bildirgec.org

sapık hakkında tüm yazılar

Oedipus kompleksi ve sanatla “ilişki”si

cherry blossom girl | 01 November 2012 18:30

Adı, Yunan mitolojisindeki Kral Oedipus hikayesinden esinlenilerek konulmuş olan Oedipus kompleksi, Freud‘un kurucusu olduğu psikanalitik teoriye göre 3-6 yaş arasındaki erkek çocukların karşı cinsteki ebeveyni büyük bir “aşk”la sahiplenmesi durumudur. Freud tarafından fallik – genital dönem olarak adlandırılan bu yaş aralığındaki erkek çocuklar, genellikle babalarını annelerinden kıskanma, uzak tutma ve annelerine aşırı hayranlık ve bağlılık eğiliminde bulunurlar. Hissettiği bu duygular yüzünden çocuğun, babası tarafından cezalandırılacağı ve hadım edileceği endişesi ile oluşan karmaşa ve korku da Oedipus kompleksi olarak tanımlanıyor.

Kız çocuklarının yine aynı yaş aralığı içerisinde anneden uzaklaşıp babaya olan aşırı düşkünlükleri ve bu aşk yüzünden cezalandırılma kaygısı ise Elektra kompleksi olarak tanımlanır. Elektra kompleksi kavramının Freud tarafından değil, öğrencisi olan Carl Gustav Jung tarafından ortaya konulduğunu da belirtmekte yarar var.

Çocukların gelişimlerinin ilerleyen dönemlerinde ise hemcins ebeveyne olan kıskançlık ve “nefret” duygusunun giderek yerini örnek alma duygusuna bıraktığı belirtilmekte. Bu dönemi “sağlıklı” bir şekilde atlatamayan çocuklarda ileriki yaşlarda ensest eğilimler ve psikolojik bozukluklar/sapkınlıklar görülebilir.

Oedipus kompleksi, sinema yönetmenlerinin ve edebiyatçıların da işlemekten zevk aldığı kavramlar arasında. Göndermeleri ile ünlü, akla ilk gelen yönetmen Alfred Hitchcock.

AKP’li HALİDE İNCEKARA, “Senaristlerin ruh sağlığından şüpheliyim.” demiş…

| 16 November 2010 14:27

“Yaprak Dökümü ve Fatmagül’ün Suçu Ne? gibi diziler sapıklığı teşvik ediyor. Senaristlerin ruh sağlığından şüpheliyim.” diyen AKP’li Halide İncekara’ya, dizi senaristleri sert tepki göstermiş. Melek Gençoğlu ve Ece Yörenç, “Sapık da değiliz sapkın da. Bu hakarete sessiz kalmayacağız.” derken, senarist Eylem Canpolat da, “İncekara bu hakareti sadece Ece ve Melek’e değil, Reşat Nuri Güntekin ve Vedat Türkali’ye de yapıyor. Yani onlara da sapık diyor.” açıklamasında bulunmuş.

Rezalete bakın. Türk toplumunu oluşturan bireylerin, herhangi bir diziden etkilenerek sapkınlaşacağını düşünüyor ve çekinmeden de ifade ediyor. Asıl sapkınlar bu zihniyete sahip kişilerdir.

seks dosyası

taha3045 | 19 December 2009 10:27

Yapılan araştırmalara göre insanların yüzde 54 ü iş yerinde seks yapıyor,erkekler uykuda 9 kez ereksiyon olabiliyormuş. Bu ilginç bilgilerin devamı burada:Çarpıcı seks gerçekleri

Amerika’da yapılan başka bir araştırmaya göre ise hadım edilmiş erkekler cinsellik yaşayanlara göre ortalama 13 yıl daha çok yaşıyorlar.Seks kazaları ise yılda 11 bin kere meydana gelmekte, devamı..

sapıkla sapık olmak

taha3045 | 13 April 2009 12:50

Sapık(cinsel amaçları normalinden farklı yada bastırılmış dürtülerini değişik yollarla tatmin eden kişilik)

