bildirgec.org

sarı hakkında tüm yazılar

Büyük Sarı Taksi

hurie | 21 February 2011 14:53

Uzun zamandır görmediğim iki eski kız arkadaşımla buluşmuştum dün akşam. Geceyi birimizin evinde bol dedikodulu pijama partisi yaparak geçirme planımızla yola çıkmıştık. Bursa maçı sebebiyle insan yağmış gibiydi sokaklar, caddeler, meydanlar. Uzak olan metro istasyonu ve kaçırdığımız otobüsten sonra, bir sonraki durağa yürümeye başladık insanlara çarpa çarpa. O kadar kalabalıktı ki çarpmamak mümkün değil. Buraya kadar herşey çok normal.

Ancak Altıparmak’ta balıkçıların yanındaki durağa geldiğimizde 5 dakikalık bir beklemeden sonra farları gözümüzü alan bir araç yanaşıyor tam önümüze. Gözlerimize inanamıyoruz önce, bu büyük sarı bir taksi çünkü. Hani eski filmlerdekinden, kenarında siyah beyaz kutucuklu şerit olanlardan. Kocaman yuvarlak farı olanlardan… Kocaman bir direksiyonu, deri koltukları olan büyük sarı bir taksi.

Pembeden sarıya geçerken

zarifce | 09 February 2011 10:12

Gözlerini kapat, geçmişi düşün!
Nereden geldin? Ne haldeydin?
Bulunduğun zamanı, kim olduğunu düşün!
İnsanları, dost ve akrabanı,
Kaybetsen de, aileni düşün!
Faydan ne? Zararın ne?
Geleceği düşün!
Nereye gidiyorsun? Ne halde olacaksın?
Seni neler bekliyor?
Etrafındaki insanlar var olacak mı?
Sen var olacak mısın?
Gelecekten, faydan ne? Zararın ne?

ONLAR’IN GÖZÜYLE DÜNYA

admin | 25 December 2010 13:15

Onlar nasıl görüyor?
bizim gibi mi yoksa çok daha farklı mı?

Onların görme becerileri oldukça geniş bir yelpazeye yayılıyor ve hepsinin farklı görme yetileri var.

Mesela güvercinler farklı renk tonlarını en gelişmiş bilgisayar programlarından bile daha iyi saptama yeteneğine sahip.

maymunlar 6 farklı tipte renk körlüğüne sahip ve erkek maymunlarda renk körlüğü dişilere oranla daha yaygın.

kediler ve köpeklerin görme duyuları çok iyi değil onlarda koku
ve duyma duyusu çok gelişkin özellikle kediler renk körüdürler.köpekler zaman zaman sarı ve mavi arasındaki farkı algılayabiliyor ama kediler bunu bile ayırt edemiyor

DENEMEK BİR ŞEY KAYBETTİRMEZ

admin | 24 December 2010 17:10

Yaşamın gidişatını beğenmediğimiz zamanlar çeşitli yollara başvururuz.Parasal anlamda yada duygusal anlamda aksi giden zamanlar olur ve ne yapabileceğimiz konusunda kafa patlatırız.
Bazen çok basit önlemler ya da çetrefilli olmayan yollar bizi amacımıza götürebilir, içinde bulunduğumuz aksi durumu düzeltebilir. Küçük dokunuşlar büyük sonuçlar doğurabilir.

Casio EX-S200 ve EX-Z800

sCoRPionTR | 04 August 2010 15:51

Casio EX-S200 ve EX-Z800 modeli kompakt fotoğraf makinelerini duyurdu.

İki makine de 14MP çözünürlüğe, 720p video kaydına ve 4x optik zoom’a sahip. Fotoğraf işlemcisi olarak ise Casio’nun bu yıl duyurduğu Exilim Engine 5.0 işlemcisini kullanıyorlar.

S200 modeli daha ince olup (17.8mm) Auto-Focus lambası bulunduruyor ve Quick Mode özelliğine sahip. Z800 ise daha küçük. Quick Mode özelliği deklanşöre basılmasıyla kamerayı açarak anında fotoğrafı çekiyor, ön izleme yapmanızı sağlıyor ve sonra da makineyi kapatıyor.

Sokaklar için hoparlör

Lorilleux | 02 July 2010 09:51

Dikkat! Müzik.
Dikkat! Müzik.

