bildirgec.org

seçim hakkında tüm yazılar

Sorun yok

ilterisk | 07 June 2011 12:48

Devletimiz herşeyi bizim iyiliğimiz için yapıyor.

Bize yapmayın dediler, etmeyin dediler, laf dinledik mi?

Hayır…

Limit koydular, sansür koydular, içki yaşını yükselttiler, laf dinledik mi?

Hayır…

Kafa/ beden beceren başlıklar..

fatimafatma | 14 May 2011 14:01

Zevkle izliyorum seçim kampanyasını. Tatsız tuzsuz hayatımız ,ham ruhlarımız bu değişime dayanır mı ?
Liderler toplumun en sosyal yaralarını kanatıyorlar, konuşmalarında.; Öyle büyük tahlillere sosyolojik tanımlarla falan oyalanmadan işin özüne geleceğimm…
Şu malum, mahrem kasetler varya, Burada Tayyib bey haklı vallahi;
Birkere, Tayyib bey inançlarının gereği “ Harem” eğiliminde olması gereken bir Erkek olarak, gayrimeşruya asla uçkur çözmeyen görüntüsü ile Milletimize nasıl başbakan olunacağının dersini veriyor…

Nüfus Memurundan Kısa Kısa Notlar:

admin | 19 March 2011 23:17

Konu: Seçimde oy kullanmak istiyorsanız dikkat edilmesi gereken olay.

Adres kayıt işlemlerinin sorunsuz olarak yürütülmesi için tüm Nüfus Memurları seçim gününe kadar, cumartesi ve pazar günleri çalışacağız.

Adresinde problemi olanlar seçimde sorunsuz oy kullanmak istiyorsa lütfen acele etsinler.

Mernis Kayıtlarında adresi olmayanların seçmen kağıtları çıkmamakta ve oy kullanamamaktadırlar. Bu sorun geçmiş seçimlerde bir partinin liderininde başına gelmişti.

detaylı bilgi için http://www.nvi.gov.tr

  • Bir sonra ki yazacağım konu:
    Benim evimde bir başkası görünüyor? Ne yapmalıyım? Her gün evime icra kağıdı geliyor ve ben bu kişiyi tanımıyorum 🙁

Referandum 2010 sonuçları Android’te

animedio | 13 September 2010 13:38

Referandum 2010 Android Uygulaması
Referandum 2010 Android Uygulaması

İnternet’ten her türlü veriye ulaşabildiğimiz bir dünya da Referandum 2010 sonuçlarını takip edebilmek için televizyonun başında beklemenize artık gerek yok. Referandum sonuçlarını Android işletim sistemli telefonlardan takip edebilmeniz için “Referandum 2010” android uygulaması ile her an, her yerde takip edebilirsiniz.

Türkiye geneli seçim sonuçları, İllere göre seçim sonuçları, Otomatik sonuç bilgileri yenileme,
Detaylı sonuç tablosu ile istediğiniz bölgenin seçim sonuçlarına anında ulaşın.

Referandum Sonuçları Oy oranları Evet Hayır oranı

NLPMaster | 12 September 2010 14:02

2010 referandum sonuçları açıklanınca anında görmek isterseniz size referandum sonuçları sayfasını haber vereyim.
İl il referandum sonuçları, ilçe ilçe referandum sonuçları, referandum evet oranı, referandum hayır oranı, referandum sonuçları grafiği, halkoylaması sonuçları, halk oylaması oranları, seçim sonuçları, referandumda evet veren iller ilçeler, referandumda hayır veren iller ilçeler incelemek için bakabilirsiniz. Burada
Bazen hayır zannettiğimiz şeylerde şer, şer zannettiğimiz şeylerde hayır olabilir. Kimbilir… O nedenle; anayasa paketi referandum oy sonuçları oranları sayıları miktarı ne olursa olsun ülkemize güzellikler getirmesini diliyorum.

nerede oy kullanacağım

maydesign01 | 15 August 2010 19:47

referandum yaklaşıyor, nerede oy kullanacağınızı bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz.

