bildirgec.org

soğutma hakkında tüm yazılar

Kingston’dan su soğutmalı HyperX H2O bellekler

sCoRPionTR | 05 Ağustos 2010 10:17

Bugüne kadar overclock dünyasında bile çok fazla kullanım alanı bulamayan Kingston, HyperX DDR3 su soğutmalı belleklerini duyurdu.

Üzerlerindeki su bloğu sayesinde belleklerin hızı 2,000MHz (ya da 2,133MHz) ‘e kadar CL9-11-9-27 zamanlamaları ile 1,65 voltta çıkabiliyor.

Bellekler dual-channel kit (4GB) ve triple-channel kit (6GB) olarak satışa sunulacak. Fiyatları ise sırasıyla $157 ve $235.

Bellekler ile ilgili daha fazla bilgiyi buradanalabilirsiniz.

Mp3 Çalan Buzdolabı: Vestel Maestro

geceyazankedi | 23 Haziran 2009 15:00

iPod ile başlayan furya çinden gelen her çeşitten aletle devam etti. Temelde mp3 çalma üzerine kurulu olan bu aletlerin çok tutulması 7’den 70’e herkesin müziğe yönelmesi mp3 çalan ayıcık, masa saati vb. derken şimdi de Vestel’in tanıtımını yaptığı Maestro modeliyle buzdolabına kadar vardı. Mp3 çalma ve ses kaydetmem özelliğine sahip bu buzdolabı mutfakta geçen zamanı eğlenceli hale getirmeyi amaçlıyor.

Bunun dışında anımsatıcı, zamanlayıcı gibi özelliklere sahip bu buzdolabı, çevreye dost A+ enerji yönetimine de sahip.

Gözlüğün Geçmişine Yolculuk ve Camın Hikayesi

nacak | 05 Haziran 2009 09:04

Gözlüğün olmadığı dönemlerde görme sorunu olan insanların nasıl sorunlarla karşılaştıklarını hiç düşündünüz mü? Hele de göz numaraları çok yüksek olan insanların. Evden çıkmayıp, sosyal hayata karışmamış olmaları ihtimal dahilinde. Tabii eğer soruna başka türlü bir çözüm bulamadılarsa. Ben yine de bir şekilde bu soruna da çözüm bulmuşlardır diye düşünüyorum. Geçmiş çağları araştırınca, o devir insanlarının beyinlerinin daha fazla bölümünü kullandıkları belli. Teknolojik aletlerin de olmadığını düşünürsek hele ki internet gibi her aradığını insanın önüne anında çıkaran ve beyin yormak zorunda bırakmayan bir icadı düşününce başka çareleri olmadığını anlamamak da mümkün değil zaten. Tek çözüm sorunlara çare üretmek.

Antik çağ insanlarının optik camlar hakkında bilgileri olduğu biliniyor. Girit’te yapılan kazılarda M.Ö 1000 yılına ait büyüteç bulunmuş. Gözlüğü ilk bulan kişinin kim olduğu ise muammasını koruyor. Bilinmeyen bu şahsa teşekkür mü etmek gerek yoksa kızmak mı gerek bilemiyorum. Zira gözlük icad edilmeseydi belki lazer ameliyatlara çok daha önceden başlanabilirdi. Bu da garip bir yaklaşım oldu galiba.

Gözlüğü bulan kişi bilinmese de Venedik’te yaşamış birisi olduğu düşünülüyor. Zira ortaçağda Venedik cam üretimiyle çok ünlenmişti. 13. yy’a doğru unutulup giden renksiz cam yapma tekniğini Venedikli cam ustaları yeniden canlandırmıştı.

