bildirgec.org

screen capture hakkında tüm yazılar

101 adet çok kullanışlı web sitesi

Sami Erguner | 15 June 2011 11:12

Zaman zaman pek çoğumuz, gerekli programları eksiksiz olan kendi bilgisayarımızın haricinde, farklı bilgisayarlarda da çalışmak durumunda kalabiliyoruz. Örneğin, bir arkadaşımızın yeni bilgisayarına belki daha hala bir antivirüs programı yüklememiş olduğunu farkedebiliyoruz. Kimi zamansa bilgisayarımızdaki yüklü programlar ile çözebileceğimiz işlerimizi, web üzerinden gerçekleştirme isteği duyabiliyoruz. Aşağıda bize farklı konularda faydası dokunabilecek, pratiklik sağlayabilecek 101 adet web sitesi içinde öne çıkanlardan bahsetmeye çalışacağım. Bu 101 adet sitenin listesine ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Web Tasarımcılar için Bookmarklet’ler

angelsdemos | 21 October 2010 09:40

Bookmarklet; tarayıcılar üzerinden kullanabileceğiniz, javascript ile hazırlanan uygulamalara denir. Birçok işlemi sadece bir tık ile halledebilirsiniz. Tüm tarayıcılarda desteklenen Bookmarklet’leri genellikle araç çubuğuna sürükleyerek kullanabilirsiniz. Sizin için derlediğimiz oldukça kullanışlı Bookmarklet’ler;

Print Liminator

Web tasarımcılar için gerekli bir araç olan Print Liminator ile herhangi bir web sayfasındaki ögeleri istediğiniz şekilde kaldırabilirsiniz. Herhangi bir tablo, imaj gibi web sayfanızdaki tüm ögeleri kaldırabilir, web sayfasını anında yazdırabilir ve dilerseniz sayfadaki tüm grafikleri inatkif yapabilirsiniz. Küçük bir tooltip şeklinde sayfanın köşesinde çıkan oldukça başarılı bir uygulama.

Markup

Markup oldukça gerekli ve hoş olan bir çizim aracıdır. Web sitesinin herhangi bir yerini çizebilir, herhangi bir şeyler yazabilirsiniz. Eğer sunum, ders gibi dökümanlar hazırlıyorsanız oldukça yararlı bir uygulama. İsterseniz metinlerin altını da herhangi bir renk ile çizebilirsiniz. Hazır olarak bulunan çizgi, kare, daire şekilleri de bulunmakta.

XRay

Web tasarımcılar için oldulça faydalı bir uygulama olan XRay, bulunduğu sayfadaki tüm element bilgilerini size gösterebilir. Tıkladığınz bölgenin css ve html kodlarını anında ayıklayarak tooltip şeklinde açıklarak birçok bilgiyi size gösterir.

Yararlı Chrome Eklentileri – Eylül 2010

angelsdemos | 01 October 2010 09:29

Google Chrome, popüler tarayıcılar arasında eklenti desteğine sahip olan ikinci tarayıcı. Firefoxi kadar eklentisi bulunmasada oldukça fazla eklentiye sahip olmaya başladı. Aşağıdaki eklentiler sayesinde web hayatınızı daha rahat bir hale getirebilirsiniz. Eylül ayının popüler yararlı Google Chrome uzantıları;

Eye Dropper

Chrome ve Chromium uzantısı olan Eye Dropper, web tasarım ve geliştiriciler için oldukça hoş bir uygulamadır. Sağ üstte yer alan küçük logosuna tıkladıktan sonra web site içeriğindeki herhangi bir rengin Hex şeklinde size gösterir.

Instant Image Editor

Web sitesinde herhangi bir imaj dosyasını anında düzenleme imkanı veren çok hoş bir uygulama. Pixlr tarafından yapılan bu uzantı ile anında yeni tabda imaj üzerinde düzenleme yapabilirsiniz.

Chrome Editor

Web Tasarımcılar için üretilen bir eklenti olan Chrome Editor, chrome üzerinden html, css, javascript kodlarını anında düzenleme imkanını size sunuyor.

