bildirgec.org

saadet ışıl aksoy hakkında tüm yazılar

Başka Dilde Aşk

exorientelux | 26 March 2010 09:26

Başka Dilde Aşk, yönetmen İlksen Başarır‘ın ilk filmi olmasına rağmen, ilk filmlerde rastlayabileceğimiz çoğu aksaklıkları/aksamaları bertafar edebilmiş son dönemlerde çekilmiş güzel Türk filmlerinden birisi.

Konusu şimdiye kadar çoğumuzun malumu olmuştur, ben yine de temelde işitme engelli bir genç olan Onur ile işitme engelsiz Zeynep adında bir genç kızın ilişkisini anlattığını, bunun yanında normal insan-anormal insan kavramlarına değindiğini, insan ilişkilerini özellikle de arkadaşlık ve aşk ilişkilerini incelediğini, bunları yaparken de toplumsal sağırlığı da ele aldığını söyleyeyim.

Başka Dilde Aşk‘ın ele aldığı bu kavramları sinema sanatı bazında anlatmada başarılı olduğunu düşünüyorum (tabii sinemadan anladığım kadarıyla). İşi acındırma boyutuna taşımadan, işitme engelli birinin kendi ayakları üstünde durma çabasını izlerken, Onur’un bu işi nice engelsiz insandan daha iyi yaptığını görüyoruz, aynı zamanda ilişkilerinde de “normal” (!) insanlardan daha sağlıklı bir anlayışı var. Zeynep’in Onur’u sahiplenme ve ona ayak uydurma çabası da nice insana ders verecek nitelikte.

güzel kadın yakışıklı erkek

kahramancayirli | 15 January 2010 17:25

Güzel olmak, yakışıklı olmak göreceli mevzular.

imgkelebek.hurriyet.com adresinden alınmıştır: 1.Nehir Erdoğan
imgkelebek.hurriyet.com adresinden alınmıştır: 1.Nehir Erdoğan

Ama herkesin bir bakış açısı, beğenisi, tipi vardır muhakkak.

imgkelebek.hurriyet.com adresinden alınmıştır: 2.Saadet Işıl Aksoy
imgkelebek.hurriyet.com adresinden alınmıştır: 2.Saadet Işıl Aksoy

Dış görünüş önemli değil diyenlerin samimiyetinden şüphe ediyorum.

Fotoğraf: Mehmet Turgut, 3.Başak Köklükaya
Fotoğraf: Mehmet Turgut, 3.Başak Köklükaya

Kim istemez güzel bir kadını ya da yakışıklı adamı?

Süt (2008)

queennothing | 10 December 2009 12:13

Semih Kaplanoğlu, bir süre önce, 2007 senesinde vizyona giren sinema filmi “Yumurta“yı üçleme haline getirreceğini söylemişti. 2008 senesinde ‘Yusuf Üçlemesi’nin ikinci filmi “Süt“ü çeken Kaplanoğlu, olayları yine kendine özgü görüş açısına göre yansıtmış. Filmde aktris Başak Köklükaya (Resmi Web Sitesi), Melih Selçuk, Rıza Akın (Resmi Web Sitesi)ve kısa bir rolle yine Saadet Işıl Aksoy yer alıyor.

Zehra, oğlu Yusuf ile birlikte Anadolu’nun kasabaya yakın bir köyünde yaşayan dul bir kadındır. Ölen kocasından kalan ineklerin sütü sayesinde evini geçindiren Zehra’nın tek isteği, üniversite sınavında başarısız olan oğlu Yusuf’un bir meslek sahibi olmasıdır. Çalışma hayatına karşı ilgisiz görünen Yusuf ise yazdığı şiirleri yayımlayacak bir yeraltı edebiyat dergisi bulma peşindedir.

Yumurta

queennothing | 07 July 2008 10:29

1963 yılında İzmir’de doğan Semih Kaplanoğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü‘nden mezun oldu. 2000 yılında ilk film projesi “Herkes Kendi Evinde” ve 2004 yılında ikinci projesi “Meleğin Düşüşü”nü sinemaseverlerle paylaştı.
Çeşitli reklam ajansları, dergiler, belgeseller, TV programlarında önceleri “asistan”, sonra ise “yapımcı” ya da “yardımcı yönetmen” olarak bulunan Kaplanoğlu, ‘Türkiye’deki sinema endüstrisinin içindeki heyecana yetmeyeceğini’ söylüyor.
2007 yılında Kaplanoğlu, 3. sinema filmi “Yumurta”yı sundu. Kaplanoğlu’nun yazıp yönettiği “Yumurta”, sadece Türkiye’de değil, bir çok ülkede ilgi çekti.

Kaplanoğlu’na Sevilla Film Festivali’nde “Eurimages Ödülü”, Estoril European Film Festivali’nde “İkinci Film Ödülü”, Eurasia International Film Festivali’nde “NETPAC En İyi Asya Filmi Ödülü”, Valdivia Uluslararası Film Festivali; Fajr Film Festivali ve Bangkok World Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen” ödüllerinin sahibi oldu. Ayrıca film, Seul Uluslarası Film Festivali, 27. Uluslararası İstanbul Film Festivali, 40. Siyad Ödülleri ve 44. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde de ödül aldı.

Yumurta

byhnvc | 22 October 2007 17:50

Filmin afişine baktığınızda da görebileceğiniz gibi başrolleri Nejat İşler ve Saadet Işıl Aksoy paylaşıyor . Yönetmenliği ise Semih Kaplanoğlu’na ait . Film bu yıl 14.sü düzenlenen Valdivia Uluslararası Film Festivalinde ; En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini topladı . Ayrıca 13. Saraybosna Uluslararası Film Festivalinde de yine En İyi Kadın Oyuncu Yumurtadan çıktı . Filmin konusuna gelecek olursak ise Şair Yusuf’un(nejat işler) annesinin ölüm haberinin ardından çocukluk evine dönmesi ve ordaki hiç bilmediği akrabasıyla olan ilişkisi ele alınıyor . Filmin fragmanını buradan izleyebilirsiniz ayrıca resimlere ise de buradan ulaşabilirsiniz .