Şu sarı renkli “Dikkat, kaygan zemin!” tabelalarını bilirsiniz. Bu tabelaları koymanın amacı insanların dikkatini çekmek ve güvenliği sağlamaktır. Bu tabelalar birilerinin dikkatini öyle çekmiş olacak ki onları kendi müziğine dikkat çekmek için yeniden yaratmışlar. Bu dikkkat çekici zamazingoyu yaratanlar Lin Ding Yuan, Yeh Lan Hsing ve Shao Wei Jhe.

AŞKI YAĞMURLARA SAKLA!!!

il mare | 18 March 2010 09:27

Bu şarkıyı söylememek için, bir uyarı yazısıdır:

Biriyle bir şey yaşayacaksan eğer, mevsimleri getireceksin ilk aklına. Birini,ucundaki ayrılığı aklına getirecek kadar çok seviyorsan eğer,hesabını yapacaksın,onla olan vakitlerini olabildiğince az mevsime yayacaksın, ve mümkünse en soğuğuna… Bir ilkbaharda kimseyi sevmemelisin birkere… Cennet köşelerden biryerlerden rüzgarın ödünç getirdiği kokuları,her bahar yalnız duyumsayacaksın…Bu güzelliği sadece kendi başınayken tadacaksın,kendini bu yalnızlığa alıştıracaksın,en güzeli böylesiymiş gibi benimseyeceksin…Aksini yaparsan kurtulamazsın,aksini yaparsan yalnız kalmaya katlanamazsın ve en kötüsü hep yalnız kalmak istersin.Ya onla içine çektiğin kokuları,katlanılmaz da olsa yalnız yaşamak istersin ya da zaten başka hiç kimseyle…

Baharlar çok tehlikelidir aşk meşk işlerinde… Yaz da bir nevi öyle,bahardan nasibini almış ağaçlar,dağlardan gelen kokular,parıldayan maviler…Yazın da yalnız olmaya bakacaksın,olmazsan çünkü,birdahaki yazın da onla olmak zorunda…Ya olmazsa,giderse? O zaman işte, birliktelikten aldığın tadın çok uzaklarda olmasının getirdiği yalnız olma zorunluluğu çekilmez olur, bir başkası ise dayanılmaz…

Neill Galatasaray’da

macro | 14 January 2010 11:06

Lucas Edward Neill
Lucas Edward Neill

Adını son günlerde sıkça duyduğumuz Lucas Neill Galatasaray ile 1,5 yıllığına anlaştı. Neden olduğunu bilmiyorum ama böyle isimleri Türkiye’de görmekten mutlu oluyorum. Gerçi birçoğu 30’u devirince geliyor ama yine de reklamın iyisi kötüsü olmaz mantığı ağır basıyor sanırım.

Kimdir yahu Lucas Neill ? 1978 yılında doğan Blackburn, WesthamUnited ve Evertongibi önemli ingiliz kulüplerinde oynamış defansın ortasını kendisine mesken edinmiş abimizdir.

Sokrates’in Son Gecesi ve ötesi…

il mare | 07 January 2010 10:57

-Ne kadar aptalsın ki bir kitap bile yazmadın düşüncelerini belgelemek için;şu baldıran zehrini içip öldükten sonra sen,yokolacaksın”

-Ben kitap yazmadığım için aptal değilim;çünkü kitaplar yakılabilir.Ama beni dinleyen insanların tümünü yakamazsınız.Beni dinleyen insanlar,ben öldükten sonra benim düşüncelerimi taşıyacak ve benim söylediklerimi yorumlayacaklardır.Ve ben onların ekledikleri yorumlarla sonsuza dek yaşayacağım.Beni öldürerek ölümsüzleştirmek istiyorsunuz!!!

Zehri içirmek için üçüncü horozun ötmesini bekleyen gardiyanın karşıt bir görüşü üzerine devam eder Sokrates:

Web Tasarımında Sarı Renk Kullanan Web Siteleri

LeBron | 05 December 2009 13:04

Web tasarımında rengi etkili bir biçimde kullanmak çok önemlidir. Sarı renk sevinç, mutluluk ve enerjiyi ifade eder. Özellikle çocuk içerikli bir site hazırlayacaksanız bu rengi tercih edebilirsiniz. Sarı renk, dikkat çekmek için kullanılır. Bu yüzden kullanırken ayrıntılara dikkat etmeniz gerekir. Bu yazıda size ilham kaynağı olabilecek sarı renk kullanmış sitelere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca daha önce yazdığım beyaz, mavi, turuncu, pembe ve siyah rengi çok güzel bir şekilde kullanan tasarımları inceleyebilirsiniz.

1. Creative Spark

2. I Am Always Hungry