Şahsen ben bir Pc oyuncusu ve pc lerin (istense) konsollardan çok daha iyi oyunlar çıkarabileceklerine inanan biri olsam da konsolların bazı oyunlarına azım sulanarak bakmıyor değilim. Tamamen bir pazarlama taktiği ile çıkan bu oyunlar kitleleri konsol almaya itiyorsa da bu arenada biz pc cilerin iki önemli kozu var ()…

Fragnstein ve Scorch yeni kontrolcülerimiz
Fragnstein ve Scorch yeni kontrolcülerimiz

Konsollarda strateji ve fps oyunlarının kontrollerinin joypad le neredeyse imkansız olması üzerine dayalı bu savunmamız bizi bu senelere kadar idare etse de son zamanlarda konsollara eklenen klavye ve mouse birlikteliği bu açığı son derece kapatmış durumda. Şimdiki haberimiz ise bu hem fps severleri sevindirirken hem de onları bir adım öteye geçirebilecek cinsten.

Scorch beyaz Fragnstein siyah tasarıma sahip...
Scorch beyaz Fragnstein siyah tasarıma sahip…

Xbox ve pc için Scorch Ps (Play Station) içinse FRAGnStein adıyla piyasaya sürülen kontrol cihazlarımız Konsollara mouse eklemenin yanı sıra onlara bir nevi wiimote özelliğide katıyor (bkz yazı sonu notu). Aslında pc ler ile de tam uyumlu olan ürünlerimizin asıl hedefi konsollar çünkü pc de var olan daha yüksek teknik detaylı ürünlerden bu konuda biraz eksik kalır durumdalar. Tabii konu kontrol cihazı ve kontrolde bir alışma meselesi olduğundan belki de bazıları bu sistemle çok daha rahat edebilirler.

Kullanıcıya göre tamamen özelleştirilebilir tuşları ve sürekli güncellenen firmware leri ile Scorch ve FRAGnStein 80$ lık fiyatıyla muadillerine oranla gayet başarılı. 1600dpi lık yapısı 500hz tazeleme oranı, otomatik atış ve otomatik kilitlenme tuşu ve çok düşük lag süresiyle standart (ve hatta biraz daha üstü) pc mouse larının tüm yeteneklerini konsol kullanıcılarına da sunuyorlar…

Geleceğin Ticaret Sistemi – Network Marketing

birolkoklu | 15 March 2010 13:43

Network Marketing yeni bir iş değil, 50 yıldan fazla bir süredir dünya üzerinde kullanılmakta ve çok sayıda insanın hayatını olumlu yönde değiştirmektedir.

İnternetin son yıllarda hayatımızın her noktasına girmesiyle dünya ticaretide bu yönde çalışmalarını arttırmaya başladı. Ülkelerin önde gelen şirketlerinden çoğu altyapılarını Network Marketing sistemine göre yeniden yapılandırdı. Bunun yanında yalnızca Network Marketing altyapısını kullanan şirketler ortaya çıktı.

Stratejileri farklı olan bu şirketler, önceleri yeni olan bu sektörün bilinmemesi sıkıntısını yaşarken şimdilerde aralarındaki rekabete odaklanmış durumda. Çünkü önümüzdeki on yılın en çok kullanılan ticaret şekli olması artık bir hayal değil.

Network Marketing Nedir?
Network Marketing Nedir?

Network Marketing’in yaygınlaşması doğrudan satıştan stratejisinden farklı olarak, Çok Katlı Pazarlama sisteminin ortaya çıkmasınada sebep olmuştur. Çok katlı pazarlamanın doğrudan satış stratejisine göre farkı ise satışlarınızı tek başınıza değilde sizinle birlikte ortak bir amaç için çalışan ekibiniz ile birlikte yapıyor olmanızdır. Buda bir anlamda kendi işinizin sahibi olmanızı ve grup halinde çalışmanın gücünü farketmenizi sağlar. Kazanç konusu ise şirketlerin stratejilerine göre değişiklik göstermektedir. En güzel yanı ise stratejiyi doğru uyguladığınızda kazanmama gibi bir ihtimalinizin olmamasıdır. Çünkü bu sektörde para kazanamamanın tek yolu işi bırakmaktır.

Peki neden Network Marketing sektörü bu kadar hızlı büyüdü?

