bildirgec.org

soguk ışık hakkında tüm yazılar

Ateş Böceği (Lampyridae) ve Soğuk Işığı…

| 09 January 2009 12:48

Ilık bahar ve sıcak yaz akşamlarında, doğanın eşsiz güzelliğinde çalılıkların arasında veya gökyüzünde kısa aralıklarla parıldayan sarı-yeşil tonlarında bir ışık görmüşsünüzdür mutlaka.

Eğer yanına yaklaşırsanız, ışık söner.

Ateş böceklerinin dünyada 2000 çeşidi olduğunu biliyor muydunuz?

Ateş böceklerinin, ışıklarını nasıl ürettiklerini biliyor muydunuz?

Bu ışığın bilimde adı ‘soğuk ışık’tır. Soğuk ışığın kullanımı günümüzde önem kazanmaya başlamıştır. Teknolojide belli yüzdelerle cihazlarda soğuk ışık kullanılabilmekle birlikte, yapay olarak ışık üretimi henüz başarılamamıştır.
LED (Light Emiting Diods) sistemleri ile kullanılan soğuk ışık, cilt güzelliğinde, yenileme işlemlerinde kullanılmaktadır.

Ateş Böcekleri

| 21 July 2008 22:03

( Lampyridae)
Ateş böcekleri çocukluğumdan beri hep ilgimi çekmiştir.çocukken ateşten çıkan kıvılcımların kelebek oldugunu ve geceleri ormanda dolaştıklarını zannederdim

Ateşböceklerinin içersindeki salgıların tepkimesi sonucunda oluşan yeşil sarımsı renk çiftleşmek,haberleşmek için kullanır.Bazı bilim adamları bu parıltının ayrıca bir savunma mekanizması olduğunu ve düşmanına ateşböceğinin acımsı tadını anımsattığını öne sürerler. Oysa, bu önleme karşın, bazı kurbağalar o kadar çok ateşböceği yer ki, sonunda kendileri de ışık saçmaya başlar.

Ateş böceklerinin ürettigi bu ışık o kadar mükemmelki bilim adamlarının uzun zaman araştırıp bulamadıgı “soguk ışık “teknolojisini kendinde barındırıyor.

Normal bir ampul ,elektrik enerjisinin ancak %3-4 ışığa geri kalanını ise ısıya çeviriyor.Ancak ateşböcekleri bu işi hiç bir kaybı olmadan harcadıgı enerjinin hepsini ışıga cevirir.

Ateş Böcekleri

Chat Noir 1 | 23 June 2008 17:43

Yıldızlar ateşböceği sanılmaktan korkmazlar demiş Tagore. Ateş böcekleri gerçekten enteresan hayvanlar. Bir keresinde bahçeden topladığım ateşböceklerini bir şişenin içine koyup odama getirmiştim bakalım ışık yayacaklar mı diye.Odam karanlıktı ve ışıklarını görememiştim.Belki de gerçek ateş böceği değildiler.Nasıl ışık saçtıklarını merak ediyordum.Bunu daha önce görmemiştim. Bu sorunun cevabını hiç beklemediğim bir zamanda aldım. Zannedersem bu ay içinde bir akşam vakti saat 9 gibiydi.Mahallemizdeki köpeklere su vermek ve kendi köpeğimi gezdirmek için dışarıdaydım.Otların içinde ışıldayan cisimler fark ettim.Sanki uzaylılar yeryüzüne inmiş gibi anlatıyor olabilirim ama benim için son derece ilgi çekici şaşırtıcı ve heyecan vericiydi.İlk başta ne olduklarını anlayamadım.Bir elimde köpeğimin tasması bir elimde su şişesi sadece şöyle diyebildim;”kışt benden uzak durun.”İşte ışıldayan ateş böceklerini gördüğümde ağzımdan dökülen ilk sözcükler.Böyle romantik ve hoş bir an için ne enteresan bir cümle.Otların arasındaydılar.Işıldıyorlardı.Işıkları yanıp sönüyordu.Çok hoş gözüküyorlardı.Uzaktan karanlıkta ışıldamalarını seyrettim.Büyülenmiş gibiydim.Ancak yinede köpeklerin suyunu bulunduğum yerdeki su kabına koydum.Daha iç kısımlara gidemedim.Yani otların arasına şu yılbaşında ağaçlara taktığımız lambalardan koysak belki bu kadar güzel durmazlardı. İşte ateş böcekleriyle ilk tanışmam böyle oldu.Zaten oldum olası ışıklı şeyleri sevmişimdir.İnternetten okuduğuma göre ateş böcekleri soğuk ışık yayıyorlarmış yani yaydıkları ışık ısı yayarak kendilerini rahatsız etmiyormuş.Ne Muhteşem hayvanlar! Umarım yine karşılaşırız.