bildirgec.org

sözler hakkında tüm yazılar

Mevlana ve Konfüçyüs’den sıkıldım artık

uuuucar | 18 May 2010 09:46

Konfüçyüs
Konfüçyüs
Mevlana
Mevlana

Mevlana’nın sözlerini ezberleyerek, söylediğim herşeye Mevlana‘nın sözüyle yanıt veriyordu.İlk başlarda çok da önemsemedim,mesneviyi yeni okuduğu için fazla etkisinde kaldı diye düşündüm.Sonra baktım ki bu etkiden bir türlü çıkamıyor, hatta Mevlana‘nın sözlerinin yanına Konfüçyüs‘ün sözlerini de ekleyerek çekilmez bir hal almaya başlıyordu.Facebook‘da, Twitter‘da sürekli onların sözünü yazıyor,onlara hayran oluyor, hatta bu da yetmezmiş gibi onların fotoğraflarını profil fotoğrafı yapıyordu,kayışı kopardı yani.Ben bunlarla alay ettiğimde de, bilgece bakışlarıyla onların sözlerini yüzüme tükürüyordu.Tabii zamanla ben de öfke budalalığının pençesine kapılıp bağıra bağıra;”Mevlana ve Konfüçyüs sadece nostaljidir,bugünün dünyası için hiçbir önemi yoktur o sözlerin,sadece o günün insanlarını anlamak için okursun onları,özünü anlamak,hatırlamak için.Ama sen bugünden kopup o günün insanı gibi yaşamaya çalışıyorsun ve bunu da aptalca bir şekilde, zikindirik arkadaşlık sitelerinde gösteriyorsun.Çevrene bir bak;televizyon,internet,bilgisayar,iletişim şekilleri,insanların beklentileri,ilgi alanları,değer yargıları,seks,giysiler,eğlence anlayışları hatta soluduğumuz hava bile farklı.Onlar boş boş oturup dağa,bayıra bakarak bir şeyler söylemişler.Kendi dönemlerindeki insanlardan tek farkları; onların kendi sözlerini yazmış olmaları,onları yazarken de muhtemelen kafaları güzeldir.Sen her sabah nefret ettiğin işine gidip, içinden küfürler ettiğin müdürünün karşısında el pençe divan durarak Mevlana yada Konfüçyüs’ün sözlerini benimsiyorsan aptalsın.Artık karşıma geçip onlar gibi konuşmaya çalışma,kendi dönemine ait kendi sözlerini kullan,sıkıldım artık senden” dedim ve karşımda gözyaşlarıyla şaşkın şaşkın bana bakırak odaya gitti.

Kadınların Erkeklere Söylememesi Gereken Laflar

keremx | 05 November 2008 10:57

ERKEKLERE SÖYLENMEYECEK LAFLAR

Erkekler kaba ve kırıcı olabilir. Bağırıp çağırabilir. Bundan şikâyetçi olmayan kadın yoktur. Ancak yine de erkeklerin onca kabalığına rağmen kırılmaması gereken bir gururları, sevilmeye muhtaç bir kalpleri, yalnız bırakılmaması gereken bir tarafları vardır.

Onların lambur lumbur sözlerine, kaba saba tavırlarına bakmayın. Sizden, kendi yaptıklarının benzerini gördüklerinde, söylediklerinin benzerini işittiklerinde adeta dünyaları yıkılır.

İşte erkeklere söylenmeyecek laflar:

BÜTÜN KIZLAR TOPLANDIK (!)

macro | 05 March 2007 20:59

Yeni çıkan bir şarkının sözlerini anında ezberleyemeyebilirsiniz. Ben de birçok şarkı ilk çıktığın da “sağır duymaz, uydurur” mantığıyla şarkının yarısında sözleri kendim tamamlardım. Tabi sonradan şarkı popüleritesi arttıkça ” hadi ya, demek ki biz yanlış söylüyormuşuz şarkıyı kaç gündür” diyosunuz.

Yine böyle yeni çıkan bir şarkı vardı.Şarkıyı ‘Nil Karaibrahimgil’ söylüyordu, şarkının adı da ‘bütün kızlar toplandık’ tı.Ben de ozamanlar okula servisle gidip, gelirdim. Bir gün bindim servise , bir baktım bu şarkı çalıyor. Şarkıyı ilk o zaman duydum. Zaten sabah sabah binmişim servise gözümden uyku akıyor. Sonra bir baktım şarkı da ‘bütün kızlar toplandık , toplandık ,toplandıık’ diyor.

ünlülerin son sözleri

bordanadam | 07 January 2007 19:44

bu sitede birçok ünlü insanın son sözlerini bulabilirsiniz.işte bazıları:* nostradamus:yarın burda olmayacağım.
* cassanova:filozof gibi yaşadım,hristiyan gibi ölüyorum.
* franz kafka:beni öldür,aksi takdirde katilsin.
* charles chaplin:neden olmasın?ne de olsa kendi malı.(papazın tanrı ruhunu affetsin demesi üzerine.)

İnternetin en geniş alıntı arşivi

2006 | 02 October 2006 14:19

Brainmedia nın bir hizmeti olan

brainyquote
brainyquote

ile ünlü simaların dönem içerisinde söylemiş oldukları meşhur sözlere ve binlerce eserden alıntılara ulaşabiliyorsunuz.

brainyquote ziyaretçilerine aradıkları içerige ait sözleri kolay bir şekilde bulmalarında yardımcı oldugu gibi türe, mesleklere ve yazar isimlerinin ilk harfine göre sıralamaya göre inceleme fırsatı sunuyor oluşu ile sitede saatlerce takılı kalmanızı rahatlıkla saglıyor.