http://www.ysk.gov.tr
http://www.ysk.gov.tr

ana sayfayı açtıktan sonra yukarıdaki resimde işaretli olan linke tıklıyorsunuz.daha sonra aşağıdaki bölüm karşınıza geliyor, resim doğrulaması ve tc kimlik girişini yaptıktan sonra sorgula düğmesi ile bilgilere ulaşıyorsunuz.

http://www.ysk.gov.tr
http://www.ysk.gov.tr

sorgulama sonucu karşınıza gelen örnek bilgilendirme sayfası

bilgilendirme sayfası
bilgilendirme sayfası

Gündemi yakala seçim kazan

AtillaGenis | 02 June 2010 11:38

Yeni çağ bilgileriyle uğraşanlar bilirler, bu devirde zaman normalden çok fazla hızlı akıyor. 24 saatlik bir günü biz 16 saatlik algılıyoruz. Bu hızlı akışa ülkemin gündemide ayak uyduruyor tabi. Herşey ne kadar hızlı, ne kadar değişken farkındamısınız?
Ülkem insanı yoksulluk, güvensizlik, ve adaletsizlik çemberi içinde inim inim inliyor. Zamanın gereği olarak belkide bu zemini hazırlamış olan bir hükümet işbaşında. Ve bu hükümetin oyları hiçbir şekilde düşmüyor. Tam düşüyor diyorsunuz, bir bakıyorsunuz gündem değişmiş, ve yeni durum bu partiye oy kazandırıyor. O geçiyor, tam gene insanlar ne oluyoruz, nedir bu işsizlik, yoksulluk demeye başlıyor, ve anında teni bir gündem. E tabi tahmin ettiğiniz gibi o gündem tekrar bu partiye oy sağlıyor. Olaylara baktığınızda, inanın aşk-ı memnuyu on katlıyacak bir tv dizisi olacak şekilde gelişiyor herşey. Senaryonun bir yerinde, büyük değişime gidiliyor, ana muhalefetin statikocu, gelenekçi, sol gösterip sağ vuran, almanların dediği gibi ”klayne aba mayne” (almanca yazılışını beceremedim) yani ”küçük ama benim” prensibini benimsemiş genel başkanına bir komplo yapılıyor, ve bu başkan görevi bırakmak zorunda kalıyor. Ülkede bir heyecan bir sevinç, insanlarda bir umut başgösteriyor. Ve bu partinin başına, memur kemal kılıklı, özü-sözü doğru, dürütlüğü ve güvenilirliği ile bilinen, halkın içinden gelen, halka çok yakın bir lider seçilince, bu heyecan bu umut zirve yapıyor. Nihayet ülkede bir köklü değişim yapılacak, her devirde oylarını artıracak bir gündem bulan iktidarın ciddi anlamda gitme umudu doğuyori ve bu kitleleri çok heyecanlandırıyor. Anketlerde bu parti, çivi çakmış asla gitmez dediğimiz hükümet olan partiyle daha seçim çalışması bile yapmadan başa baş gelmeye başlıyor…kiiiiiii, birden bire, iktidardaki bu partininde yakın olduğunu bildiğimiz, bazı çember sakallı, amcalar, ablalar, filistine yardım götürmeye karar veriyor, hemde israil izin vermem demesine rağmen. Kahramanca gemilerlke yol alırlarken, ismi herzaman insan öldürmekle eş qanlamlı anılan israil ordusu, bu insanlara saldırıyor, bir kaçu ölüyor, çoğu yaralanıyor, diğerleri göz altına alınıyor. Ve işte yeni gündem. Ve bu hükümetin başında bulunan, kasımpaşalı jargonu ile belirli bir düzeye hitap etmiş ve o düzeyin komple oylarını almış, en kahraman başbakan, rekrar esip gürlüyor, bütün dünya onun konuşmalarını izliyor. İsraile(kesinliklede hakettiği) ağır laflar sarf ediyor, ve üşkem insanının tekrar o damarından kavrayıveriyor. Bu gün bir anket daha yapın bakalım, yeni sonuçlar ne olacak, ve bunu iki gün önceyle karşılaştırın. Ben komplo teorisyeni olsam, İsrailin, mevcut hükümeti tekrar iktidar yapmak için bu saldırıyı düzenlediğini yazardım, çokda haklı olurdum. Ülkemde insanlar iki gün içinde kendilerini yöenetcek mentaliteye karar verebiliyor, ve bu sürekli değişebilme eğiliminde. En son gündemi yakalayan seçimi alır. Sol partinin başına gelen memur kemal’e de nasihatimiz olsun haddimiz olmayarak, seçimden iki gün önce sende bir ülkyle anlaş, sana yarayacak bir gündem yaratsınlar. O zaman zafer kesin……