Hayvanlara cinsel istek duymak sapıklıktır, ölülere,hastalara yada yaşlılara,çocuklara cinsi istek duymak,onları uygulamaya çalışmak sapıklıktır.İnsanı cinsel anlamda rahatsız edebilecek şeyler yapanlar da sapık olarak adlandırılır. Cinsel sapıklık

telefon ve sapığı

nazokiraze | 06 February 2009 15:16

Yeni yetmelik zamanlarımızda yaptıgımız , şimdi asla yapmayacagımız, niye yaptıgımızı da anlamadıgımız pek çok şey vardır.(aslında bazen bir gün önce yaptıgımız birşeyden bile pişman oluruz o başka) Hatta hatırlayınca kendimize bazen güler bazen kızarız, kendi çocuklarımız yaparsa kızarız. Bunlardan biri telefon sapıklıgıdır. Ya bu telefon şakası ne beter birşeydir, yapmak zevkli ama kendisine yapılınca çok kötüdür. Ergen dönemde yaptıgımız bu abudik gubudik telefon sapıklıkları yıllar geçipte bana denk gelince ortalıgı kıyamete çevirmiştim. Şimdi anlıyorum olayın rahatsız ediciligini.

O dönem cep telefonu olmadıgı , olsa da yaygın olmadıgı , ev telefonlarının numara neyin göstertme gibi maharetlerinin kol gezmedigi, pirelerin berber, develerin tellal oldugu dönemlerden biriydi. Kuzenimin abisinin sevgilisi eşyalı evde oturuyordu, evsahibiyle kavga ettigi için evden taşınacaktı, bizde kıza fena halde dadandıgımız için evden çıktıgımız pek yoktu ve evsahibinden intikam almak isteyen kız nasıl zarar veririm diye düşünüyordu, eşya atsa kırsa şikayet neyin eder hırsız muamelesi yapabilirdi. Kavga nedeni de depoziti geri vermeme durumu gibi birşey oldugu için dedik telefonla heryeri arayalım, …üpne faturayı ödesin depozitle( inşallah hakkını helal eder öte tarafta). Zaten ben onlardan 3-4 yaş küçüktüm ben küçügüm onlarda da akıl yok demek ki.

Psycho (1960)

behman | 18 November 2008 12:17

Psycho
imdb puanı; 8.7/10
Yönetmen:
Alfred Hitchcock
Yazanlar:
Robert Bloch (öykü)
Joseph Stefano (senaryo)
Vizyon tarihi;
16 haziran 1960 (ABD)
Tür:
Korku
Oyuncular;
Anthony Perkins – Norman Bates
Janet Leigh – Marion Crane
Vera Miles – Lila Crane
John Gavin – Sam Loomis

Türkçe “sapık” olarak adandırılan “psycho” filmi 1960’ta Alfred hitchcock tarafından çekildi. o yıl 4 oscara aday gösterildi. Hitchcock’un başyapıtı deniyor. Hep farklı filmlere imza atan yönetmenin en iyi filmlerinden olduğu kesin.

Öğle arasından işinin başına dönen Marion o gün patronunun arkadaşının bankaya yatırması için verdiği 40.000 dolarla evine gidiyor ve bankayı unutup eşyalarını valize dolduruyor.

Yeni çağın iğrenç tanımlaması : Pedofili

Ertugrul1986 | 31 October 2008 22:58

Pedofili nedir ? Belkide çoğumuz bu kelimenin anlamını bilmiyor.Bende az önce öğrendim ve hemen paylaşmak istediğim.Pedofoli sapık insanların çocukları baştan çıkarma,onlar ile cinsel ilişkiye girme ve onlara temas ile cinsel duygularını tatmin etmeye ”pedofili” deniyormuş…Yıllar geçtikçe bir çok sapıklık ortaya çıkıyor;Zoofili(Hayvanla ilişki),Ensest(Akrabaları ile) bunlar bir kenara kızı ile ilişki içersine giren babalar bile var.Tabii onlara baba demek yanlış olur.Pedofili size şu sıralar haber gündemini sallayan yazarı aklınıza getirecek.14 Yaşındaki bir kız çocuğuna böyle bir sapıklık yapan adam serbest kalıyor.Çünkü ortada bir rapor var.Aaa birde bunun adı cinsel istismar.Ama olsun tecavüz değil di mi ? Bekleyelim tecavüz ederse tutuklarız gibi.Tabii birde kollayanları hesaba katarsak tam bi sapıklık.Allah korkusundan uzak bu adamı biz önce Allah’a havale edelim.Duydum ki bu yazar tekrar aynı gazetede yazacakmış.O zaman gazetenin adıda ”Pedofili” olarak değişsin.Ne dersiniz ? Kulağa ne kadar iğrenç geliyor değil mi ? Pedofili Gazetesi !