bildirgec.org

rus sineması hakkında tüm yazılar

Tarkovskiy’in kısası; Katok i skripka (1961)

queennothing | 30 November 2011 18:51

Sovyet Rusya’da dünyaya gelen usta sinemacı Andrey Tarkovskiy‘in sinema tarihindeki yeri oldukça önemlidir. “Stalker”, “Solyaris”, “Offret” gibi yapımları sinemaya kazandıran Tarkovskiy’in yönetmenliğini yaptığı “Katok i skripka“, 1961 senesinde çekildi. Senaryosu yine Tarkovskiy, Andrey Konchalovskiy ve S. Bakhmetyeva tarafından yazılan film, İngilizce’ye “The Steamroller and the Violin” olarak çevrildi. Igor Fomchenko, Vladimir Zamansky ve Marina Adzhubei’nin rol aldıkları filmin orjinal süresi 46 dakikadır. Çekimleri Moskova’da tamamlanan “Katok i skripka”, sinema severlerin muhakkak seyretmesi gereken başarılı bir eser.

Tarkovskiy’in “Ayna”sı; Zerkalo (1975)

queennothing | 10 August 2011 22:17

Usta yönetmen Andrey Tarkovskiy‘in önemli yapıtlarından biri olan “Zerkalo“, 1975 senesinde gösterime girdi. İngilizce’ye ‘The Mirror’, Türkçe’ye ‘Ayna’ olarak çevrilen bu biyografik eserde Margarita Terekhova, Oleg Yankovskiy, Filipp Yankovsky, Ignat Daniltsev, Nikolai Grinko, Alla Demidova ve Yuriy Nazarov rol alıyor. Sovyetler Birliği’nden çıkmış en iyi filmlerden biri olan Zerkalo’nun orjinal süresi 108 dakikadır.Tarkovskiy’in kendinden en çok verdiği film olma özelliğini taşıyan yapım, yönetmenin babası olan Arseni Tarkovsky’in şiirlerinden meydana gelmiş. Annesi ile babasının boşanmalarından başlayarak İkinci Dünya Savaşı’ndaki hislerinden bahseden ana karakterde Tarkovskiy, açık seçik bir şekilde kendini ifşa ediyor.

Andrey Tarkovskiy

queennothing | 07 August 2011 12:05

4 Nisan 1932 tarihinde Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği üyesi Beyaz Rusya’da dünyaya gelen Andrey Tarkovskiy, başta tekniki açıdan olmak üzere gerek kurgusal gerekse yaklaşım olarak sinema sanatının önemli yönetmenlerinden biridir. Tarkovskiy, filmografisinde az film olmasına rağmen onlarca yönetmene ilham kaynaklığı etmiştir.

Şair ve çevirmen olan Arseny Alexandrovich Tarkovsky ile Maria Ivanova Vishnyakova’nın oğlu olan Tarkovskiy‘nin çocukluğu doğduğu sınırlarda, Yuryevets’de geçti. Beş yaşına gelince babasının orduya girmesi üzerine annesi ve ablasıyla Moskova’ya göç eden yönetmen, Moskova Lisesi’nde okumaya başladı. 15 yaşında gelince tüberküloz teşhisi konulan Tarkovsky, yaklaşık bir sene kadar hastahanede tedavi gördü. Bu zaman dilimi içerisinde yaşadıklarının etkilerini “Zerkalo” (The Mirror) adlı yapımda anlattığını da not olarak ekleyelim. Üniversite öğrenimini Arapça Bölümü’nde tamamlayan Tarkovskiy, ilk filmi için çalışmalara 23 yaşında başladı. “Ubiytsy” adında 19 dakikalık bir kısa film çeken yönetmen, Ernest Hemingway’ın kısa hikayesinden uyarladığı bu eseri Marika Beiku ve Aleksandr Gordon ile tamamladı. 1959 senesinde 45 dakikalık “Segodnya uvolneniya ne budet“i çeken Tarkovskiy, bu eserini de yine Aleksandr Gordon ile birlikte tamamladı. Okul ödevi olduğu için çektiği bu iki kısa filmden sonra 1960 senesinde Irma Raush ile dünyaevine giren usta yönetmen, bir sene sonra ilk önemli eserini, “Katok i skripka“yı çekti. Senaryosu Andrey Konchalovskiy ve S. Bakhmetyeva tarafından yazılan filmde Igor Fomchenko, Vladimir Zamansky, Marina Adzhubei ve Yuri Brusser rol aldı.