Popüler Ekran Görüntüsü Alma Servisleri

angelsdemos | 22 December 2009 12:31

Web tasarımcıysanız dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri tarayıcılar arasındaki farklılıklardır. Örneğin internet explorer ile tasarladığınız bir sayfa mozilla firefox’ta farklı gözükebilir. CSS uyumu sağlanmayabilir. Bu tarz hataları düzeltmek için diğer tarayılardan kontrol etmeniz gerekmekte. Bu kontrolü sizin için yapan servisler bulunmakta. İşte Popüler servisler;

Net Renderer

Net Renderer, merkezi Almanya’da bulunan bir servis. İnternet explorer’ın tüm sürümleri ile web sitenizi kontrol edebilir anında ücretsiz olarak ekran görüntüsünü elde edebilirsiniz.

Browser Camp

Farklı işletim sistemleri, farklı tarayılar bulunduran bir servis. Aynı anda birden çok sayfanın farklı tarayılarla ekran görüntüsünü almanız mümkün. Servis ücretli.

Screentoaster

Virtus | 21 January 2009 15:50

Screen Toaster
Screen Toaster kayıt ekranı

ScreenToaster bilgisayarınıza herhangi bir program kurmadan capture yapmanızı sağlayan ücretsiz bir web uygulaması. ScreenToaster’ı kullanabilmek için ücretsiz olan siteye üye olduktan sonra Java ve Flash oynatıcısı olan herhangi bir tarayıcıya sahip olmak yeterli. Şimdilik her video 20mb ve 5dk ile sınırlandırılmış. Hazırlanan videoyu isterseniz ScreenToaster’ın kendi sitesinde sunabilir isterseniz .avi formatında bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Yakında direkt olarak Youtube‘a yükleyebilme ve .swf olarak bilgisayarınıza indirebilme özellikleri eklenecekmiş.

Screen grab to WordPress – Firefox Eklentisi

funnystrike | 16 January 2009 15:46

screen grab to wordpress. Az buçuk ingilizce bilenlerin isimden anlayacağı üzere ekran görüntüleri almaya yarayan ve blog yazarken sık sık ekran görüntüsü alanların çok işine yarayabilecek aşırı derecede kullanışlı bir eklenti. Bu linke tıklayarak kurabilirsiniz. Yazının devamı şurada…

Ekran yakalama araçları

birool | 17 November 2008 16:47

Zaman zaman masaüstümüzün (desktop) tamamının ya da bir kısmının, veya bir web sitesinin ekran görüntüsünü alma ihtiyacını duyarız. Bunlar için ücretli ücretsiz pek çok uygulama mevcut.
Bu sitede Windows, MAC ve Linux kullanıcıları için ekran yakalamada (screen capture) için kullanabilcekleri 40 adet ücretsiz program, web uygulaması ve tarayıcı eklentileri listelenmiş ve bazı teknikler anlatılmış.
Belkide tam size göre olan ya da tavsiye edebilceğiniz uygulamada bu listededir.

fasstone capture ekran goruntusu yakalama programi

devrimyilmaz | 25 August 2008 19:08

en iyi ekran goruntusu yakalama programi, üstelik bedava. Ekranin gorutusunu aktif pencere, gorunebilir kısım,secilen kısım ve otomotik sayfa sayfa cekip birlestirebiliyor. Kaydetme kalitesi dosya formati her sey size kalmis. Ben sevdigim haberleri bu programla arsivliyorum.

Ekran görüntülernizi paylaşın “ScrnShots”

oceangray | 28 July 2008 09:00

Paylaşım siteleri gün geçtikçe artıyor… Artık arkadaşlarımızla sevdiğimiz müzikleri, çektiğimiz fotoğrafları, videoları v.s bir çok şeyi internet ortamında paylaşıyoruz.. ScrnShots isimli bu servis ile ise aldığımız ekran görüntülerini paylaşıyoruz… Sitenin sloganı “ekran görüntünü yükle, etiketle ve paylaş.”

Sisteme üye olunca size özel bir sayfayla karşılaşıyorsunuz.. Yüklediğiniz ekran görüntülerini buradan kontol edebiliyorsunuz…