bildirgec.org

savaşlar hakkında tüm yazılar

onyılın unutulmayan anları

darkhorn | 31 December 2009 13:57

Son onyılda neler oldu, geride neler bıraktık, tarih nasıl yazıldı?
21. yy’ın ilk 10 yılı internet alanında çok büyük gelişmelerin olduğu siyaset alanında ise hatırlanmak istenmeyen olayların meydana geldiği bir onyıl olarak tarihe geçti.
işte onyılın unutulmayan olayları:
Savaşlar

  • 11 Eylül saldırıları ve ardından gelen Afganistan ve ırak savaşı, tahmini kayıp 1 milyonun üzerinde. Londra, Madrid ve İstanbul patlamalarını da aynı yere koymak lazım
  • Rusya – Gürcistan çatışması
  • Somali savaşı birçok korsanın türemesine yol açtı
  • iran’da ayaklanma
    11 Eylül
    11 Eylül

felaketler

KAN UYKUSU

gkaraarslan | 26 October 2007 12:19

hep gözümde canlandırmışımdır terörü,askeri ve olayları.çatışma denince malum askere gitmeyince aklıma sadece ölüler ve silah sesleri gelir.ama bu videoyu izledikten sonra her şey belirgin bir biçimde gözümde canlanır oldu.eğer zamanınız varsa izleyin derim.pkk ve türk askerinin kanlı çatışmasını hiç görüntülenmeyen video ve resimlerle izleyebilirsiniz.
burdan izleyebilirsiniz

KOMPLO TEORİSİ : TÜRKİYE SATILIRMI

kalasi | 03 August 2007 09:58

Aslında kafamda o kadar çok şey varki hepsini nereden başlayacağım nasıl anlatacağım bilmiyorum. (( Hepsi varsayım, belki imkansız, belki daha kötüsü ))

Aslında öncelerden beri belli olan ama son aylarda daha çok hortlayan küresel ısınma ve su sıkıntısı.

“Koskoca Osmanlı imparatorluğunun küçülmesi, Sömürgeler, Savaşlar ve değişen Dünya dengeleri.”

Bunların konumuzla ne alakası var.

Dünyamızı gelecekte pek iyi şeylerin beklemediğini hepimiz az çok anlamışızdır. Eninde sonunda hatta bence pek uzak olmayan bir gelecekte Dünyamızı tüketeceğiz. Bu tüketme yolunda muhtemelen maden kaynakları, yeşillik, su gibi kaynaklar tükenicek. Su için savaşır hale geliceğiz. Evet su belki yaşam için havadan sonra gerekli en önemli şey. Ülkemizde bu su kıtlığından etkilenek başlıca ülkelerden biri.

karikatürler_savaşlar_umutlar

gariib | 12 February 2006 15:49

Son günlerde gündem yapılan Hz. Muhammed ,R.Tayyip Erdoğan karikatürlerinin hayatımızda ne kadar çok yer işgal ettiğinin farkındamısınız . Tartışmalar düşünce özgürlüğünün sınırlarını çizmekten medeniyetler arası çatışmaya kadar gidiyor . Bir tarafta büyükelçiliklerin yanarken çekilmiş görüntüleri diğer tarafta özür dileyen bir devlet başkanını izliyoruz televizyonlarda . Bana sanki sanal bir tartışmanın içine sürükleniyormuşuz gibi geliyor . ABDnin ırakta , afganistanda yaptığı insan kıyımını , savaşın meşruluğunu kimse konuşmuyor . Şu anda ırak ın durumunu da açık bir şekilde göremiyoruz , bize izletilenlerle yorumlar getirmeye çalışıyoruz . Çok sayıda masum öldü ve de öldürülüyor . Ne için ? Endonezyada , Afganistandaki ve diğer ülkelerdeki gösterilerde bence karikatürlere tepkiden çok sürekli savaş , şiddet ortamında yaşamak zorunda bırakılan halkların isyanı olarak değerlendirilmeli . O insanların %90nı o karikatürleri görmediler ama kafalarında sistemik bir şekilde oluşturulan batı düşmanlığı var . Batı çünkü topraklarında , sevdiklerini öldürmüş , kimisini evinden yurdundan etmiş , demokrasi diye silah getirmiş tanklarını getirmiş . Demokrasiyle tankların bir arada yürümeyeceğini büyüklerimiz bilir … Böylece batı diye nitelediğimiz ABD ve ortakları rejimlerinin gücünü devam ettirmek için petrole saldırıyor . Saldırıya sebep olarakta kendi oluşturduğu anarşi ortamını gösteriyor . Hayat hiç adil değil , Türkiye de doğmamız savaşın içinde olmamamız için bir neden sadece , biraz duyarlı olalım , umarım bu yapılanlar unutulmaz … Benim merak ettiğim bu anlattığım tablonun farkındamısınız , yoksa bu benim kafamda kurguladığım bir senaryomudur ? Çok mu hayalperest yaşıyorum … Bu senaryoya inanan var mı ?