Seçim paradoksu: Demokrasi neden her zaman adaletsizdir?

denizkar | 29 April 2010 19:47

İdeal bir dünyada seçimlerin iki özelliği olmalı: bağımsız ve adil. Birkaç mantıklı istisna dışında her yetişkin kendi seçtiği bir adaya oy verebilmeli ve verilen oyların her biri aynı değerde olmalıdır.

Bağımsız oy vermeyi sağlamak hukuk alanının konusudur. Fakat oylamayı adil kılmak ise aslında daha çok matematik alanının bir konusudur. Yüz yıllardır bireysel oyların değer oranlarını bozan kaynaklar tespit edilmeye ve önlenmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmalar bir çok paradoksu ve sürprizi ortaya çıkarmıştır. Yapılamayan tek şey ise bir cevap bulabilmektir. Büyük ihtimalle böyle cevap yoktur.

İmaj: Peter Nuhly / Getty Images
İmaj: Peter Nuhly / Getty Images

Dünya genelinde uygulanan bir çok demokratik sistem matematiksel adaleti ve güvenilir ve sağlam bir hükümet oluşturmak gibi politik hedeflere ulaşmaya çalışır. ABD, Kanada, Hindistan ve İngiltere’de kullanılan “adaylar arasında çoğunluk oyu alma” yöntemini ele alalım. Prensibi çok basittir: her seçim bölümü en çok oyu alan adayı seçer.

Sistem güvenilirlik olarak düzgün gözükse de matematiksel adalet anlamında bir fiyaskodur. Kazanan adaya verilen oyların dışındaki bütün oylar göz ardı edilmektedir. Kanada, Hindistan ve İngiltere’deki gibi birbirine çok yakın birçok adayın olduğu durumlarda adaylar kazanmak için asla %50 gibi bir oran elde etmek zorunda değillerdir ve bu durumda oyların büyük çoğunluğu göz ardı edilmektedir.

Bir ülke veya şehri seçimler için çok küçük parçalara bölmekte farklı tip yanılgılar oluşturan başka bir kuşkulu konudur. Bir politik parti her bölgede rakiplerinden sadece biraz daha fazla oy alarak genelde seçimleri kazanabilir. 2005 İngiliz seçimlerinde İşçi Partisi toplam oyların sadece %35’ini alarak parlamentodaki koltukların %55’ine sahip olmuştur. Eğer bir parti seçim bölgelerinin çoğunda rakibinden sadece biraz daha fazla oy almış, ama diğer bölgelerde çok geride kalmışsa toplamda daha az oy alarak bile seçimleri kazanabilir. Bu durum 2000 yılında George W.Bush’un Al Gore’u yendiği seçimlerde gerçekleşmiştir.

yollar

admin | 15 February 2010 18:27

httpimg.blogcu.comuploadsdilsizmutercim
httpimg.blogcu.comuploadsdilsizmutercim

Yollar vardır. Gönlünüzü hiç katmamaya çalıştığınız yollar. Ne kadar olur, bilmediğiniz yollar…

Yollar oradadır. Hayatınızı bir yerde kesen/ bileşen yollar… Kimi zaman yollar sonbahara çıkar, kimi zaman yaza. Gözleriniz uzak diyarlara dalar, yoldan gelecek var derler. Ayağın kaşınır yola gideceksin yollar. Havada leylek gördüğün ve gönlünün çoktan coşkunun kucağına düşüverdiği yollar da vardır. An olur ki, dönülmez fırtınalar kalbini yoktan dağlamış, çoktan yoka çevirmiştir. Oysa yoktan çoka bırakacaktı hepsini, hani… Hani dediğin pınarlara düşüverdin oysaki. Oysaki düşlerinin en son da buna dönmesini umardın ateşler için de yanarken…