bildirgec.org

somethings gotta give hakkında tüm yazılar

Keanu Reeves

majesty s infinity | 28 April 2010 12:07

İngiliz anne, Hawai/Çin melezi bir babadan dünyaya gelmiş, çocukluğunda babası tarafından terkedilmiş bir aktör Keanu Reeves. Dogstar grubunda bas gitar çalmış. 2000’li yıllarda ise bebeği ölü doğmuş, 2001 ortalarında ise sevgilisi Jennifer Syme’ı kaybetmiş. Yoğun ilgiden hoşlanmayan birisi. Ayrıca bir motosiklet meraklısı.

Bu güne kadar 64 yapımda yer almış. Bu yapımları ve oynadığı filmleri kısaca ele alalım. 2009’da Easy to Assemble‘da ve The Team Building Event‘ta Vorste Feirron, The Private Lives of Pippa Lee‘de Chris Nadeau karakterlerine hayat vererek iki filmde rol almış. 2008’de The Day the Earth Stood Still -Dünyanın Durduğu Gün- isimli sevilen yapıtta Klaatu, Street Kings filminde ise Dedektif Tom Ludlow karakterlerini canlandırmış. 2006’da iki filmde görev almış; Çokca beğenilen The Lake House‘da Alex Wyler‘ı, A Scanner Darkly‘de ise Bob Arctor‘ı oynamış.

Diane Keaton

queennothing | 22 July 2009 14:01

5 Ocak 1946, Los Angeles, Kaliforniya doğumlu Diane Hall, oyuncu olmaya küçük yaşlarda karar verdi. Kaliforniya’da bulunan Santa Ana Koleji‘nde bir süre ‘drama’ eğitimi alan Diane, New York’taki Neighborhood Playhouse Tiyatro Okulu‘na yazıldı. Annesi Dorothy Keaton (1921 – 2008), babası Jack Hall (inşaat mühendisi, 1921 – 1990), kızkardeşleri Dorrie (1953), Robin (1957) ve bir erkek kardeşe, Randy (1948) sahip olan Diane, soyadını ‘Keaton’ olarak değiştirdi. Bu değişikliği tetikleyen vodvil ustası Buster Keaton ve annesinin kızlık soyadı oldu.Küçük sahnelerde sergilenen tiyatro gösaterilerinde rol alan Diane, 1968 yılında, Broadway’a atılarak, “Hair” müzikalinde rol aldı.
1970 yılında, ilk sinema deneyimini, Amerikalı senarist / yönetmen Cy Howard‘ın ilk yönetmenlik deneyimi olan “Lovers and Other Strangers“da ‘Joan Vecchio‘ karakteriyle kazandı. Film, ‘En İyi Müzik’ dalında Oscar alırken, 2 farklı dalda aday oldu. Aynı yıl, 5 sezonu tamamlayan “Love, American Style” adlı dizinin 2. sezon, 10. bölümüne konuk oldu. Yine aynı yıl, “Night Gallery” adlı 3 sezonluk dizinin 1. sezon, 3. bölümüne ‘Hemşire Frances Nevins‘ karakteriyle konuk oldu. Woody Allen ile tanışmakta gecikmeyen Diane, başarılı yönetmenin ilk kısa yapımı “Men of Crisis: The Harvey Wallinger Story“de kısa bir rol aldı. Aynı yıl, “The F.B.I.” ve “Mannix” adlı dizilere konuk oyuncu olarak katılan Diane, 1972 yılında, kariyerinin ilk önemli yapımı, dünya çapında ‘Gelmiş Geçmiş En İyi Film’ olarak kabul edilen, Francis Ford Coppola‘nın yönettiği “The Godfather“da rol aldı. ‘Godfather, Don Vito Corleone’ (Marlon Brando)’un oğlu ‘Michael Corleone’ (Al Pacino)’un nişanlısı ‘Kay‘i canlandıran Diane, aynı yıl Woody Allen‘ın senaryosunu yazdığı ve başrolünde yer aldığı “Play It Again, Sam” adlı yapımda ‘Linda‘ karakterini canlandırdı.