Dünyayı Sarsan On Gün; Oktyabr (1928)

queennothing | 29 June 2011 19:39

1898 tarihinde dünyaya gelen usta yönetmen Sergei M. Eisenstein, sinema tarihinde önemli bir yere sahiptir. “Bronenosets Potyomkin”, “Aleksandr Nevskiy”, “Ivan Groznyy” gibi Rus Devrimi’ni işleyen ve Marksist göndermelerde bulunan filmleri ile adeta çığır açan Eisenstein’in çektiği tarihi film “Oktyabr“, yönettmen Grigori Aleksandrov‘un ortaklığıyla tamamlandı. 1948 senesinde yaşamını yitiren Eisenstein’in üçüncü yönetmenlik deneyimi olan film, John Reed’in kitabından uyarlandı. 1928 senesinde Sovyetler’de gösterime giren yapım, 1966’da Fransa’da, 1969’da Finlandiya’da, 2005’te Tayvan’da, 2007’de İngiltere’de ve 2010’da Yunanistan’da gösterildi. Çekimleri Rusya’da yapılan film, İngilizce’ye ‘October’ ya da ‘Ten Days That Shook The World’, Türkçe’ye de ‘Dünyayı Sarsan On Gün’ olarak çevrildi.

Ivanovo detstvo (1962)

queennothing | 26 June 2011 13:42

Sinemaya ‘Tarkovksi tarzı’ diye bir tanımlama getiren Rus yönetmen Andrey Tarkovskiy, 1932 ile 1986 tarihleri arasında yaşamış yaratıcı ve özgün bir yönetmendir. Tarkovski’nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Ivanovo detstvo” (Ivan’ın Çocukluğu), 1962 senesinde ilk olarak Moskova’da gösterildi. 2004 senesine kadar dünyanın pek çok yerinde gösterimi yapılan 95 dakikalık yapım, Ukrayna’da çekildi. Vladimir Bogomolov’un hikayesinden uyarlanan “Ivanovo detstvo”da Soyvet Rusya doğumlu Nikolay Burlyaev, Valentin Zubkov ve Yevgeni Zharikov rol alıyor. Venedik Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü’ne layık bulunan film, Tarkovksi’nin ilk uzun metraj deneyimidir.
Ivan, henüz 12 yaşında bir çocuktur. İkinci Dünya Savaşı’nda Naziler’in ailesine uyguladığı vahşete tanıklık eden küçük Ivan’ın durumu ve bu durumun geleceğini nasıl şekillendireceğini anlatan yapım, seyredilmesi gereken klasikler arasında yer alıyor.

Tarkovskiy’in son filmi; Offret (1986)

queennothing | 21 June 2011 22:47

Hayatın içinde şahit olduğumuz sahneleri bir kamerayla çekmişçesine doğal, sakin, tekdüze, yani olduğu gibi aktaran usta yönetmen Andrei Tarkovskiy, 1932 ile 1986 seneleri arasında yaşamış ve filmografisine ikisi kısa, biri belgesel olmak üzere on bir yapım sığdırmış bir sinema dehasıdır. Yönetmenin çektiği son sinema filmi “Offret“, 1986 senesinde gösterime girdi. Senaryosu yine Tarkovskiy tarafından yazılan eser, En İyi Yabancı Film dalında BAFTA Ödülü kazandı. Cannes Film Festivali’nde de dört ödül birden kazanan filmde İsveçli aktör Erland Josephson ve 1995 senesinde yaşamını yitiren İngiliz aktris Susan Fleetwood rol alıyor. .ekimleri İsveç’te tamamlanan “Offret“, İngilizce’ye ‘The Sacrifice’, Türkçe’ye de ‘Kurban’ olarak çevrildi.

Bronenosets Potyomkin (1925)

queennothing | 20 June 2011 20:08

Rus Sineması’nın usta yönetmenlerinden biri olan Sergei M. Eisenstein, sinemanın ilklerine imza atmış, kendinden sonrakilere de ilham kaynaklığı yapmış yaratıcı bir sinema dehasıdır. 1898 ile 1948 seneleri arasında yaşamış olan Eisenstein’in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Bronenosets Potyomkin“, 1925 tarihinde çekildi. Senaryosu Nina Agadzhanova, Nikolai Aseyev, Sergei Tretyakov ve Eisenstein tarafından yazılan tarih filmi, Ukrayna’da çekildi. Bolşevik Devrimi (Rus Devrimi), diğer sanat dallarında olduğu gibi sinemada da etkisini gösterdi. Bunun en mükemmel örneği kuşkusuz Eisenstein’dir. Sovyetler Birliği’nin kurulması; halkın Rus Çarlığı’na karşı ayaklanmasını bizzat o halk ile gözler önüne seren yönetmen, yalınlığı elden bırakmadan çektiği çarpıcı görüntülerle seyircisini adeta büyülüyor.