İnce Laptoplar Yolda!

hattisas | 06 Kasım 2008 01:36

intel ultra thin laptop cooling
intel ultra ince laptop soğutması
Intel demonstrated laminar jet cooling
Intel katmanlı jet soğutmasını gösterdi

Birçok fonksiyonu gerçekleştirebilen, aynı zamanda bu işleri yaparken gerekli soğutmayı sağlayan ince bir laptop yapabilmek, baş edilmesi zor bir mesele. Geçtiğimiz ay Intel, laptoplar için kullanılabilecek yeni soğutma teknolojisini tanıttı. İntel dizayn ettiği bu sistemde, jet motorlarının çalışma prensibinden yola çıkmış. Jet motorlarının sıcaklığı çok yüksek değerlere çıkmasına rağmen, dıştaki katmanlı hava akış teknolojisiyle sıcaklığın yakıt tanklarına ulaşması önlenmiş oluyor. İşte bu örnekten yola çıkarak intel firması, laptopların yüzeyleri için tasarlanmış yeni sistemini sundu. Böylelikle üretici firmalar kendi “MacBook Air” üretimlerini gerçekleştirebilecekler.

Hardcore PC Reactor

serversistemci | 23 Ekim 2008 10:14

Hardcore PC Reactor
Hardcore PC Reactor

İşte bilgisayar soğutmasında son nokta. Su soğutması, nitrojen soğutması derken yeni moda yağlı soğutma olmuş. Makineniz aşırı ısınmaya başladığında Hardcore PC Reactor isimli sistem, özel yağlı soğutma işlemini uyguluyor.
Bu sayede anakart, güç kaynakları ve kasa içinde yer alan 3 adet SSD sürücü Core Coolant isimli özel yapım yağla yağlanmış oluyor.
Normal soğutmaya göre on kat fazla etki yapan bu ürün fiyatıyla da özellikleriyle de oldukça avantajlı.

8GB Ram kapasitesi
Core 2 Extreme işlemci
GeForce GTX 280 ekran kartı
gibi özelliklerine sahip bu yağlı bilgisayarın en az 4500$ olması düşünülüyormuş.

Google’ın olimpiyat logosu ve veri merkezlerinin dünya üzerindeki konumları

isasari | 15 Ağustos 2008 17:46


google’ın olimpiyat logosu

Pekin olimpiyatlarının başlamasıyla birlikte google da logosunu olimpiyatara göre uyarladı. Ünlü web sitesi izleme servisi Pingdom‘ın günlüğü olan Royal‘de yayımlanan bir içerik ise, google’ın dünya üzerinde yer alan veri merkezlerini yani “datacenter“larını dünya haritası üzerinde gösteriyor.

Buna göre Google‘ın Amerika‘da 19, Avrupa‘da 12, Asya‘da 3 ve Rusya ile Güney Amerika‘da ise birer veri merkezi bulunuyor.

sessiz pc için öneriler

Dicky | 19 Nisan 2008 12:08

bir çoğumuzun evinin baş köşesinde, yatak odasında kendine yer bulan pc‘ler, eğlence kaynağı oldukları gibi istenilmeyen gürültü ve uğuldamalarında kaynağı. aslında bu çin işkencesinden kurtulmak sanıldığı kadar zor değil.

hayır, size gidip tasarım harikası bir apple almanızı önermeyeceğim. (en azından yazının bu kısmında). bunun yerine bir kaç farklı yöntem ile gürültü kaynağı olan fanlar ve sabit disklerimizi dizgin altına alma ipuçlarına değineceğim.

Elektriğe ihtiyaç duymayan manyetik buzdolabı

emsvizyon | 04 Nisan 2008 12:07

danimarka üniversitesi’nde bulunan bilim insanları manyetik alanların özelliklerini kullanarak bir buz dolabı yapmışlar, akışkanlar mekaniği, termodinamik gibi bir çok olgunun da zorlandığı bu manyetik zamazingo 2010 gibi kullanılabilir olabilecek(miş) şimdilik deneylerinde 20 derece ısıdaki bir alanı 11 dereceye kadar düşürebilmişler 😉 e hadi hayrlısı o zaman…

SHOT SOĞUTUCU

delihayat | 17 Mart 2008 14:54

İçkilerinizi ideal sıcaklıkta içebilmeniz için bardak ve içecek soğutucusu. Çelikten yapılmış ve altı bardağı ile güzel bir set. Aynısını bizim ince belli çay bardaklarımız için de yapmak lazım kanımca, tabii ısıtıcılı versiyonunu.