Efsane Oyun Küllerinden doğuyor

maniacgeneral | 25 February 2010 12:16

Pcworld‘ün şuradaki, gamesradar’ın burdaki, 2kgames’in burdaki,gamespot’un ise şurdaki haberine göre Civilization isimli strateji oyunu küllerinden yeniden doğuyor.

İlk Ekran Görüntüsü
İlk Ekran Görüntüsü

Barış Terun‘un haberine göre civilization 5, strateji sevmeyenleri bile bağımlı hale getirecek yeteneklerle donatılacak. Üstün ve Kullanışlı bir grafik motoru kullanılacakmış.

Oyunun resmi sitesi ise burda

Israil’den Türk Büyükelçisine, Intelligence Quotient

webking | 26 January 2010 10:58

IQ
IQ

Intelligence Quotient / Quiz ya da daha çok bilinen ve kullanılan kısaltılmış versiyonu olan “IQ” bilindiği üzere zeka ile ilgili kullanılan bir testtir. Bu test genellikle zekasından şüphe duyulan insanlara uygulanır ve bir kanı elde edilmeye çalışılır. Yurtdışı ve özellikle de bizim basınımız aracılığı ile insanlar Türkiye Israil Dışişleri bakan yardımcısı Danny Ayalon’un büyükelçimiz Oğuz Çelikkol ile yaptığı basına açık görüşmeyi konuşurken, şu elden ele ve gazeteden gazeteye dolaşan resime bir kez daha bakıyorum ve dikkatimi çeken tek şey oradaki dışişleri yetkilisinin elindeki ve objektife en yakın duran ve ters olması gerekirken ilginçtir ki tamamen düz halde okunabilen, “IQ” isimli kitap veya bir tür belge. Sanki özellikle çekilmiş bir resim ve bu resimde özenle yerleştirilmiş insanlar ile gerçekten de bir mesaj verilmeye çalışılıyor gibi.
Gerekçesi her ne olursa olsun böyle bir davranışa bu insanları iten temel davranış bir şekilde aşağılayıcı bir fotograf sağlayarak, dünyaya ve Türkiye’ye bir mesaj vermek heralde! Aksi takdirde böyle bir olay gerçekleşemez ve basına da açık hele hiç yapılmazdı, diye düşünüyorum. Israil, bize güç uygulayamayacağını bildiği için, kendi dışişleri stratejileriyle ve değişik yöntemlerle bir ders vermeye çalışıyor kanımca. Ama en önemlisi tabii, bizim büyükelçimizin duruşu. Büyükelçimiz heralde iyi niyetinden, ve yabancılar karşısında temel problemimiz olan ezikliğimizin (halk arasında misavirperverlik olarak bilinir) de etkisi ile gülümseme ile acı çekme arasında bir yerde duruyor. Buna karşın, İsrailli bakanlar ise gayet kendinden emin ve duruşları ile de gayet emredici bir konumda ve tavırları da bu yönde. Bu fotograftan çıkacak yegane yorum ise şu. Burada Türk Milletine, Türk Büyükelçisini kullanarak, basın yoluyla bir görüntülü mesaj iletiliyor. Bu mesaj ise şu “Önce zeka testinden geçin, sonra bize akıl verin”.

yaşam koçluğu nedir?

nazokiraze | 20 October 2009 12:10

Son yıllarda revaçta olan bir meslek var bunun adı yaşam koçluğu.

Nedir yaşam koçluğu, kişinin gelecegini, kariyerini, ilişkilerini kurgulayan bir yardımcı (menejer gibi), özgüven sorunu olan, sağlık problemine sahip veya hedefine ulaşmak için gerekli destegi bulamayan olan kişilerin, bu sorunların hiçbirine sahip olmayanların bile sık sık yanlarında olmasını isteyebilecekleri bir yardımcı.

Yaşam koçunu kabullenmenin öncelikle çok kolay olmadıgını belirtmek gerekir (benim kendi düşüncem) kusurların, yanlış yapılma ihtimallerinin,kendinize bile söylemeye cesaret edemeyeceginiz şeylerin bir başkası tarafından açıga çıkarılıp size belirtilmesi , hedeflerinizdeki şeylerin değil de aslında gerçek yetenek, korku, özellik veya arzularınızın ortaya çıkarılması, bir karar alırken alternatif başka bir kararın veya planın daha olması ne kadar kabullenilebilir, kendinle ilgili yeni bir bakış açısı gibi birşey.(‘yaşam koçu’yla keyifli hayat)