Solyaris (1972)

queennothing | 08 June 2011 11:16

Ağır işleyen filmlerindeki muhteşem görsellikle sinema tarihinde önemli bir yere sahip olan Rus yönetmen Andrey Tarkovskiy‘nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Solyaris“, 1972 senesinde çekildi. Stanislaw Lem’in kitabından uyarlanan 170 dakikalık filmin çekimleri Rusya ve Japonya’da gerçekleşti. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye adayı olan “Solyaris“, FIPRESCI Ödülü ve Jüri Özel Ödülü sahibi oldu. 2002 senesinde usta yönetmen Steven Soderbergh’in yeniden çektiği bu eser, Tarkovsky‘nin en önemli yapımları arasında yer alır. İnsanlığın sadece utanç duygusuyla kurtulabileceğine inanan yönetmen, Solaris gezegeni bölgesine kurulu olan bir uzay istasyonunda iki bilim adamının yaşadığı insanlık deneyimini aktarıyor. Filmde Natalya Bondarchuk, Donatas Banionis, Jüri Järvet ve Anatoli Solonitsyn gibi isimler rol alıyor.

Day Watch

la loba | 18 December 2008 14:20

afis
afis

Yönetmen: Timur Bekmambetov
Tür: Kurgu/Korku
Gösterim yılı: 2006
Oyuncular: Konstantin Khabensky (Anton Gorodetsky), Mariya Poroshina (Svetlana), Galina Tyunina (Büyücü Olga), Yuri Kutsenko (Ignat), Aleksei Chadov (Kostya -Anton’un genç vampir komşusu), Valeri Zolotukhin (Kostya’nın babası), Vladimir Menshov (Geser), Viktor Verzhbitsky (Zavulon), Rimma Markova (Darya Schultz, Cadı), Zhanna Friske (Alice Donnikova), Dmitry Martyno (Yegor), Mariya Mironova (Irina, Yegor’un annesi)

karanlık taraf
karanlık taraf

Rus romancı Sergei Vasilievich Lukyanenko’nun üçlemesinden uyarlanan Gece Nöbeti’nin (Night Watch – Nochnoy Dozor) devamı olan Gündüz Nöbeti (Day Watch – Dnevnoy Dozor) 2006 yılında gösterime girmiştir. Üçlemenin son filmi Twilight Watch’un (Dusk Watch) 2009 yılında gösterime girmesi planlanıyor.

Admiral

la loba | 14 December 2008 13:10

Yönetmen: Andrey Kravchuk
Tür: Drama/Tarih/Savaş
Oyuncular: Konstantin Khabensky (Admiral Aleksandr Vasiliyevich Kolchak), Elizaveta Boyarskaya ( Anna), Sergei Bezrukov ( General Kappel), Vladislav Vetrov ( Sergey Timirev), Anna Kovalchuk ( Sofia), Yegor Beroyev ( Mikhail Smirnov ), Richard Bohringer ( General Zhannen)

Film, Birinci Dünya Savaşı’nda Rus Kraliyet Donanması’nda görevli Amiral iken Bolşevik Devrimi’nin ardından Beyaz Ordu’nun komutasına geçip Bolşevik’lere karşı savaşan Aleksandr Vasiliyevich Kolchak’ın duygusal ilişkisini konu edinirken aynı zamanda Rus Tarihi’ne farklı bir açıdan yaklaşıyor. Bolşevik Devrimi’ni ve Komünist Yönetimi yanlı bir şekilde eleştirdiği iddia edilen film, vatan haini olarak addedilen Amiral Kolchak’ı kahraman olarak gösteriyor olması sebebiyle tepkilere yol açtı. Özellikle Rus Tarihçiler tarafından eleştirilmesinin yanında afişleri kimliği belirsiz kişilerce tahrip edildi. 9 Ekim 2008 tarihinde Rusya’da gösterime giren, altı milyondan fazla kişi tarafından izlenen film eleştirilerin yanında oyuncuların performanslarıyla beğeni topladı.